eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca zdalna: lubiana przez pracowników, kontrolowana przez firmy

Praca zdalna: lubiana przez pracowników, kontrolowana przez firmy

2022-03-29 08:34

Praca zdalna: lubiana przez pracowników, kontrolowana przez firmy

Praca zdalna © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nagły wybuch pandemii doprowadził do wielu zmian na rynku pracy, przesądzając m.in. o niespodziewanym wzroście popularności modelu pracy zdalnej i hybrydowej. Pracownicy przyjęli to wydarzenie z zadowoleniem i większość z nich ma nadzieję pracować w ten sposób również w przyszłości. Pracodawcy muszą się z kolei zastanowić nad sposobami rozliczania podwładnych z zadań wykonywanych z domu. To niektóre wnioski, jakie napływają z opracowanego przez Pracuj.pl raportu „Dwa lata nowej normalności”.

Przeczytaj także: Praca zdalna, hybrydowa czy stacjonarna? Oto plany pracodawców

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Czy pracownicy oczekują pracy zdalnej?
  • Jakie metody pracy zdalnej są najbardziej popularne?
  • Czy rekrutacja zdalna jest powszechnie akceptowana przez kandydatów?
  • Czy pracujący zdalnie pracownicy są kontrolowani?

Nowe modele w nowym świecie pracy


Doświadczenie pandemii koronawirusa niewątpliwie niezwykle przyspieszyło procesy popularyzacji nowych modeli pracy, które już zmieniły i będą dalej trwale zmieniać świat zawodowy. Co ważne, kandydaci już niemal powszechnie domagają się, by pracodawcy jasno określali swoje podejście do pracy zdalnej i hybrydowej. Aż 91% ze wszystkich badanych Pracuj.pl wyraża opinię, że w ofertach zatrudnienia powinna być zamieszczana wyraźna informacja o tym, czy stanowisko umożliwia wykonywanie obowiązków w tych modelach.

fot. mat. prasowe

Czy po zakończeniu pandemii chciałbyś pracować zdalnie?

Tylko co czwarty respondent Pracuj.pl z grupy ogólnej (26%) deklaruje, że chciałby wykonywać obowiązki wyłącznie w biurze


Zjawisko pracy hybrydowej i zdalnej to kolejny temat, któremu poświęciliśmy raport Pracuj.pl „Dwa lata nowej normalności. Pracownicy i kandydaci w nowym świecie pracy”. W ciągu ostatnich 24 miesięcy przeprowadzone zostały cztery edycje badania. Najnowszy pomiar zrealizowano na początku marca 2022 roku na grupie 964 użytkowników Pracuj.pl. W najnowszym tekście przyglądamy się preferowanym modelom pracy, sposobom kontroli pracy zdalnej, mniej formalnym aspektom wykonywania zadań z domu, a także popularności rekrutacji zdalnej.

Praca hybrydowa – i dla biurowych, i dla zdalnych


Poprzednie trzy pomiary Pracuj.pl dowiodły, że osoby mające za sobą doświadczenie pracy zdalnej lub hybrydowej zazwyczaj nie wyobrażają sobie powrotu do modelu w pełni stacjonarnego. W najnowszym badaniu z marca 2022 roku przyjrzeliśmy się natomiast, jak do nowych modeli pracy odnosi się ogólna grupa badanych – uwzględniająca także pracujących z biura lub szukających pracy. Także w tym wypadku model w pełni stacjonarny nie jest najbardziej pożądany.

Tylko co czwarty respondent Pracuj.pl z grupy ogólnej (26%) deklaruje, że chciałby wykonywać obowiązki wyłącznie w biurze. Jednocześnie jeszcze mniej, bo 14,5% chciałoby pracować w pełni zdalnie. Najchętniej wybieraną opcją jest praca hybrydowa, na którą stawia 59,5% kandydatów i pracowników. To kolejne badanie Pracuj.pl wykazujące, że pracownicy nie chcą całkiem rezygnować z dostępu do przestrzeni biurowej czy innej wspólnej przestrzeni pracy – jednak rola tych miejsc będzie prawdopodobnie ewoluować, by lepiej wspierać cele modelu hybrydowego.
Nasze badanie pokazało, że możliwość wykonywania obowiązków poza biurem rozbudza wyobraźnię szerokiego grona pracowników. Wnioski z tych danych są niezmienne od dłuższego czasu. Sukcesywnie obserwujemy na rynku umacnianie się perspektywy, zgodnie z którą praca hybrydowa w różnych wariantach będzie także po pandemii najbardziej pożądanym modelem wykonywania obowiązków. Pociąga to za sobą wiele innych konsekwencji dla życia firm, od konieczności przeprojektowania biur i zmiany ich roli, przez wdrożenie na stałe metod zarządzania pracą, aż po nowe formy budowy więzi pracowników z firmą – komentuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, HR Business Partner w Grupie Pracuj.

Praca zdalna pod kontrolą pracodawców


Jednym ze zjawisk, które generują dyskusję wśród pracodawców i pracowników, jest kontrola zadań podczas wykonywania pracy zdalnej. Ten temat budzi na rynku pracy duże emocje. Pomijając kwestie formalne i prawne, nie zawsze pod tym względem jasne, na rynku powstała potrzeba korzystania z narzędzi, które pozwalają zarządzać na odległość.

fot. mat. prasowe

Metody weryfikacji racy zdalnej przez pracodawcę

W celach kontrolnych pracodawcy stosują m.in. raportowanie wykonanych zadań mailowo (41%)


Okazało się to dużym testem zaufania między pracownikami i ich przełożonymi. 35% respondentów Pracuj.pl pracujących zdalnie lub hybrydowo przyznaje, że ich pracodawca weryfikował, czy realnie wykonują oni swoje obowiązki zawodowe. Kolejne 28% badanych przyznało, że nie ma pewności, czy taka weryfikacja miała lub ma miejsce – co jest niepokojącym sygnałem. Eksperci podkreślają bowiem, że skuteczny i etyczny monitoring pracy podwładnych powinien odbywać się w transparentny i zrozumiały sposób. W jaki sposób firmy najczęściej weryfikują pracę zdalną, wykonywaną przez członków zespołu? Na podstawie badań wyliczyć można trzy podgrupy: metody oparte na bezpośrednim kontakcie, oprogramowanie i formularze do raportowania zadań, a także narzędzia monitorujące.

W pierwszej z nich znajdują się cykliczne wideokonferencje z zespołem i przełożonymi (50%), a także weryfikujące telefony od pracodawcy lub przełożonego (33%). W drugiej podgrupie znalazły się: raportowanie wykonanych zadań mailowo (41%), programy do raportowania zadań i wyników pracy (40%), formularze i listy zadań (38%), a także programy do mierzenia czasu poświęcanego na obowiązki (26%). Ostatni typ metod weryfikacji pracy zdalnej to narzędzia monitorujące komputer lub inny sprzęt firmowy, które wykorzystywane są w przypadku co trzeciego badanego (33%).

Praca zdalna i życie prywatne


Praca zdalna wpływa także na nasz styl życia. Niewątpliwie pracując z domu częściej, niż wcześniej mieszamy także różne sfery swojego życia. Badania pokazują, że zdecydowana większość osób wykonujących obowiązki spoza biura realizuje w godzinach pracy czynności związane z życiem prywatnym. Aż 89% respondentów pracujących zdalnie lub hybrydowo przyznaje, że podczas godzin pracy zdarzało się im poświęcać czas na prywatne czynności, nie dotyczące aktywności zawodowej.

fot. mat. prasowe

Prywatne czynności wykonywane podczas pracy zdalnej

W czołówce aktywności, które badani wymieniają najczęściej, znajdują się dwie kwestie związane z pracami w domu


W czołówce aktywności, które badani wymieniają najczęściej, znajdują się dwie kwestie związane z pracami w domu – gotowanie i przygotowywanie posiłków (63%) oraz pranie i sprzątanie (49%). Drugą popularną grupą aktywności są te związane z ogromnym wzrostem znaczenia usług e-commerce w trakcie pandemii. Obecność w przestrzeni służącej pracownikom także do celów prywatnych ułatwia korzystanie z usług internetowych. 43% badanych robiło w czasie pracy zdalnej zakupy przez internet. W efekcie aż 61% respondentów pracujących zdalnie lub hybrydowo zdarzało się w godzinach pracy odbierać przesyłki od kuriera lub z paczkomatu.

Kolejnym punktem na liście są elementy związane z rozrywką, wydające się najbardziej kontrowersyjnymi w kontekście godzin pracy, czyli prywatne korzystanie z mediów społecznościowych (41%) oraz oglądanie filmów, seriali oraz materiałów wideo w sieci (19%). Wyraźnie mniej popularne, ale wciąż dotyczące od 1/5 do 1/4 respondentów pracujących zdalnie lub hybrydowo, są trzy kolejne kwestie – opieka nad swoimi dziećmi (27%), wyjście na wizytę do lekarza (24%) oraz wyprowadzanie zwierząt na spacer (19%).

Rekrutacja zdalna – wciąż mile widziana


W marcu 2020 roku, w reakcji na pierwszą falę pandemii koronawirusa, na Pracuj.pl po raz pierwszy pojawił się tag „rekrutacja zdalna”. Dwa lata później oznaczonych było nim aż 37% aktywnych ofert pracy. Badanie, przeprowadzone w marcu 2022 r. pokazuje, że rekrutacja zdalna jest absolutnie akceptowalną formą dla zdecydowanej większości kandydatów, a nieliczni są do niej nastawieni negatywnie.

fot. mat. prasowe

Odbiór zdalnej rekrutacji

Tylko 13% badanych byłoby mniej skłonnych wysłać swoje CV do pracodawcy, który oferuje wyłącznie zdalny proces rekrutacji


Tylko 13% badanych byłoby mniej skłonnych wysłać swoje CV do pracodawcy, który oferuje wyłącznie zdalny proces rekrutacji - czyli online lub telefoniczny, bez fizycznego kontaktu na żadnym etapie. 42% osób jest wręcz bardziej skłonnych wysłać swoje CV na taką ofertę pracodawcy. Dla największej liczby badanych (dla 45%) nie ma znaczenia forma procesu rekrutacyjnego przy podejmowaniu decyzji o wysłaniu aplikacji w odpowiedzi na ogłoszenie.
Otwartość kandydatów na nowe formy rekrutacji jest stale wysoka. Podobnie działy HR sprawnie zaadaptowały nowe narzędzia, w tym platformy do zarządzania rekrutacjami, komunikatory i programy do połączeń video. W obszarze rekrutacji zdalnej pozostaje jednak wciąż wiele wyzwań do rozwiązania. Niektóre grupy kandydatów cały czas doświadczają wykluczenia cyfrowego. Innym wyzwaniem jest projektowanie hybrydowych bądź bezpiecznych modeli prowadzenia rekrutacji dla branż, w których decyzja o zatrudnieniu nie może opierać się na rozmowie, ale także np. na testach manualnych – podsumowuje Konstancja Zyzik, Menedżerka ds. Pozyskiwania Talentów i Rozwoju Pracowników w Grupie Pracuj.

Analizując nastawienie kandydatów w ciągu dwóch lat pandemii można stwierdzić, że nastawienie zmieniało się wraz z liczbą zachorowań i specyfiką obostrzeń nakładanych na społeczeństwo. Ta forma rozmowy o pracę miała najwięcej zwolenników podczas pierwszej fali pandemii, czyli w kwietniu 2020 r. Obecnie można stwierdzić, że zdalny proces rekrutacji jest akceptowany, mimo braku obostrzeń uniemożliwiających obecność fizyczną podczas rozmowy o pracę.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: