eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Funkcjonowanie strony WWW a zakup serwera

Funkcjonowanie strony WWW a zakup serwera

2009-06-04 13:41

Serwis internetowy firmy pełni funkcję wirtualnego biura, które powinno być zawsze czynne. Stabilne funkcjonowanie strony internetowej zależne jest od działania serwera WWW, dlatego ważny jest wybór takiego, który będzie niezawodny. To na serwerze znajdują się zarówno elementy konieczne do stworzenia strony WWW, jak i elementy systemowe, niezbędne do funkcjonowania serwisu. Znajduje się na nim również poczta elektroniczna firmy. Strona WWW, która zawsze działa, przyczynia się do budowania profesjonalnego wizerunku przedsiębiorstwa.

Przeczytaj także: Strona www a promocja firmy w sieci

Przy wyborze właściwego serwera należy zwrócić szczególną uwagę na parametry usługi. Kluczowe parametry, które powinno się przeanalizować to m.in. powierzchnia dyskowa, transfer, liczba kont e-mail, czy baz danych możliwych do utworzenia w ramach serwera. Wybór serwera WWW o optymalnych parametrach, odpowiadających potrzebom strony internetowej to gwarancja, że firmowy serwis będzie działał prawidłowo.

Powierzchnia dyskowa

Powierzchnia dyskowa jest jednym z decydujących parametrów przy wyborze usługi. Przestrzeń serwera to inaczej ilość danych, które można na nim umieścić. Mogą to być zarówno pliki konieczne do stworzenia i funkcjonowania strony WWW, jak i bazy danych czy konta pocztowe pracowników firmy. Warto sprawdzić, czy powierzchnią dyskową serwera można dysponować dowolnie. Jest to ważna cecha, gdyż umożliwia dostosowanie podziału do potrzeb firmy (niektóre przedsiębiorstwa mają bardziej rozbudowaną stronę WWW, inne natomiast stawiają na komunikację z klientem za pośrednictwem poczty e-mail itp.). Ponadto, swoboda w dysponowaniu miejscem na serwerze, jest korzystna jeśli chodzi o konta firmowej poczty elektronicznej. Możliwe jest tworzenie kont e-mail (np. dla pracowników) bez ograniczeń.

Transfer danych i liczba domen

Inną, kluczową cechą serwera jest transfer. Jest to ilość danych, które mogą zostać przesłane do i z serwera w określonym okresie. W większości przypadków rozliczenia transferu dokonuje się w skali roku. Jest to najlepsze rozwiązanie dla klienta. Czasem jednak transfer podany jest w skali roku, a rozliczany miesięcznie, przy czym niewykorzystana ilość danych, które można przesłać nie przechodzi na kolejny miesiąc. W takim przypadku straty ponosi klient, zwłaszcza, gdy odwiedzalność firmowej strony WWW jest sezonowa (zmienia się zależnie od okresu w roku lub przeprowadzanych przez przedsiębiorstwo akcji marketingowych, reklamowych). Jeśli więc transfer serwera, rozliczany jest miesięcznie, a nie rocznie, istnieje zagrożenie przekroczenia go w niektórych miesiącach lub niewykorzystania w pozostałych.

Warto również zwrócić uwagę na liczbę domen, które mogą zostać przypisane do serwera. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest usługa, na którą można przekierować nieograniczoną liczbę domen. Pozwala to nie tylko na przypisanie wielu adresów internetowych do jednej strony WWW, ale również umieszczenie kilku serwisów WWW na jednym serwerze.

Parametry bezpieczeństwa

Przed dokonaniem wyboru serwera warto zapoznać się z listą parametrów bezpieczeństwa serwera, gdyż są one gwarancją stabilności usług. Mimo iż, parametry serwera są ważne dla klientów, niektórzy hostingodawcy nie udostępniają takich danych. Świadczy to o nieprofesjonalnym podejściu do klientów firm oferujących usługi hostingowe. Jawność parametrów znacząco ułatwia przemyślany wybór takiej usługi oraz wykorzystanie jej w pełni.
Przeczytaj także: 6 innowacji sieci 6G 6 innowacji sieci 6G

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: