eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2011

2012-01-13 13:46

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2011 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Spodziewane spowolnienie gospodarcze w tym roku będzie łagodne. Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w grudniu 2011 roku uległ niewielkiej redukcji, bo tylko o jeden punkt, indeks roczny za ubiegły rok obniżył się do 45 pkt, a indeks kwartalny do 44 pkt. W pierwszym notowaniu na nowy rok indeks roczny spadł o cztery punkty w stosunku do ostatniego notowania za rok ubiegły, do poziomu 41 pkt. Spadki indeksu są jednak dosyć umiarkowane, co może świadczyć, że nie grozi nam gwałtowne załamanie koniunktury.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2011

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2011

Indeks kwartalny sięgnął 44 pkt.

Głównym czynnikiem wpływającym na pesymistyczne oczekiwania jest rosnąca niepewność rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie w związku kryzysem zadłużeniowym w strefie euro. Jak dotąd można było zauważyć właściwie tylko spowolnienie dynamiki eksportu, bo dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu wskazywały raczej tendencję rosnącą. Odporność na skutki spowolnienia światowej koniunktury zwiększa dobra kondycja finansowa przedsiębiorstw i banków. Korzystnie również wypada niewielki deficyt handlowy i rosnący eksport netto, co świadczy o konkurencyjności gospodarki. Dobrze rokuje też wyjątkowo niski w ubiegłym roku deficyt finansów publicznych, przy utrzymaniu długu publicznego poniżej wymaganego progu, co pozwoli na utrzymanie obecnego ratingu finansowego. Niemniej należy się liczyć z istotnym i narastającym osłabieniem popytu w tym roku.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Spadki indeksu są, wbrew temu co mnożna było oczekiwać, dosyć umiarkowane, co sugeruje, że spodziewane spowolnienie będzie raczej łagodne. Głównym czynnikiem wpływającym na pesymistyczne oczekiwania jest rosnąca niepewność rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie w związku kryzysem zadłużeniowym w strefie euro, co może prowadzić do osłabienia dynamiki popytu tak wewnętrznego, jak i zagranicznego.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

W pierwszym notowaniu na rok 2012 indeks roczny pikował do poziomu 41 pkt.


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu, który w grudniu za ostatni kwartał ub. roku zmalał o kolejny punkt do 43 pkt, w pierwszej rocznej prognozie na nowy rok spadł aż do 34 pkt. Chociaż ostatni kwartał ub. roku nie wykazał jeszcze zbyt silnego spowolnienia popytu, co pokazują wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu, to należy się tego spodziewać w bieżącym roku. Jak dotąd można było już zauważyć spowolnienie dynamiki eksportu, chociaż eksport netto zaczyna znowu wykazywać pozytywny wkład do wzrostu PKB, bo bardziej maleje dynamika importu. Można się też spodziewać, że malejące przyrosty zatrudnienia oraz rosnące bezrobocie przełożą się na dalsze ograniczenie podwyżek płac, które już przy obecnej inflacji notują realne spadki. To zapewne spowoduje obniżenie tempa wzrostu konsumpcji prywatnej, obok już malejących wydatków na spożycie publiczne.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Jedynie kwartalny indeks czynników politycznych nie uległ redukcji


Wobec pesymistycznych przewidywań koniunktury światowej, a co za tym idzie eksportu, czeka nas ograniczenie wydatków inwestycyjnych, chociaż tutaj możemy liczyć na pewien poślizg czasowy w związku z kontynuacją już rozpoczętych projektów. Pocieszający jest przyspieszający mimo kryzysu na świecie napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich, co wynika z poprawiającej się kondycji makroekonomicznej gospodarki.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: