eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Smartfony też cierpią przez upał. Jak nie doprowadzić do przegrzania telefonu?

Smartfony też cierpią przez upał. Jak nie doprowadzić do przegrzania telefonu?

2019-07-04 11:33

Smartfony też cierpią przez upał. Jak nie doprowadzić do przegrzania telefonu?

Fala upałów groźna także dla smartfonów © Maksim Kostenko - Fotolia.com

Za nami fala upałów. Mamy jednak lato, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że słupki rtęci jeszcze nie raz przekroczą poziom 30 stopni. Takie warunki doskwierają zarówno ludziom, jak i ich pupilom. Eksperci z Digital Care przypominają, że są one niebezpieczne również dla naszych urządzeń elektronicznych, w tym zwłaszcza telefonów. Lejący się z nieba żar i przebywanie w pełnym słońcu mogą być zgubne nie tylko dla człowieka, ale również dla elektroniki.

Przeczytaj także: Uszkodzenia mechaniczne i co jeszcze? Poznaj 6 zabojców smartfona

Ponad 30-stopniowe temperatury mogą nie pozostać bez wpływu na wewnętrzne elementy naszych smartfonów.
- Narażenie na wysokie temperatury może wpłynąć negatywnie na prędkość działania urządzenia. Przegrzanie telefonu może doprowadzić również do uszkodzenia lub utraty danych. W ekstremalnych przypadkach może nawet dojść do eksplozji lub wycieku baterii, potencjalnie zagrażając bezpieczeństwu użytkownika. – mówi Tomasz Wilewski, Innovation Director w Digital Care.

Należy również zdawać sobie sprawę, ze koszty naprawy narażonego na działania promieni słonecznych i temperatury telefonu mogą być dość dotkliwe dla naszego budżetu. Z tego też powodu warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które pomogą nam się przed nimi uchroni.

Przykręć energię


„Włączenie trybu oszczędzania czy zmniejszenie jasności ekranu telefonu pozwoli obniżyć zużycie energii” – mówi ekspert Digital Care.

Rozwiązaniem, o którym użytkownicy smartfonów powinni pomyśleć w czasie upałów, jest wyłączenie najbardziej energochłonnych aplikacji czy zrezygnowanie z oglądania video. Wysokie temperatury już same w sobie zmuszają procesor telefonu do wzmożonego wysiłku, lepiej więc nie obciążać go dodatkowo.

fot. Maksim Kostenko - Fotolia.com

Fala upałów groźna także dla smartfonów

Narażenie na wysokie temperatury może wpłynąć negatywnie na prędkość działania urządzenia. Przegrzanie telefonu może doprowadzić również do uszkodzenia lub utraty danych.


Daj mu odetchnąć


Pozwól swojemu smartfonowi na odrobinę swobody: wyzwól aparat z dodatkowych elementów zewnętrznych: etui, pokrowców, nakładek. Kolejne warstwy tylko zwiększają ryzyko przegrzania. Jeśli obawiasz się o to, co stanie się z twoim telefonem, kiedy będzie zupełnie „nagi” możesz poszukać specjalnych case’ów, które instaluje się tylko na krawędzie aparatu.

Zabójcza kieszeń


W czasie wysokich temperatur warto pożegnać się również z najbardziej wygodnym sposobem noszenia telefonu, czyli kieszenią. W niej temperatura jest zawsze wyższa za sprawą ciepła naszego ciała. W krytycznej sytuacji może dojść do uszkodzenia baterii i poparzenia.

Telefon w cieniu bezpieczeństwa


Nie zostawiaj swojego telefonu w pełnym słońcu. Stolik w ogródku, koc na plaży w samo południe czy wnętrze samochodu mogą być dla niego zabójcze. Samochód zaparkowany na słońcu, gdzie temperatura powietrza wynosi 35 stopni Celsjusza, może osiągnąć temperaturę ponad 50 stopni zaledwie w ciągu godziny. Korzystanie z nawigacji w smartfonie, szczególnie gdy przymocowany jest do przedniej szyby samochodu, także naraża urządzenie na możliwe uszkodzenia. Ciągła praca, wysokie zapotrzebowanie na energię i słońce przechodzące przez szybę to splot niekorzystnych czynników. Szklarnie są doskonałym miejscem do uprawy pomidorów, ale twoje iphone’owe jabłko prawdopodobnie już tego nie doceni.

Schładzaj z głową


Co zrobić kiedy smartfon jednak się przegrzeje?
„Odpowiednie schłodzenie aparatu jest kluczowe dla zachowania jego optymalnego stanu – twierdzi Tomasz Wilewski. Przede wszystkim takiego telefonu nie należy ładować, to tylko dodatkowo zwiększy temperaturę baterii. Najlepiej jest go wyłączyć i położyć w zacienionym i chłodnym miejscu. Nagłe schłodzenie telefonu z wykorzystaniem zimnych okładów lub lodówki? Absolutnie odradzam. Aparat schłodzi się sam: trzeba mu tylko zapewnić do tego odpowiednie warunki: gwałtowna zmiana temperatury do nich nie należy” – podkreśla Wilewski.

Oczywiście, w idealnym świecie najlepszą radą jest ograniczenie korzystania z urządzenia. Taki detoks może przysłużyć się zarówno smartfonowi, jak i naszemu wypoczynkowi na wakacjach.

Warto również wykonać diagnozę telefonu specjalnie przygotowaną do tego aplikacją Digital Care Lab. Można ją bezpłatnie pobrać z Google Play oraz App Store. Diagnoza obejmuje m.in. stan baterii, pamięci i procesora, a także mikrofonu, głośnika, czy kamer.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: