eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Ericsson: rewolucja 5G jeszcze nie teraz

Ericsson: rewolucja 5G jeszcze nie teraz

2022-12-21 10:53

Ericsson: rewolucja 5G jeszcze nie teraz

Na rewolucję 5G w naszej części Europy jeszcze poczekamy © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wdrożenia sieci 5G trwają w najlepsze i są zakrojone na naprawdę szeroką skalę. Pomimo to, w regionie Europy Środkowo-Wschodniej nadal trwa migracja z technologii 2G/3G do 4G. Trend ten trwać ma aż do 2024 roku. Jednocześnie rosnąć będzie ilość subskrypcji 5G, ale dopiero od 2025 roku ma ona stać się jedynym rosnącym typem subskrypcji - podaje najnowszy Ericsson Mobility Report.

Przeczytaj także: 6 innowacji sieci 6G

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak przebiega wdrożenie sieci 5G w krajach Europy Środkowo-Wschodniej ?
  • Które z branż nie szczędziły pieniędzy na działania reklamowe w mediach?
  • Które kanały komunikacji zanotowały najwyższe wzrosty?

W Europie Środkowo-Wschodniej wzrost abonamentów komórkowych zdecydowanie zwalnia i oczekuje się, że w najbliższych latach ich liczba pozostanie na podobnym poziomie. Także wdrażanie technologii 5G w naszym regionie przebiega wolniej w porównaniu z rynkami Europy Zachodniej czy Ameryki Północnej.

Jak podaje najnowszy Ericsson Mobility Report, wynika to częściowo z wolniejszego procesu przyznawania częstotliwości, jak również z niechęci konsumentów do przechodzenia na droższe abonamenty. Dlatego w naszym regionie 4G jest nadal dominującą technologią i oczekuje się, że będzie stanowić 75 proc. wszystkich abonamentów na koniec 2022 roku.

Równocześnie zauważalna jest migracja z technologii 2G/3G do 4G, ten trend będzie widoczny do 2024 roku. Według raportu firmy Ericsson zmiana powinna nastąpić od 2025 r. Oczekuje się, że dopiero za około dwa lata 5G będzie jedynym rosnącym typem subskrypcji w Europie Środkowo-Wschodniej.

150 milionów do końca 2023


Na koniec 2023 roku liczba subskrypcji 5G w regionie Europy Środkowej i Wschodniej osiągnie prawie 150 milionów, natomiast do końca 2028 roku penetracja będzie wynosić 88 procent. Wynika to z faktu, że wielu dostawców usług w ciągu najbliższych kilku lat będzie się wycofywać z sieci 3G, aby umożliwić ponowne wykorzystanie częstotliwości radiowych dla technologii 4G i 5G.
Największym beneficjentem tej zmiany będzie przede wszystkim krajowy przemysł, który zyska narzędzie napędzające proces digitalizacji - dodaje Martin Mellor, prezes firmy Ericsson w Polsce. – Powszechne zastosowanie pasma 5G oznacza również zwiększenie wydajności sieci komórkowej, co pozwoli wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi, umożliwiające przesyłanie coraz większych pakietów danych – dodaje.

Sieć 5G zdominuje rynki zachodnie


Najbardziej rozwinięte rynki telekomunikacyjne już teraz przygotowują się zarówno na wzrost liczby subskrypcji jak i większe zużycie danych komórkowych. W Ameryce Północnej widoczny jest silny wzrost subskrypcji 5G, który do 2028 roku wyniesie około 420 milionów, co będzie stanowiło ponad 90 procent subskrypcji mobilnych. Według informacji Ericsson Mobility Report podobną tendencję obserwuje się w krajach Europy Zachodniej, gdzie wzrost subskrypcji 5G również jest na wysokim poziomie i notuje skok z 32 milionów w 2021 roku do 63 milionów na koniec 2022 roku.

fot. mat. prasowe

Subskrypcje usług komórkowych według regionu i technologii

W Ameryce Północnej widoczny jest silny wzrost subskrypcji 5G


5G osiągnie miliard subskrypcji


Jeśli chodzi o technologię 5G, to w okresie od lipca do września 2022 r. wolumen powiększył się o 110 mln subskrypcji, co daje łącznie około 870 mln. Zgodnie z prognozami zawartymi w poprzednich raportach Ericsson, 5G nadal ma osiągnąć miliard subskrypcji do końca tego roku – jest to rekordowy wynik, ponieważ siec 5G osiągnęła ten poziom dwa lata szybciej po swojej premierze niż zrobiła to technologia 4G.
Jednocześnie globalny wolumen subskrypcji 4G nadal rośnie – w okresie od lipca do września 2022 roku to około 41 milionów. Oczekuje się, że osiągnie on swój szczytowy poziom, wynoszący około 5,2 miliarda, już pod koniec tego roku.

Coraz więcej użytkowników smartfonów


Zgodnie z przewidywaniami, w skali globalnej rośnie całkowita liczba subskrypcji mobilnych. Według prognoz do końca 2022 roku osiągnie poziom 8,4 miliarda, natomiast do końca 2028 roku wyniesie 9,2 miliarda. Co istotne, większość subskrypcji mobilnych będzie dotyczyć użytkowników smartfonów. Na koniec 2022 roku przewiduje się, że ich liczba osiągnie 6,6 miliarda subskrypcji, co będzie stanowić około 79 procent wszystkich subskrypcji telefonów komórkowych.

Polska u progu 5G


Polska wnosi duży wkład w budowę sieci piątej generacji nie tylko dzięki inżynierom R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi, ale również dzięki produkcji urządzeń 5G w fabryce Flex w Tczewie. 5G w Europie może być budowana na bazie komponentów i rozwiązań „Made in Poland”. Ericsson w Polsce współpracuje ze środowiskiem akademickim, start-upami, przedsiębiorstwami i operatorami telekomunikacyjnymi, aby umożliwić pierwszym branżom w Polsce wdrożenie nowych produktów i usług opartych na technologii 5G. Ericsson posiada obecnie komercyjne umówy 5G, z których 137 to aktywne sieci działające w 61 krajach. Ericsson jest również liderem w standaryzacji 5G, z większością udziałów dla 4G i 5G.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: