eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Efektywna praca w biurze - podstawy

Efektywna praca w biurze - podstawy

2009-06-03 14:09

Efektywna praca w biurze - podstawy

© fot. mat. prasowe

Jesteśmy zaprogramowani na jak najbardziej wydajne wykorzystywanie każdej wolnej chwili i dlatego nie wiemy, co ze sobą zrobić, gdy mamy chwilę wolnego czasu. Przez to sami siebie zamęczamy.

Przeczytaj także: Efektywne zarządzanie czasem a szkolenia

Staramy się pracować dłużej i ciężej, w rezultacie doświadczamy uczucia wypalenia, depresji oraz choroby. Wszyscy mamy 24 godziny w ciągu doby - ani mniej, ani więcej. Co zdecydujemy się robić w przeciągu tych 24 godzin i jak je spędzimy, zależy wyłącznie od nas. Posiadamy również możliwość wyboru, jak zaplanujemy i spędzimy nasz dzień, tydzień, miesiąc czy rok oraz w jaki sposób pokierujemy swoimi codziennymi zadaniami. Gdy wybory zostaną już dokonane, następnym krokiem będzie poświęcenie się procesowi zarządzania i organizowania.

Krok pierwszy efektywnej pracy w biurze - wizja dnia


Pierwszym krokiem w organizacji idealnego, odpowiadającego nam dnia pracy jest określenie jego wyraźnej wizji. Możesz zmodyfikować swe życie w pracy tylko wtedy, gdy będziesz wiedział jakie ma ono być oraz co ma być w nim zmienione.

Aby skonkretyzować wizję tego dnia, odpowiedz na poniższe pytania:
  1. Czego chcesz dokonać?
  2. Ile godzin dziennie chcesz pracować?
  3. Z jakimi osobami (zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz) chcesz współpracować?
  4. Ile niezakłóconego czasu w ciągu dnia chcesz mieć?
  5. Ile czasu poświęcisz na pocztę elektroniczną i rozmowy telefoniczne?
  6. Jakie inne aspekty uczynią twój dzień pracy idealnym?
  7. Jak będziesz się czuć pod koniec tego dnia?
Wiadomo, że dzień pracy zaplanowany na papierze a dzień pracy realnie przepracowany to dwie różne rzeczy. Problem tkwi w tym, że rezygnujemy z działań zaplanowanych na rzecz działań, które na bieżąco się pojawiają i domagają podjęcia jakichś działań. Kluczem do zachowania spokoju i planu dnia jest mówienie "nie".

Ustalenie jakim rzeczom, działaniom oraz ludziom możesz powiedzieć "tak" jest konieczne, jeśli chcesz, aby twoje działania w pracy koncentrowały się na ustalonych przez ciebie priorytetach. Prawdopodobnie częściej niż chcesz mówisz "tak", choć w rzeczywistości myślisz "nie". Dlaczego? Zgodnie z zasadami współpracy zespołowej mówienie "nie" jest wykluczone. W dodatku miło jest powiedzieć "tak", gdy chodzi o pomoc innym. Czasem trudno jest odmówić, szczególnie gdy mamy do czynienia z szefem, kolegą lub klientem, lecz czas, jakim dysponujesz w pracy, jest ograniczony.

 

1 2 ... 5

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: