eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2010

2010-12-05 00:14

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2010


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu kwartalny zyskał kolejne cztery punkty, co razem ze wzrostem w ub. miesiącu daje skok aż o dziesięć punktów w ciągu dwóch miesięcy do poziomu 53 pkt., natomiast indeks roczny wzrósł o dwa punkty do 44 pkt. W ciągu ostatnich trzech miesięcy kwartalny indeks popytu poprawił notowania o piętnaście punktów, co odzwierciedla wyraźne ożywienie krajowego popytu konsumpcyjnego. Wprawdzie już od prawie roku mamy dosyć wysokie tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu, ale dopiero od kilku miesięcy możemy mówić o znacznym przyspieszeniu dynamiki sprzedaży detalicznej, co jest oznaką zwiększonych wydatków konsumpcyjnych ludności. Dane za trzeci kwartał pokazują istotne przyspieszenie dynamiki wzrostu spożycia, które obok zapasów miało największy wpływ na wzrost PKB. Wyższa skłonność do wydatków konsumpcyjnych wynika z poprawy dynamiki realnego funduszu płac i wzrostu zatrudnienia, co zmniejsza poczucie niepewności utraty zatrudnienia w gospodarstwach domowych. Drugim czynnikiem wzrostu popytu krajowego są zapasy, które przedsiębiorstwa muszą uzupełniać przy wzroście popytu i sprzedaży. Rosnący popyt krajowy kompensuje wpływ eksportu netto, negatywny w drugim kwartale i zerowy w ostatnim. Niestety ciągle nie możemy liczyć na wzrost inwestycji. Maleje też napływ inwestycji zagranicznych.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów uległy jednopunktowej poprawie i są obecnie wyrównane we wszystkich horyzontach czasowych na poziomie 47 pkt. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw po trzech kwartałach tego roku są jeszcze lepsze niż po połowie roku. Wzrosły rentowności, a także wskaźniki płynności finansowej, a koszty znajdują się pod kontrolą. Jednak poziom płynności jest ciągle nadmierny, a wzrost depozytów w bankach świadczy o trwającej nadal niechęci firm do podejmowania inwestycji. Niska realna podaż kredytu nie pozwala wybić się wskaźnikom finansów powyżej połowy skali. Nadal obserwujemy zupełną stagnację kredytu korporacyjnego, którego wolumen pozostaje na poziomie z końca roku ubiegłego. Ponadto wraz z przyspieszeniem inflacji istnieje groźba podwyżek stóp procentowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: