eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacjaNaprawa smartfona bywa ryzykowna. Jak się chronić?

Naprawa smartfona bywa ryzykowna. Jak się chronić?

2023-05-14 11:12

Naprawa smartfona bywa ryzykowna. Jak się chronić?

Bezpieczeństwo danych © fot. mat. prasowe

Na początku maja bieżącego roku do funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Nysie zgłosiła się kobieta, mieszkanka województwa opolskiego, powiadamiając ich o możliwości popełnieniu oszustwa. Okazało się, że podczas pobytu we Włoszech oddała swojego smartfona do naprawy w tamtejszym serwisie. Po jego odebraniu okazało się, że "usługa" kosztowała ją 87 tys. euro - taka właśnie kwota miała zniknąć z jej konta i najprawdopodobniej doszło to tego właśnie wtedy, gdy telefon był serwisowany. Jak uniknąć tego typu zdarzeń?

Przeczytaj także: 60 tysięcy smartfonów nie przeżyło cało urlopu

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • W jaki sposób przygotować smartfon do naprawy, aby nie paść ofiarą oszustwa?
  • W jakich miejscach możemy mieć pewność, że usługa zostanie zrealizowana profesjonalnie?
  • Co zrobić, gdy telefon jest uszkodzony?

Historia mieszkanki Nysy jasno pokazuje, że odpowiednie przygotowanie smartfona przed oddaniem go do serwisu jest niezwykle ważne. Niestety nie brakuje przypadków, w których zachowujemy się nieodpowiedzialnie - według danych autoryzowanego serwisu MTTC, należącego do Grupy Digital Care tylko w kwietniu do naprawy wpłynęło blisko 100 urządzeń z włożonymi kartami SIM lub SD z danymi klientów. Pozostawienie karty SIM w telefonie ułatwia nieuczciwym serwisantom uzyskanie dostępu do przechowywanych na smartfonie danych i aplikacji, w tym aplikacji bankowych i zapisanych np. w notatniku haseł.

Naprawa smartfona – zanim oddasz urządzenie w ręce fachowca – usuń dane


  • Zazwyczaj, aby usunąć dane, wystarczy w smartfonie wybrać opcję „wyzeruj iPhone’a” (w przypadku iOS) lub „Przywróć ustawienia fabryczne/zresetuj ustawienia” (w Androidzie).
  • Taki reset pozwala na skasowanie wszystkich plików i dokumentów, które znajdowały się na smartfonie.
  • Można skorzystać z takiego rozwiązania nie tylko podczas oddania telefonu do naprawy, ale także w przypadku zainfekowania sprzętu przez złośliwe oprogramowanie lub wystąpienia problemów z ustawieniami systemowymi.
  • Należy też pamiętać o usunięciu kart SIM i wszelkich innych kart pamięci z naszymi danymi.

Przed naprawą smartfona – zrób kopię zapasową danych


  • W przypadku urządzeń z systemem Android przywrócenie ustawień fabrycznych jest zwykle niezbędne dla przeprowadzenia testów diagnostycznych urządzenia. W takiej sytuacji dane są trwale usuwane.
  • Aby stworzyć kopię zapasową należy otworzyć ustawienia urządzenia i przejść do sekcji "Konta i synchronizacja" lub "Kopia zapasowa i reset". Następnie wybrać opcję "Kopia zapasowa i przywracanie" lub "Zarządzanie kopiami zapasowymi" i wyszukać usługę chmurową, z której chcemy skorzystać, np. Google Drive, Dropbox, OneDrive itp.
  • Dalej trzeba zdecydować, co chcemy zbackupować, np. kontakty, zdjęcia, pliki itp.
  • Ostatnim krokiem jest rozpoczęcie procesu kopii zapasowej, postępując zgodnie z instrukcjami na ekranie.
  • W przypadku iPhone’ów, dzięki włączonej funkcji Backup w iCloud, kopia zapasowa jest automatycznie przesłana do iCloud, gdy urządzenie jest podłączone do zasilania i sieci Wi-Fi.

Co zrobić, gdy telefon jest uszkodzony?


Jeśli przeszkodą w zgraniu danych jest niesprawny wyświetlacz – w urządzeniach Apple autoryzowany serwis podłącza sprawny komponent. W ten sposób może wprowadzić kod blokady (bez odblokowania nie ma możliwości zgrania danych na komputer). Jeśli nie działa łączność z komputerem – dane trzeba zgrać do chmury lub w inne miejsce – bezprzewodowo – wyjaśnia Mateusz Kukla, ekspert iMad, autoryzowanego serwisu Apple, który również należy do Grupy Digital Care.

Gdyby na urządzeniu z jakiegoś powodu pozostały dane – korzystając z usług punktów autoryzowanych – możemy być spokojni o ich bezpieczeństwo.
Jeśli podczas naprawy wymieniamy nośnik danych lub cały smartfon, a urządzenie uruchamia się – przywracamy ustawienia fabryczne. W innej sytuacji, gdy nie mamy takiej możliwości w serwisie, wadliwe podzespoły wysyłamy do magazynu producenta, gdzie są formatowane i niszczone – tłumaczy ekspert iMad.

fot. mat. prasowe

Bezpieczeństwo danych

Naprawę smatfona warto przeprowadzić w autoryzowanym serwisie


Naprawa smartfona w autoryzowanym serwisie – bezpieczeństwo gwarantowane


Komu powierzyć naprawę amartfona, by nie martwić się o bezpieczeństwo danych? Warto znaleźć autoryzowany serwis. Gwarantuje bezpieczeństwo danych, gdyż w takim miejscu jest ono traktowane priorytetowo. A jak go znaleźć? Najlepszym wyznacznikiem są opinie użytkowników, a także renoma danego salonu. W autoryzowanym serwisie można mieć pewność, że proces usunięcia danych przebiegnie poprawnie i żadne pliki bądź hasła nie zostaną wykorzystane przez osoby trzecie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: