eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012

2012-03-09 11:33

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2012


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeks finansów utrzymał dotychczasowe notowania na poziomie 47 pkt w perspektywie kwartalnej, natomiast indeks półroczny obniżył się o jeden punkt do 46 pkt, a roczny o dwa punkty do 45 pkt. Przedsiębiorstwa pozostają nadal w bardzo dobrej kondycji finansowej, zarówno pod względem płynności jak i rentowności, jednak pogorszenie koniunktury musi stopniowo przełożyć się na pogorszenie ich wskaźników finansowych. Przyczyni się do tego również wzrost aktywności inwestycyjnej. Obserwowane od kilku miesięcy przyspieszenie akcji kredytowej przy ostatnim spowolnieniu wzrostu depozytów przedsiębiorstw sugerują utrzymanie się tendencji wzrostowej nakładów inwestycyjnych. Hamulcem jest wysoka stopa procentowa, która raczej szybko nie ulegnie obniżeniu, oraz niepewność koniunktury.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Roczny indeks wpływu czynników politycznych sięgnął 50 punktów


Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny kwartalny, choć wyjątkowo niski, uległ teraz po ostatnim spadku korekcie w górę o trzy punkty do 38 pkt, a indeks roczny poprawił się o kolejny punkt do 42 pkt. i jest nadal powyżej kwartalnego. Na niskie kwartalne notowanie wpłynęło duże bezrobocie przy rosnącej inflacji, oraz nagły wzrost wykonania deficytu budżetowego w lutym. W horyzoncie rocznym jednak korzystnie wypada niewielki, mimo spowolnienia światowego popytu, deficyt handlowy i rosnący eksport netto, co świadczy o konkurencyjności gospodarki i pozwala utrzymać deficyt bilansu płatniczego pod kontrolą. Dobrze też rokuje utrzymanie długu publicznego w ub. roku poniżej konstytucyjnego progu, przy niskim wykonaniu deficytu publicznego.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeksy wpływu czynników politycznych uległy dalszemu obniżeniu o dwa punkty; indeks kwartalny spadł do 46 pkt, a roczny do 50 pkt.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeks finansów w zasadzie pozostaje stabilny


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Poiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publilskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikkowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: