eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2011

2011-09-06 12:43

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2011

Indeks PKPP Lewiatan © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu br. prawie nie uległ zmianie. Indeksy kwartalny i roczny nawet zyskały po jednym punkcie, plasując się odpowiednio na poziomie 53 pkt. i 51 pkt. Jeden punkt stracił natomiast indeks półroczny obniżając się do 51 pkt. W stosunku do notowań w pierwszym półroczu indeks roczny już wcześniej uległ kilkupunktowej korekcie w dół, która oznacza pewne ostudzenie początkowego optymizmu co do dynamiki wzrostu PKB w tym roku, zwłaszcza pod wpływem ostatnich wydarzeń na międzynarodowych rynkach finansowych i obserwowanej tendencji globalnego spowolnienia wzrostu.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2011

fot. mat. prasowe

Indeks PKPP Lewiatan

Indeks PKPP Lewiatan

Oczekuje się pewnego spowolnienia jednak dopiero w ostatnim kwartale, bo bieżący indeks kwartalny nie sygnalizuje jeszcze takiej tendencji. Wydaje się, że polska gospodarka jest na razie na tyle rozpędzona, że wyhamowanie w reakcji na globalne spowolnienie może przyjść jeżeli już to z pewnym opóźnieniem i nie wpłynie zasadniczo na dynamikę wzrostu w skali całego roku. Oczekuje się stopniowego w kolejnych kwartałach obniżenia poziomu popytu, szczególnie pod koniec roku.

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan

Indeks biznesu PKPP Lewiatan


Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan, po spadku w lipcu, w sierpniu prawie nie uległ zmianie. Indeksy kwartalny i roczny nawet zyskały po jednym punkcie, plasując się odpowiednio na poziomie 53 pkt. i 51 pkt.; jeden punkt stracił natomiast indeks półroczny obniżając się do 51 pkt. W stosunku do notowań jeszcze sprzed kilku miesięcy indeks roczny ulegał stopniowo kilkupunktowej korekcie w dół. Nie jest to jednak jakieś znaczące załamanie, lecz pewne ostudzenie początkowego optymizmu co do dynamiki wzrostu PKB w tym roku, zwłaszcza pod wpływem ostatnich wydarzeń na międzynarodowych rynkach finansowych i obserwowanej tendencji globalnego spowolnienia wzrostu. Również relacje między indeksem kwartalnym i półrocznym wskazują na oczekiwanie pewnego spowolnienia dopiero w ostatnim kwartale, bo bieżący indeks kwartalny nie sygnalizuje takiej tendencji. Wydaje się, że polska gospodarka jest na razie na tyle rozpędzona, że wyhamowanie na skutek reakcji na globalne spowolnienie może przyjść jeżeli już to z pewnym opóźnieniem i nie wpłynie zasadniczo na dynamikę wzrostu w skali całego roku.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: