eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nie wypalenie zawodowe, ale quiet quitting - nowe zjawisko na rynku pracy

Nie wypalenie zawodowe, ale quiet quitting - nowe zjawisko na rynku pracy

2023-03-28 10:36

Nie wypalenie zawodowe, ale quiet quitting - nowe zjawisko na rynku pracy

Czy Quiet Quitting pojawił się na polskim rynku pracy? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W kontekście sytuacji na rodzimym rynku pracy dużo mówi się o wypaleniu zawodowym. Jego pochodną jest quiet quitting - zjawisko, o którym coraz głośniej jest za oceanem, w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza „ciche odchodzenie”. W Polsce mówi się o nim niewiele, jednak z badania zrealizowanego dla firmy Blue Colibri wynika, że jego założenia są szeroko stosowane również przez polskich pracowników.

Przeczytaj także: Stres w pracy dotyka codziennie co piątego Polaka

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Czym przejawia się zjawisko quiet quitting i czy można porównać je do wypalenia zawodowego?
  • Czy otrzymywanie feedbacku od pracodawcy jest standardem?
  • Czy pracownicy w Polsce czują się doceniani?
  • Jak duży odsetek pracowników rozważa w tym roku zmianę pracy?

W branży HR określa się okres pandemii Wielką Rezygnacją. Po fali odejść z pracy do firm nie powróciła jednak “dawna normalność”. Spora część osób, które pozostały na stanowiskach, narzeka na wypalenie zawodowe, inni angażuje się w pracę tylko w takim stopniu, jaki wymusza na nich umowa. Nie wychodzą z własną inicjatywą, dbają bardziej o work-life balance.

fot. mat. prasowe

Czy rozważasz zmianę pracy w tym roku?

O zmianie pracy myśli co 3. polski pracownik


Co jest “mądre i sprytne”


Ten trend w USA nazwano quiet quitting, co na język polski przełożyć można jako “cicha rezygnacja”. Ale czy samo zjawisko przekłada się na polskie realia? To postanowiła sprawdzić za pomocą badania opinii firma Blue Colibri, tworząca platformę do prowadzenia komunikacji wewnętrznej. Wyniki właśnie ukazały się w raporcie “Quiet quitting i work-life balance w Polsce 2023”.
Polacy lubią pracować mądrze, zgodnie z maksymą “work smarter, not harder”, a nie “harować”. To jeden z wniosków pierwszego badania w Polsce poświęconego w całości zjawisku “cichego odchodzenia” - zauważa Tamás Barathi, współzałożyciel aplikacji Blue Colibri wywodzącej się z Węgier. - Quiet quitting wiąże się z innymi trendami widocznymi na rynku pracy: postawieniem na well-being (dobrostan) czy work-life-balance. To wyrzeczenie się, jakże widocznego w naszych krajach na początku lat 90-tych, kultu pracy - dodaje.

Terminu nie znamy, ale zjawisko i owszem


Blue Colibri to powstała w 2019 r. aplikacja i platforma komunikacji wewnętrznej, która jest w stanie zastąpić kilkanaście narzędzi do rozmów, szkoleń i zarządzania kadrami w firmie. Korzysta z niej już ponad 100 przedsiębiorstw i 84 tys. pracowników w całej Europie. Przeprowadzone z końcem 2022 r. badanie miało pozwolić Blue Colibri zorientować się w nastrojach panujących na polskim rynku pracy, na którym spółka zdecydowała się zadebiutować.

Badanie pokazało, że 85 proc. pracowników w Polsce nie zna popularnego na Zachodzie terminu quiet quitting, a część osób deklarujących jego znajomość błędnie go definiuje. Nie oznacza to jednak, że postawy kojarzone z tzw. cichą rezygnacją są nam obce. Według połowy respondentów wykonywanie wyłącznie wymaganych przez pracodawcę zadań jest mądre i sprytne. 3 na 10 respondentów nie wykonuje w pracy nic ponad absolutne minimum konieczne do zachowania posady. Z drugiej strony większości badanych (88 proc.) zdarza się pracować dłużej niż wynikałoby z ich kontraktu. Przynajmniej raz na jakiś czas.

fot. mat. prasowe

Które zdania najlepiej opisują twój stosunek do pracy?

38 proc. Polaków nie żałuje podjęcia pracy u obecnego pracodawcy


Blue Colibri postanowiła również rozpoznać polską kulturę feedbacku, czyli sposoby i formę przekazywania sobie nawzajem w zespołach informacji zwrotnej z oceną pracy drugiej osoby. Niemal połowa respondentów (46 proc.) deklaruje, że czuje się w swojej pracy doceniana. Z badania wynika, że najczęściej feedback jest przekazywany ustnie, zwykle podwładnym przez przełożonych - 62 proc. pracowników nie ma możliwości bezpiecznego i anonimowego podzielenia się kierownictwem firmy opiniami na temat swojego bezpośredniego przełożonego.

Sytuacja ekonomiczna też ma przełożenie na nastroje na rynku pracy. Podobnie jak w przypadku quiet quitting, widocznych jest kilka sprzecznych postaw. Większość badanych deklaruje, że rozwijający się kryzys skłania i do większego poszanowania swojej pracy i lepszego wykonywania zadań. Jednocześnie co trzecia zatrudniona osoba rozważa w tym roku zmianę pracy.

fot. mat. prasowe

Znajomość pojęcia quiet quitting

Quiet quitting wiąże się z postawieniem na well-being (dobrostan) czy work-life-balance


Badanie zaprojektowaliśmy właśnie w ten sposób, aby nie pominęło zagadnień, które w największym stopniu wpływają na fenomen cichej rezygnacji zarówno w Polsce jak i w innych krajach. Na to, że 39 proc. zatrudnionych czuje się w swoim miejscu pracy niezastąpiona wpływ mają zarówno trendy z Zachodu jaki i sytuacja na krajowy rynku pracy czy kultura organizacyjna w polskich firmach - ocenia Magdalena Pekowska, która w Blue Colibri odpowiada za polski dział Sales and Customer Success Team.

Raport powstał na zlecenie Blue Colibri na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez SW Research metodą wywiadów on-line (CAWI) na reprezentatywnej grupie 1000 pracujących Polaków w dniach 16-23 grudnia 2022 roku. W przypadku przytaczania badania bardzo prosimy o umieszczenie adnotacji: Badanie Blue Colibri “Quiet quitting i work life balance 2023”.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: