eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2011

2011-08-02 11:53

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2011


fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Roczne indeksy czynników

W warunkach rosnącej niepewności rynków finansowych trudno też oczekiwać dalszego ożywienia w inwestycjach, chociaż przeczy temu dynamika produkcji budowlanej. Nawet napływ inwestycji zagranicznych, dobrze zapowiadający się od początku roku, wyhamował w ostatnim miesiącu.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeks finansów kwartalny prawie się nie zmienił, za to roczny uległ pogorszeniu o trzy punkty i zrównał do poziomu kwartalnego 45 pkt. Trudno spodziewać się wzrostu realnej podaży kredytu przy rosnącej niepewności i wzroście stopy procentowej. Przedsiębiorstwa wykazują dobre wyniki finansowe, ale w ub. kwartale zwolnił wyraźnie przyrost ich depozytów, a nie widać znacznego ożywienia inwestycji i jednocześnie rosną zatory płatnicze; zatem można sądzić, że sytuacja sektora raczej nie ulegnie w najbliższej przyszłości poprawie. Wysoki poziom płynności, który dotąd niepokoił, może być jednak ewentualnym buforem w razie pogorszenia koniunktury zewnętrznej.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny kwartalny wyraźnie się poprawił z 42 do 49 punktów, natomiast roczny obniżył się o jeden punkt do 45 pkt. Mimo że indeksy znajdują się poniżej połowy skali, to poprawa indeksu kwartalnego jest znacząca i oznacza poprawę makroekonomicznych parametrów stabilności gospodarki, przynajmniej w krótkim okresie. Maleje inflacja dóbr konsumpcyjnych, a także tempo inflacji producenta, wolniej rośnie deficyt budżetowy, a na rachunku obrotów bieżącym po raz pierwszy od półtora roku pojawiło się saldo zerowe. Wolno ale również maleje bezrobocie. Rosną więc szanse na poprawę stabilności makroekonomicznej i odporności gospodarki na szoki zewnętrzne.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny pozostał na poprzednim poziomie 47 pkt., natomiast indeks roczny obniżył się o dwa punkty, wyrównując do poziomu kwartalnego. To oznacza perspektywę pogorszenia rozwoju sytuacji na scenie politycznej do końca roku, tym bardziej że oba indeksy znajdują się w tej chwili poniżej połowy skali.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeksy szczegółowe


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: