eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2011

2011-08-02 11:53

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2011 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu obniżył się. Świadczy to o ostudzeniu początkowego optymizmu dot. dynamiki wzrostu PKB w tym roku. Poziom indeksu rocznego nie spadł dotąd poniżej połowy skali, co sugeruje że tempo wzrostu ok. 4 proc. uda się w skali roku utrzymać, ale kolejne kwartały mogą być gorsze od tych z pierwszego półrocza. Już w drugim kwartale dały się zaobserwować zniżkowe tendencje produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej i eksportu. Największy wpływ na nastroje przedsiębiorstw ma teraz niepewność na globalnych rynkach finansowych, co może przyhamować eksport i stłumić ożywienie inwestycyjne.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2011

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2011

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu obniżył się, kwartalny o dwa punkty z 54 pkt. do 52 pkt., a roczny o trzy punkty z 53 pkt. do 50 pkt. Dosyć stabilny dotąd indeks roczny odnotował w tym roku drugą, silniejszą od pierwszej zniżkę, schodząc od lutego z poziomu 55 pkt. do 50 pkt. Świadczy to o ostudzeniu początkowego optymizmu dot. dynamiki wzrostu PKB w tym roku. Wprawdzie poziom indeksu rocznego nie spadł dotąd poniżej połowy skali, co sugeruje że tempo wzrostu ok. 4 proc. uda się w skali roku utrzymać, ale kolejne kwartały mogą być gorsze od pierwszego półrocza. Pewne tendencje zniżkowe zarysowały się już w dynamice produkcji sprzedanej przemysłu w końcówce ub. kwartału, czemu towarzyszyło lekkie osłabienie sprzedaży detalicznej i spadek zamówień eksportowych.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Największy wpływ na pogorszenie się nastrojów przedsiębiorstw miał jednak wzrost niepewności na globalnych rynkach finansowych w związku z wymykającymi się spod kontroli rozmiarami deficytów budżetowych niektórych krajów UE a także USA. Grozi to spowolnieniem całej gospodarki światowej, w tym naszych rynków eksportowych. W tej sytuacji niepewne staje się inwestowanie, a wydatki konsumpcyjne ludności w drugiej połowie roku mogą również ulec przyhamowaniu wraz z osłabieniem dynamiki płac i zatrudnienia.

Dynamika produkcji budowlanej jest jednak dobrym sygnałem niegasnącego optymizmu. Poprawie uległy też parametry makroekonomiczne gospodarki. Maleje inflacja dóbr konsumpcyjnych, a także tempo inflacji producenta, wolniej rośnie deficyt budżetowy, a na rachunku obrotów bieżącym po raz pierwszy od półtora roku pojawiło się saldo zerowe. Rosną więc szanse na poprawę stabilności makroekonomicznej i odporności gospodarki na szoki zewnętrzne.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu spadły: o sześć punktów do 56 pkt. indeks kwartalny, i nieco mniej bo o trzy punkty do 59 pkt. indeks roczny, co sugeruje spowolnienie dynamiki popytu do końca roku, a szczególnie już w trzecim kwartale. Po silnym ożywieniu popytu w ostatnim kwartale ub. roku już w pierwszym kwartale tego roku obserwowaliśmy lekki spadek dynamiki wzrostu, a dane za drugi kwartał tą tendencję najprawdopodobniej potwierdzą.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Kwartalne indeksy czynników

Przedsiębiorstwa odnotowują spadek zamówień tak krajowych jak i eksportowych, a dane pokazują spadek tempa tak produkcji sprzedanej przemysłu jak i sprzedaży detalicznej, oraz spadkową tendencję wzrostu eksportu. Trend ten nie jest na razie zbyt silny, ale biorąc pod uwagę niepewność na rynkach międzynarodowych, a w związku z tym eksportu, oraz zahamowanie wzrostu płac realnych i dynamiki zatrudnienia, można sądzić, że negatywne tendencje obniżenia dynamiki popytu utrzymają się w najbliższej przyszłości.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: