eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2011

2012-01-13 13:46

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2011


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeks finansów w zasadzie nie uległ zmianie pozostając w ostatnim kwartale ub. roku na poziomie 46 pkt., a w pierwszym notowaniu nowego roku stracił zaledwie jeden punkt schodząc do 45 pkt. Przedsiębiorstwa pozostają w bardzo dobrej kondycji finansowej, zarówno pod względem płynności jak i rentowności, chociaż wydaje się, że obecnego poziomu rentowności nie uda się utrzymać przez kolejny rok z powodu kurczącego się popytu i rosnących kosztów. Podobnie w bardzo dobrej kondycji znajduje się sektor bankowy, z rekordowymi zyskami w ub. roku, których trudno będzie jednak powtórzyć w roku bieżącym. Chociaż w końcówce roku obserwowaliśmy przyspieszenie akcji kredytowej, to teraz nastąpi z pewnością ponowne spowolnienie na skutek zaostrzonej regulacji i rosnącej niepewności koniunktury. Do zaciągania kredytu nie zachęca też wysoka stopa procentowa, utrzymywana na tym poziomie z powodu słabego złotego i wysokiej inflacji.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Roczny indeks czynników politycznych wykazuje tendencję spadkową


Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny, znajdujący się od dłuższego czasu poniżej połowy skali, obniżył się w ostatnim kwartale ub. roku o jeden punkt do 42 pkt, ale w pierwszym notowaniu bieżącego roku go odzyskał. Niepokoi wysokie bezrobocie, które wobec pogarszania się perspektyw gospodarki światowej będzie dalej rosnąć. Inflacja utrzymuje się uporczywie powyżej celu inflacyjnego, a wysoki wzrost cen producenta źle wróży na przyszłość. Korzystnie jednak wypada niewielki mimo spowolnienia światowego popytu deficyt handlowy i rosnący eksport netto, co świadczy o konkurencyjności gospodarki. Podobnie dobrze rokuje wyjątkowo niski w ub. roku deficyt finansów publicznych, przy utrzymaniu długu publicznego poniżej wymaganego progu, co pozwoli na utrzymanie obecnego ratingu finansowego.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks wpływu czynników politycznych za ub. kwartał utrzymał się na dotychczasowym poziomie 55 pkt., ale w pierwszej prognozie na nowy rok spadł do 47 pkt.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Niemal wszystkie indeksy szczegółowe pikowały


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: