eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2011

2011-11-07 12:58

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2011 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w październiku ponownie spadł - roczny o jeden punkt do 48 pkt, a kwartalny o dwa punkty również do 48 pkt. Ponieważ wartość indeksu półrocznego jest dwa punkty wyższa od kwartalnego, osłabienie koniunktury spodziewane jest w czwartym kwartale. Pogorszenie oczekiwań dynamiki wzrostu gospodarczego w tym roku jest wyrazem rosnącej niepewności rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie w związku kryzysem zadłużeniowym w strefie euro, i nie znajduje bezpośredniego odzwierciedlenia w wewnętrznej sytuacji gospodarki.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2011

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2011

Ostatnie dane sugerują coś wręcz odwrotnego: od dwóch miesięcy znowu całkiem przyzwoicie rośnie produkcja sprzedana przemysłu, sprzedaż detaliczna, a także nieoczekiwanie eksport. Również deficyt budżetowy znajduje się na tyle pod kontrolą, że nie grozi nam na razie ryzyko utraty zaufania na rynkach finansowych. Niepokojące sygnały płyną tylko z rynku pracy; rośnie bezrobocie i maleje tempo wzrostu zatrudnienia, ale fundusz płac ciągle jeszcze rośnie. Podobnie kredyt korporacyjny. Reakcja na światową dekoniunkturę będzie wymagać czasu, ale zacznie się jeszcze w tym roku.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w październiku uległ kolejnej już redukcji, indeks roczny o jeden punkt do 48 pkt, a indeks kwartalny o dwa punkty również do 48 pkt., czyli w tym roku po raz pierwszy oba indeksy znalazły się poniżej połowy skali. Indeks półroczny pozostaje jednak dwa punkty powyżej kwartalnego, co oznacza, że osłabienie koniunktury spodziewane jest w czwartym kwartale, a nie jak wcześniej oczekiwano w trzecim. Kolejne obniżenie notowań indeksu w ciągu ostatnich kilku miesięcy, wskazujące na stopniowe pogorszenie oczekiwań dynamiki wzrostu gospodarczego w tym roku, jest wyrazem rosnącej niepewności rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie w związku kryzysem zadłużeniowym w strefie euro, i nie znajduje bezpośredniego odzwierciedlenia w wewnętrznej sytuacji gospodarki.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Ostatnie dane z gospodarki sugerują coś wręcz odwrotnego: od dwóch miesięcy znowu całkiem przyzwoicie rośnie produkcja sprzedana przemysłu, sprzedaż detaliczna, a także eksport. Polska gospodarka jest na razie na tyle rozpędzona, że wyhamowanie w reakcji na globalne spowolnienie może przyjść z pewnym opóźnieniem, aczkolwiek sukcesywne spadki indeksu sugerują, że zacznie się ono jeszcze w tym roku. Jednak obecna kondycja tak sektora przedsiębiorstw jak i banków pozostaje na tyle dobra, że gospodarka jest przygotowana na ewentualne szoki zewnętrzne. Również deficyt budżetowy znajduje się na tyle pod kontrolą, że nie grozi nam na razie ryzyko utraty zaufania na rynkach finansowych. Niepokojące sygnały płyną tylko z rynku pracy; rosnące bezrobocie i malejące tempo wzrostu zatrudnienia, ale fundusz płac ciągle jeszcze rośnie.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Kwartalne indeksy czynników

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu, które maleją już od kilku miesięcy, uległy kolejnej obniżce o cztery punkty; indeks kwartalny i roczny odpowiednio do 49 pkt i 51 pkt. Wprawdzie aktualne wyniki gospodarki na to jeszcze nie wskazują, ale oczekuje się osłabienia popytu w ostatnim kwartale, bo indeks popytu półroczny jest wyraźnie wyższy od kwartalnego. Przedsiębiorstwa notują spadek zamówień tak krajowych jak i zagranicznych. Malejące przyrosty zatrudnienia oraz rosnące bezrobocie zapewne przełożą się na ograniczenie podwyżek płac i obniżenie tempa wzrostu konsumpcji, chociaż na razie takiej wyraźnej tendencji nie widać.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: