2022-06-07 13:21
Co piąty Polak codziennie stresuje się w pracy © mariesacha - Fotolia.com
Przeczytaj także: Stres w pracy: gdzie zgubiliśmy work-life balance?
fot. mariesacha - Fotolia.com
Co piąty Polak codziennie stresuje się w pracy
Blisko co piąty ankietowany Polak (22,15 proc.) twierdzi, że codziennie w pracy doświadcza stresu.
Przygnębienie, smutek, rozdrażnienie czy trudności z koncentracją, to pierwsze objawy chronicznego stresu u pracowników, na które pracodawcy powinni zwracać szczególną uwagę. To często są pierwsze sygnały związane ze złym samopoczuciem zatrudnionych, spowodowanym nagromadzeniem się stresu w pracy i nie należy ich lekceważyć – twierdzi Anna Barbachowska, Dyrektor HR w ADP Polska. – Niezależnie od tego czy zespół pracuje w domu, czy w siedzibie firmy, ważne jest, aby menedżerowie dostrzegali, kiedy któryś z nich nie radzi sobie ze stresem i bieżącymi obowiązkami – twierdzi Anna Barbachowska, Dyrektor HR w ADP Polska.
Odczuwanie codziennego stresu nie wiąże się tylko z wahaniem nastroju, ale ma także ogromny wpływ na zaburzenia w naszej fizyczności, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń np. nadciśnienia tętniczego, otyłości czy zawału serca. Jak pokazują badania, częściej stresują się kobiety, a dzieje się tak, ponieważ to właśnie przed nimi społeczeństwo stawia wysokie oczekiwania. W mediach kreowany jest obraz businesswoman, kobiety odnoszącej sukcesy zawodowe, mającej pasje i zainteresowania, przy czym będącej równocześnie idealną matką, żoną i kochanką – komentuje Sylwia Wysocka-Sollich, psycholog z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego. – Medycyna nie odkryła jeszcze jednego i idealnego sposobu na radzenie sobie ze stresem. Pracownicy, najczęściej praktykują uprawianie sportu, który daje im moment wytchnienia, medytację, ale także często stawiają po prostu na odpoczynek czy sen. Warto także, jeśli ze swoimi problemami udają się do specjalisty, który pomoże im w rozpoznaniu ich emocji, co również pomoże rozładować powstałe napięcie – dodaje ekspertka.
Na niektórych pracowników stres działa mobilizująco i może przekładać się na jego zwiększoną efektywność, szybkość działania, a także koncentrację na danym celu. Należy jednak pamiętać, że długotrwały stres powoduje spadek produktywności zatrudnianych osób, a w konsekwencji tego pojawia się chroniczne zmęczenie, które może doprowadzić do wypalenia zawodowego czy depresji – podkreśla Barbachowska.
oprac. : eGospodarka.pl
Co robić, gdy spada satysfakcja z pracy?
Jak różnorodność i włączanie wpływa na wellbeing pracowników?
Antal: elastyczność pracy ważna jak nigdy, nawet kosztem wynagrodzenia
Relacje międzyludzkie w pracy: jak nam się układa z przełożonymi?
Urlop wypoczynkowy nie dla każdego?
Dbałość o wellbeing pracowników: opłacalna pod warunkiem
Rynek pracy wg kobiet i mężczyzn. Parytet czy dyskryminacja?
Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm
Przyszłość rynku pracy. Cyfryzacja i co jeszcze?
Problem: Obcokrajowiec legalnie przebywał w 2016 roku na terenie Polski i jest rezydentem podatkowym w Polsce ze względu na centrum życiowe oraz ...
Witam serdecznie i proszę o poradę, Mam 54 lata, pracuję na kopalni i 4 lata temu nabyłem uprawnienia emerytalne, ale z nich nie skorzystałem ...
Zamówienia publiczne: zmiana wynagrodzenia umownego z uwagi na nadzwyczajny wzrost cen?
Slim VAT 3 a sprzedaż mieszana - korzystne zmiany dla podatników
Lokaty bankowe z realną stratą ponad 13%?
Koszty uzyskania przychodu przez spółki. Zmiany od 2023 roku
Ceny OC w lipcu 2022 bez zmian r/r
Rynek musi jeszcze poczekać
Czy deweloperzy wstrzymają inwestycje mieszkaniowe?