eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2011

2011-09-06 12:43

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2011


Dane o wzroście PKB za drugi kwartał w pełni to potwierdzają, bo mimo spadku koniunktury na świecie u nas możemy mówić raczej o przyspieszeniu tempa wzrostu (po uwzględnieniu sezonowości). Wprawdzie spożycie nieco zwolniło, ale przyspieszyły inwestycje i całkiem solidnie wygląda eksportu jak na spowolnienie u naszych partnerów. Wyraźne oznaki hamowania zarysowały się dopiero w ostatnich dwóch miesiącach w produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej.

Indeksy szczegółowe

Przedstawiają wpływ poszczególnych czynników na oczekiwany poziom koniunktury. Dotyczą popytu globalnego, finansów, sytuacji makro-ekonomicznej i politycznej.

fot. mat. prasowe

Kwartalne Indeksy Czynników

Kwartalne Indeksy Czynników


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu kwartalny po uprzednim znacznym spadku obecnie odreagował lekkim dwu-punktowym wzrostem do 58 pkt., natomiast indeksy półroczny i roczny uległy dalszej redukcji odpowiednio do 56 pkt. i 58 pkt. Oczekuje się zatem stopniowego w kolejnych kwartałach obniżenia poziomu popytu, szczególnie pod koniec roku. Chociaż indeks PMI nastrojów wśród przedsiębiorców jest ciągle powyżej połowy skali, to obserwujemy już spadek zamówień tak krajowych jak i eksportowych, a dane pokazują od dwóch miesięcy spadek tempa tak produkcji sprzedanej przemysłu jak i sprzedaży detalicznej.

Obserwujemy tendencję stopniowego obniżania się tempa wzrostu spożycia, ale to głównie z powodu redukcji wydatków na spożycie zbiorowe, bo dynamika spożycia indywidualnego uległa niewielkiej redukcji. Za to przyspieszyły wydatki inwestycyjne, tak przedsiębiorstw jak i publiczne, przez co dynamika popytu krajowego w ostatnim kwartale prawie nie uległa zmianie. Wprawdzie eksport netto pozostał neutralny, ale tempo wzrostu eksportu utrzymuje się na całkiem przyzwoitym poziomie, biorąc pod uwagę ogólne globalne spowolnienie. Jeżeli te tendencje utrzymają się w najbliższym okresie, to można oczekiwać jedynie niewielkiego stopniowego spadku tempa wzrostu popytu do końca roku. Trzeba się też liczyć z przyhamowaniem wzrostu funduszu płac, który na razie rośnie całkiem przyzwoicie, przyhamowaniem tempa wzrostu inwestycji, w tym zagranicznych, oraz eksportu na skutek zawirowań na rynkach finansowych i globalnego spowolnienia.

fot. mat. prasowe

Roczne Indeksy Czynników

Roczne Indeksy Czynników


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeks finansów kwartalny uległ wyraźnej poprawie po publikacji ostatnich wyników o bardzo dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstw. Indeksy kwartalny i półroczny podniosły się do 47 pkt., czyli prawie połowy skali. Sektor niefinansowy odnotował w drugim kwartale rekordowe poziomy rentowności, znaczny wzrost zysków, oraz utrzymujący się nadal rekordowy poziom płynności, mimo rosnących zatorów płatniczych i wyższych stóp procentowych. Są nadzieje, że nadmierny poziom płynności ulegnie w końcu redukcji, bo od kilku miesięcy stopniowo rośnie kredyt korporacyjny, a ostatnio ponownie nastąpił spadek depozytów przedsiębiorstw. Można się jednak obawiać, że te pozytywne tendencje ulegną przyhamowaniu przy rosnącej niepewności w gospodarce i na rynkach finansowych, oraz utrzymaniu stosunkowo wysokiej w porównaniu do zagranicy stopy procentowej. Wysoki poziom płynności może być jednak skutecznym amortyzatorem pogorszenia koniunktury.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: