eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wysokość wynagrodzenia znowu najważniejsza dla pracowników

Wysokość wynagrodzenia znowu najważniejsza dla pracowników

2022-06-07 11:36

Wysokość wynagrodzenia znowu najważniejsza dla pracowników

Pieniądze znowu najważniejsze dla pracowników © Ruslan Solntsev - Fotolia.com

Pandemia zmieniła piramidę potrzeb pracowników. Na znaczeniu zyskała praca zdalna. W obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej na pierwszy plan wysuwa się znów wysokość wynagrodzenia. Galopująca inflacja sprawia, że pracownicy potrzebują podwyżek, które pomogą im dopiąć budżety domowe - wynika z analizy Personnel Service.

Przeczytaj także: Polscy pracownicy a podwyżka wynagrodzenia

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Co jest obecnie najważniejsze dla pracowników?
  • Jakie elementy oferty są teraz kluczowe w procesie rekrutacji?
  • Z jakich powodów jesteśmy gotowi zmienić pracę?


Wyższe wynagrodzenie jest argumentem za zmianą pracy - uważają eksperci Personnel Service. To rodzi jednak duży problem. Z raportu amerykańskiej firmy Robert Half wynika, że 56 proc. menadżerów zwraca uwagę na kompresję płac, czyli zjawisko, w którym nowi pracownicy otrzymują wyższe wynagrodzenia niż aktualnie zatrudnieni.
Pracodawcy znajdują się teraz w trudnym położeniu. Inflacja, z którą wszyscy się mierzymy, powoduje, że oczekiwania płacowe rosną. Widać to zwłaszcza w nowych procesach rekrutacyjnych, gdzie pracownicy chcą zarobków o 5, 10 a nawet 20 proc. wyższych niż oferowane do tej pory. Może się wtedy pojawić zjawisko zwane kompresją płac, gdzie nowo zatrudniona osoba otrzymuje wyższe wynagrodzenie niż pracownicy na analogicznych stanowiskach. To rodzi duże ryzyko, że nasz zespół będzie się czuł niedoceniony. Trzeba jednak powiedzieć, że aktualnie pieniądze są najskuteczniejszą metodą przyciągnięcia nowych osób. Pandemia miała wybić na prowadzenie inne czynniki, ale inflacja szybko to zweryfikowała – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service S.A.

fot. Ruslan Solntsev - Fotolia.com

Pieniądze znowu najważniejsze dla pracowników

Inflacja i rosnące koszty życia powodują, że nie chcemy kilku dni pracy zdalnej w tygodniu, tylko podwyżek, które dogonią coraz wyższe ceny.


Elastyczność już nie taka ważna


W pandemii elastyczność dla wielu pracowników stała się najważniejsza. Praca zdalna, możliwość dopasowania harmonogramu do własnych potrzeb, czy nie tracenie czasu na dojazdy, były tak istotne, że czasem nawet wynagrodzenie schodziło na dalszy plan, choć zawsze było jednym z priorytetów. Ostatnie miesiące odwróciły piramidę potrzeb. Pieniądze, dla pracowników borykających się z rosnącymi kosztami życia są najważniejsze. Rynek próbuje nadążyć za oczekiwaniami. Z danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6235,22 zł i było wyższe w porównaniu z przeciętnym wynagrodzeniem z czwartego kwartału 2021 roku o 240,13 zł. Tylko w marcu 2022 roku wynagrodzenie wzrosło o 12,4 proc. w porównaniu rok do roku. Jednak inflacja w tym samym miesiącu była wyższa o aż 11 proc. rok do roku. To oznacza, że pomimo rekordowych podwyżek, większość pracowników nie odczuje w tym roku wzrostu płac, bo pochłonie je wzrost cen.

Wyścig na wynagrodzenia


Chris Adcock, dyrektor zarządzający w Reed Technology zwraca uwagę, że aktualnie pieniądze, które oferuje się w trakcie rekrutacji są najwyższe, jakie kiedykolwiek widział. Adcock twierdzi, że w ciągu ostatnich kilku lat miało miejsce coś w rodzaju wyścigu między firmami, które dostosowywały się do nowych wymagań spowodowanych pandemią. Początkowo elastyczność w zakresie godzin pracy czy lokalizacji oraz pozytywna kultura firmy, która wspierała równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, były wyjątkowymi atutami. Z dnia na dzień te dodatki stały się marginalne w swoim znaczeniu. Pracownikom chodzi o pieniądze i są w stanie dla nich zmienić pracę. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że co piąty pracownik byłby skłonny zmienić pracę, żeby zarabiać więcej. Natomiast w Wielkiej Brytanii, gdzie inflacja wynosi 8 proc., jedna trzecia pracowników (37 proc.) rozważa zmianę pracy, aby nadążyć za rosnącymi kosztami utrzymania, podaje raport TotalJobs.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: