eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012

2012-03-09 11:33

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym br. stracił jeden punkt w stosunku do ostatniego notowania kwartalnego oraz dwa punkty w notowaniu rocznym, osiągając odpowiednio 43 pkt i 41 pkt. Indeks półroczny utrzymał się jednak na poziomie 44 pkt.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2012

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012

W ujęciu rocznym indeks spadł o 1 punkt

Oznacza to, że możemy oczekiwać pewnego spowolnienia tempa wzrostu w pierwszym kwartale w porównaniu do ostatniego kwartału ub. roku, ale drugi kwartał może być lepszy od pierwszego, co jednak nie uchroni nas przed ogólnym ochłodzeniem koniunktury w drugiej połowie roku. Wydaje się, że dobre tendencje zaobserwowane w styczniu utrzymają się przynajmniej w pierwszej połowie roku, czemu sprzyja dobra kondycja finansowa przedsiębiorstw i banków. Dynamika indywidualnej konsumpcji ulegnie jednak stopniowemu spowolnieniu, a spożycie zbiorowe ograniczeniu przez oszczędności budżetowe. W pierwszej połowie roku popyt krajowy będzie podtrzymywany jeszcze przez inwestycje, głównie publiczne związane z Euro 2012, oraz dalszy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W drugiej połowie może być już gorzej.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym stracił jeden punkt w stosunku do ostatniego notowania kwartalnego oraz dwa punkty w notowaniu rocznym, schodząc do poziomu odpowiednio 43 pkt i 41 pkt. Indeks półroczny zachował jednak poziom poprzedni 44 pkt. Dane za ostatni kwartał ub. roku okazały się lepsze od oczekiwanych, a wyniki styczniowej produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej nadal napawają optymizmem. Widoczny jest jednak malejący trend spożycia indywidualnego, co ma związek z dużym i rosnącym poziomem bezrobocia oraz zahamowaniem wzrostu płac realnych przy wysokiej inflacji. Malejący popyt konsumpcyjny kompensują wydatki inwestycyjne oraz eksport. Inwestycje mogą przyhamować w pierwszym kwartale, a w drugim znowu przyspieszyć z uwagi na Euro 2012. Można też się spodziewać, że generalne osłabienie koniunktury na świecie z pewnym opóźnieniem przełoży się na ograniczenie zarówno popytu inwestycyjnego przedsiębiorstw jak i popytu na nasz eksport w drugiej połowie roku.

Odporność na skutki spowolnienia światowej koniunktury podnosi dobra kondycja sektora przedsiębiorstw oraz krajowych banków, a także wyraźne ograniczenie deficytu finansów publicznych w ub. roku. Stabilność makroekonomiczną obniża jednak wysokie bezrobocie, oraz inflacja, która nie pozwala na obniżenie stóp procentowych.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Indeks roczny sięgnął 41 punktów


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu kwartalny uległ obniżeniu o dwa punkty do poziomu 41 pkt., natomiast indeks roczny spadł o kolejne trzy punkty do niskiego poziomu 36 pkt. Już ostatni kwartał ub. roku wskazywał wyraźne spowolnienie popytu indywidualnego przy dalszym spadku wydatków na spożycie zbiorowe. W tym roku należy się spodziewać utrzymania tej tendencji na skutek wysokiego bezrobocia i ograniczenia wzrostu płac realnych ze strony konsumentów indywidualnych, oraz dalszej konsolidacji i redukcji wydatków budżetowych w przypadku spożycia zbiorowego. Dobre wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu wskazują jednak, że nie dojdzie do gwałtownego załamania, a raczej stopniowego spowolnienia, zwłaszcza w drugiej połowie roku, bo indeks półroczny wskazuje nawet tendencję rosnącą w stosunku do kwartalnego. Dynamika indywidualnej konsumpcji ulegnie stopniowemu spowolnieniu, a spożycie zbiorowe ograniczeniu przez oszczędności budżetowe. W pierwszej połowie roku popyt krajowy będzie podtrzymywany jeszcze przez inwestycje, głównie publiczne, oraz dalszy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W zakresie popytu zagranicznego można liczyć na poprawę kondycji gospodarki niemieckiej, naszego głównego partnera handlowego, zakładając, że groźba kryzysu finansowego w strefie euro została na razie zażegnana.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Indeksy wpływu czynników politycznych poleciały w dół


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: