eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2011

2011-11-07 12:58

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2011


fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Roczne indeksy czynników

Ostatnie miesiące pokazują raczej optymizm w nastrojach konsumpcyjnych ludności. Nie można się też spodziewać, by wobec pesymistycznych przewidywań koniunktury światowej, a co za tym idzie eksportu, przedsiębiorstwa utrzymały tempo wydatków inwestycyjnych z pierwszej połowy roku, chociaż na razie kredyt korporacyjny ciągle rośnie. Reakcja konsumentów i inwestorów na spowolnienie gospodarki światowej następuje z pewnym opóźnieniem.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów zarówno kwartalny jak i roczny od kilku miesięcy w zasadzie nie ulegają większym zmianom pozostając lekko poniżej połowy skali ok. 47-48 pkt. Wobec spodziewanego pogorszenia koniunktury kondycja finansowa przedsiębiorstw jest dobra, zarówno pod względem płynności jak i rentowności. Podobnie w bardzo dobrej kondycji znajduje się sektor bankowy, który za I. półrocze wykazał rekordowe zyski i wydaje się odporny na zawirowania rynków międzynarodowych. Niestety można się spodziewać, że wzrost akcji kredytowej, który w sektorze przedsiębiorstw nastąpił po prawie dwuletniej stagnacji, wkrótce wyhamuje wobec rosnącej niepewności w gospodarce i na rynkach finansowych. Do zaciągania kredytu nie zachęca też utrzymująca się w porównaniu do zagranicy na stosunkowo wysokim poziomie stopa procentowa.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny kwartalny uległ kolejnej korekcie w dół o trzy punkty do 42 pkt. i dorównał prawie do indeks rocznego na poziomie 43 pkt. W sezonie niewiele udało się zredukować bezrobocie, a teraz wobec pogarszania się perspektyw gospodarki światowej możemy spodziewać się już tylko jego wzrostu. Inflacja utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego, a wysoki wzrost cen producenta źle wróży na przyszłość. Jedynie deficyt budżetowy udaje się utrzymać poniżej założeń planu, jednak stosunkowo duży dług publiczny może stać się poważnym kłopotem w warunkach wzrostu niepewności i zawirowań na rynkach finansowych. W obecnej sytuacji gospodarki światowej utrzymanie ratingu finansowego wymaga spełnienia zaostrzonych rygorów stabilności.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks wpływu czynników politycznych spektakularnie poszybował do góry: indeks kwartalny o całe dziesięć punktów do 55 pkt., a indeks roczny o sześć punktów do 53 pkt. To najprawdopodobniej oznacza uspokojenie sytuacji na scenie politycznej po okresie niepewności związanej z kampanią wyborczą.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeksy szczegółowe


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: