2021-11-17 09:36
Pracodawcy nie są przygotowani na rosnące deficyty kompetencyjne © BillionPhotos.com - Fotolia.com
Przeczytaj także: Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm
fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com
Pracodawcy nie są przygotowani na rosnące deficyty kompetencyjne
Co trzecia firma odczuła braki kompetencyjne w swoich organizacjach w ciągu ostatniego roku. Były one szczególnie dotkliwe w sektorze przemysłu innego, gdzie dotknęły 47% pracodawców oraz motoryzacji – 41%.
Brak świadomości pracodawców jakich kompetencji będą potrzebować nawet w niedalekiej, bo dwuletniej przyszłości, zapala czerwoną lampkę. Już dziś musimy myśleć o zabezpieczeniu kompetencji, które pozwolą na rozwój firmy oraz rozwój zatrudnionych pracowników – mówi Piotr Dziedzic, członek Zarządu Polskiego Forum HR.
Firmy będą zmuszone intensyfikować swoje działania w ramach upskillingu i reskillingu, budując przemyślane strategie podnoszenia i zmiany kompetencji. Coraz częściej będziemy obserwować również procesy przenoszenia pracowników wewnątrz organizacji, czy to między różnymi działami, czy lokalizacjami zakładu pracy. Ciekawym wątkiem jest podejście pracowników wobec tych zmian. Idea life long learning nadal nie jest wystarczająco mocno zakorzeniona w polskich realiach rynku pracy – mówi Olga Gierada – Jabłonka, członek Zarządu Polskiego Forum HR.
Kompetencje sprzedażowo – marketingowe są niezbędne do wykonywania zadań na wielu stanowiskach: przedstawicieli handlowych, sprzedawców, doradców klienta, specjalistów, kierowników sprzedaży tradycyjnej czy e-commerce, praktycznie we wszystkich branżach. Wyniki sprzedażowe bezpośrednio i w krótkim okresie przekładają się na wyniki finansowe firmy. Popyt na nie zgłaszają praktycznie wszyscy, na portalach ogłoszeniowych to najsilniejsza grupa ofert pracy - komentuje Agnieszka Zielińska, dyrektor Polskiego Forum HR.
Brak systemowych rozwiązań, które ułatwiają współpracę sektora prywatnego ze szkołami branżowymi czy też szkolnictwem wyższym jest ogromną przeszkodą w kreowaniu zrównoważonego rynku pracy. Potrzebne nam są nowoczesne programy nauczania dostosowane do postępujących zmian technologicznych oraz praktyczne podejście do przekazywanej wiedzy. Konieczne jest też większe zaangażowanie się pracodawców w kształtowanie tego jak wygląda system edukacyjny w Polsce – dodaje Wojciech Ratajczyk, członek Zarządu Polskiego Forum HR.
oprac. : eGospodarka.pl
1/3 ofert pracy wymaga kompetencji cyfrowych
Rotacja pracowników wyhamowała
Produkcja przemysłowa: rekrutację pracowników planuje co trzecia firma
Jest praca w HR, pracownicy potrzebni nie tylko do rekrutacji
Praca zdalna wabikiem na kandydatów?
Coraz więcej ofert pracy dla mężczyzn. Chętnych brak
Mniejsza rotacja pracowników wyzwaniem dla pracodawców
Rynek pracy: jakie trendy w obszarze stałej rekrutacji pracowników?
Oferty pracy: czy spece od e-commerce mogą narzekać?
Witam, podatnik VAT świadczy usługi rekrutacji. Usługi rekrutacji nie podlegają pod GTU. Natomiast świadczy również usługi dotyczące ...
Problem: Obcokrajowiec legalnie przebywał w 2016 roku na terenie Polski i jest rezydentem podatkowym w Polsce ze względu na centrum życiowe oraz ...
Czy deweloperzy wstrzymają inwestycje mieszkaniowe?
Wynagrodzenia w e-commerce w 2021 roku
Mieszkańcy Podkarpacia i Podlasia unikają długów
Główne amerykańskie indeksy giełdowe najwyżej od końca kwietnia
Małe instytucje płatnicze. Jak zostać MIP-em i jakie są jego obowiązki wobec KNF?
Walka z szarą strefą w handlu - znaczne zaostrzenie kar i sankcji
Inwestowanie. Na jakie pułapki marketingowe uważać?