eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › WMAC - najbardziej podziwiane firmy

WMAC - najbardziej podziwiane firmy

2011-03-24 13:27

Magazyn FORTUNE wraz z Hay Group publikują czternastą doroczną listę World's Most Admired Companies (WMAC). Oprócz przeprowadzenia badania i analizy wyników w celu wyłonienia WMAC, Hay Group przeprowadził także dodatkowe badanie mające na celu zidentyfikowanie, w jaki sposób te organizacje osiągają wyniki. Te z kolei wskazują, że firmy z czołówki listy szybciej reagują na zmieniające się rynki oraz dają pracownikom lepsze możliwości - wyposażają ich w niezbędne umiejętności do wdrażania strategii korporacyjnych.

Przeczytaj także: Region EMEA: najlepsze spółki 2010

W tegorocznym rankingu za najbardziej podziwiane na świecie firmy zostały uznane:
  1. Apple
  2. Google
  3. Berkshire Hathaway
  4. Southwest Airlines
  5. Procter & Gamble
  6. Coca-Cola
  7. Amazon.com
  8. FedEx
  9. Microsoft
  10. McDonald's

W porównaniu z zeszłorocznym rankingiem ponad połowa firma w czołówce nie zmieniła się. Pojawiły się jednak organizacje takie jak Southwest Airlines, FedEx, Microsoft i McDonald's – w zeszłym roku poza Top10 (odpowiednio 12, 13, 11 i 14 w rankingu 2010).

- W kontekście zmian gospodarczych i organizacyjnych, World’s Most Admired Companies stworzyły przewagę nad innymi organizacjami poprzez wykorzystanie dostępnych zasobów i możliwości na wszystkich poziomach, a nie tylko w zarządzie – powiedział Mik Kuczkiewicz, partner zarządzający Hay Group Polska. – Te przedsiębiorstwa są zaangażowane w ciągłe doskonalenie i innowacje, nawet w swoich mocnych obszarach, a kreatywność pracowników podkreślają jako istotną do utrzymania przewagi konkurencyjnej.

Zaangażowanie pracowników w celu poprawy produktywności

Według badania Hay Group, wydajność i efektywność są w równym stopniu ważne dla WMAC, jak i dla innych firm. Jednakże, czołowe firmy częściej zachęcają pracowników na wszystkich poziomach do pojmowania skalkulowanego ryzyka w celu podniesienia efektywności organizacyjnej (94% w porównaniu do 77%). Ponadto, firmy z listy WMAC wkładają więcej wysiłku w zachęcanie pracowników do zgłaszania pomysłów usprawniających. (91% do 76%).

Wbudowanie innowacji w kulturę organizacyjną.

Dla wszystkich firm innowacje w produktach i usługach są ważnym elementem strategii biznesowej, jednak WMAC podejmują więcej działań mających na celu promowanie innowacji w swoich organizacjach. Kadra zarządzająca WMAC częściej twierdzi, że ich organizacje dobrze łączą nowe technologie i kreatywne podejście do poprawy efektywności (81 % do 72 %) oraz zbierają pomysły innowacyjne i szerzą je w swoich organizacjach (87% do 74%). Jednocześnie, menedżerowie i pracownicy WMAC częściej zachęcani są do wprowadzania innowacji w obszarach uznawanych obecnie za mocne strony (83% do 70%).

Odnoszenie się do potrzeb równowagi praca-życie i pokoleniowych.

Badanie Hay Group dowiodło, że podczas gdy rośnie obłożenie pracą i oczekiwania względem wyników, zagadnienie równowagi praca-życie w większym stopniu traktowane jest priorytetowo pośród WMAC niż w pozostałych firmach (49% do 30%). Najbardziej podziwiane firmy mają także na uwadze przyjmowanie do grona pracowników nowozatrudnionych (55% do 43%) – a zważając na zmianę dynamiki miejsca pracy przez młodsze pokolenia, częściej uwzględniają potrzeby różnych pokoleń (45% do 30%).

Priorytetowe traktowanie zagadnienia równowagi praca-życie w podziwianych firmach to świadomość, że pieniądze nie zawsze są tym, co jest najważniejsze dla pracowników. Najbardziej podziwiane koncentrują się więc na wspieraniu tej równowagi u pracowników, jednocześnie zwiększając zaangażowanie i efektywność

- World’s Most Admired Companies stworzyły również przewagę nad innymi organizacjami poprzez priorytetowe traktowanie równowagi praca – życie. Firmy te mają świadomość, że pieniądze nie zawsze są tym, co jest najważniejsze dla pracowników. Koncentrują się więc na wspieraniu równowagi, jednocześnie zwiększając zaangażowanie i efektywność – dodał Mik Kuczkiewicz.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: