eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sztuczna inteligencja zastąpi nas w pracy?

Sztuczna inteligencja zastąpi nas w pracy?

2022-11-12 00:47

Sztuczna inteligencja zastąpi nas w pracy?

Czy w pracy zastąpią nas roboty? © pixabay.com

Z badania "Robotyzacja i sztuczna inteligencja a rynek pracy", przeprowadzonego przez serwis kariery LiveCareer Polska wynika, że 41% Polaków boi się, że sztuczna inteligencja zawładnie światem. Co trzeci pracownik boi się, że zastąpią go roboty.

Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja w pracy: pomoc czy zagrożenie?

W ramach badania „Robotyzacja i sztuczna inteligencja a rynek pracy”, o wyrażenie opinii na temat robotyzacji i automatyzacji pracy zapytano 1129 respondentów.

Okazało się m.in. że co trzeci Polak boi się, iż w przyszłości maszyny zastąpią go na obecnym stanowisku pracy. Wśród ankietowanych, którzy czują się zagrożeni, zdecydowana większość uważa, że roboty zastąpią ich w ciągu najbliższych 10 lat (32%) albo 20 lat lub później (40%). Tylko 1 na 5 osób w tej grupie uważa, że to kwestia kolejnych 5 lat. Pozostałe 8% ankietowanych z tej grupy przyznaje, że już teraz roboty wykonują większość ich pracy.

fot. pixabay.com

Czy w pracy zastąpią nas roboty?

41% Polaków boi się, że sztuczna inteligencja zawładnie światem, a co trzeci pracownik ma obawy, że zastąpią go roboty.


Co istotne, aż 80% respondentów jest zdania, że rozwój technologii powinien być regulowany prawnie, by chronić obecne miejsca pracy. Jako najskuteczniejsze metody walki z bezrobociem technologicznym Polacy wskazali krótszy tydzień pracy (37%) i bezwarunkowy dochód podstawowy (37%).
Badania wskazują, że około połowę wszystkich czynności zawodowych już teraz dałoby się zautomatyzować. Choć oczywiście musiałoby to być zgodne z prawem, opłacalne i zaakceptowane przez ludzi - komentuje Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer Polska i autorka badania. - Według ekspertów pierwsza fala automatyzacji obejmie głównie osoby z wyższym wykształceniem, a druga i trzecia - pracowników fizycznych. Ostatecznie z rynku może zniknąć nawet 700 zawodów. Ale pamiętajmy, że takie sytuacje zdarzały się w historii już wielokrotnie, a „stare” profesje były zastępowane nowymi.

Poza tym 63% Polaków uważa, że rozwój sztucznej inteligencji spowoduje ogólny wzrost bezrobocia. Gdyby ten scenariusz się sprawdził, 47% z nas podniosłoby swoje kwalifikacje, żeby kontrolować pracę robotów, a 28% zmieniłoby zawód lub branżę. Tylko co dziesiąty ankietowany poparłby zmiany prawne, których celem jest pomoc bezrobotnym, a 8% poparłoby zmianę lub transformację obecnego systemu gospodarczego.

Małgorzata Sury, ekspertka kariery LiveCareer.pl, komentuje:
Właściciele największych firm dobrze wiedzą, że jeśli sztuczna inteligencja ma być bezpieczna i skuteczna, wymaga nadzoru człowieka. Dlatego już teraz reorganizują struktury i doszkalają pracowników - wszystko po to, by maksymalnie wykorzystać swój potencjał technologiczny. Przebudowa obecnych struktur i zmiana myślania o pracy to jedno z największych wyzwań, jakie czekają branżę HR w kolejnych latach.

Badanie wykazało również, że:
  • 84% badanych Polaków uważa, że sztuczna inteligencja powinna tylko pomagać obecnym pracownikom, a nie ich zastępować
  • 41% ankietowanych popiera rozwój automatyzacji pracy bez względu na konsekwencje
  • 73% konsumentów popiera robotyzację i automatyzację pracy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: