2021-02-07 00:55
Przeczytaj także: Stres w pracy dotyka codziennie co piątego Polaka
fot. mat. prasowe
Poziom stabilności i bezpieczeństwa posiadanej pracy
Ponad połowa Polaków uważa, że ich praca jest stabilna.
Miniony rok był trudnym czasem, który powodował więcej nerwów i stresu u pracowników niż wcześniejsze lata. Pandemia COVID-19 wzmocniła wiele kwestii generujących stres, mogących rodzić niepewność. Badania wskazują, że obawy o utratę pracy czy rozwój zawodowy dotykały wielu pracujących osób. Część konsekwencji tych napięć ujawniać się będzie dopiero w tym roku. Dlatego tak ważne jest, by pracodawcy i specjaliści HR pracowali nad programami wsparcia dla zespołu, dbali o wsparcie psychologiczne i narzędziowe oraz jasno je komunikowali. Brak takich działań może skutkować w dalszej perspektywie spadkiem zaangażowania, wypaleniem zawodowym, a nawet odejściami z pracy części specjalistów – komentuje Agata Grzejda, ekspertka ds. komunikacji wewnętrznej w Grupie Pracuj.
fot. mat. prasowe
Najczęstsze problemy zawodowe Polaków
36% Polaków obawia się utraty pracy i pogorszenia sytuacji pracodawcy.
Rozwój zawodowy w moim życiu pełnił ważną rolę właściwie od samego początku studiów dziennikarskich. Nim się obejrzałam, miałam już na koncie kilkuletnie doświadczenie w pracy redakcyjnej, co dawało poczucie dumy i niezależności. Cena jednak była bardzo wysoka. Po kilku latach zaobserwowałam u siebie wypalenie zawodowe. Wiele lat później, jeśli tylko odkrywałam, że w jakiejś pracy work-life balance jest zaburzony odchodziłam, nie chcąc wpadać w spiralę nieprzespanych nocy. Całą swoją energię włożyłam w to, by moje zainteresowania i pasja stały się ostatecznie moją pracą. Teraz jestem w stanie zauważyć możliwości, opcje i szanse na kolejne wyzwania zawodowe - komentuje Justyna Mazur, czołowa polska podcasterka i blogerka.
fot. mat. prasowe
Świadczenia, z których chcieliby korzystać Polacy w pracy
4 na 10 badanych uważa, że przydatne byłyby szkolenia z radzenia sobie ze stresem.
Jak na dłoni możemy obserwować dzisiaj zmieniający się rynek pracy. Z jednej strony mnóstwo wyzwań dostarcza nam panująca pandemia. Z drugiej strony sami pracownicy, bogatsi o wiele nowych doświadczeń, mogą częściej zastanawiać się nad tym, jak zadbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Dziś mamy przed sobą pracownika, który dostrzega wpływ stresu zawodowego na różne aspekty swojego życia. Ten sam pracownik szuka wsparcia nie tylko w swoim prywatnym świecie, oczekuje go teraz również w miejscu pracy. Te firmy, które będą skłonne zadbać o odporność psychiczną swoich pracowników, mają szansę zbudować niezwykle silne zespoły złożone z ludzi bardziej produktywnych, lepiej radzących sobie z wyzwaniami oraz gotowych do budowania zdrowych relacji ze swoimi współpracownikami - mówi Edyta Zając - psycholożka, trenerka zawodowa i blogerka.
oprac. : eGospodarka.pl
Co robić, gdy spada satysfakcja z pracy?
Jak różnorodność i włączanie wpływa na wellbeing pracowników?
Antal: elastyczność pracy ważna jak nigdy, nawet kosztem wynagrodzenia
Relacje międzyludzkie w pracy: jak nam się układa z przełożonymi?
Dbałość o wellbeing pracowników: opłacalna pod warunkiem
Rynek pracy wg kobiet i mężczyzn. Parytet czy dyskryminacja?
Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm
Przyszłość rynku pracy. Cyfryzacja i co jeszcze?
Satysfakcja z pracy zależy od lidera. Wynagrodzenie dopiero na 4. miejscu
Problem: Obcokrajowiec legalnie przebywał w 2016 roku na terenie Polski i jest rezydentem podatkowym w Polsce ze względu na centrum życiowe oraz ...
Witam serdecznie i proszę o poradę, Mam 54 lata, pracuję na kopalni i 4 lata temu nabyłem uprawnienia emerytalne, ale z nich nie skorzystałem ...
Dobra passa Catalyst
Panoramiqa - nowe mieszkania na Starołęce w Poznaniu od BPI Real Estate Poland
Ile wyniosą składki ZUS dla przedsiębiorcy po zmianie formy opodatkowania za 2022 r.?
Nadal słabną na GPW akcje banków
GPW w VI 2022 r. Na Catalyst wzrost o 325,2% rdr
Czy ceny benzyny zmieniają styl jazdy?
Wynagrodzenia w handlu w 2021 roku