2021-10-08 10:18
Aktywność inwestorów na rynku M&A nieco spadła © adiruch na chiangmai - Fotolia.com
Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w Polsce w II kw. 2021 r.
fot. mat. prasowe
Liczba transakcji zrealizowanych
W III kwartale 2021 r. przeprowadzono w Polsce łącznie 82 68transakcji fuzji i przejęć.
III kwartał bieżącego roku odznaczył się nieznacznym spadkiem ilości przeprowadzonych transakcji fuzji i przejęć. Zdarzenie to skorelowane jest z wydarzeniami roku 2020, w którym to zaobserwowaliśmy pewne wyhamowanie w drugim oraz silne odbicie w trzecim kwartale. Wytłumaczeniem owej zależności jest efekt wysokiej bazy, który bezpośrednio wpłynął na delikatny spadek w 3 kw. tego roku, a samo zjawisko wcale nie oznacza zadyszki rynku.
Naszym zdaniem w nadchodzących miesiącach zauważymy wzrost aktywności na polskim rynku M&A. Wśród kupujących w tym roku warto zwrócić uwagę na notowanego na WSE Ten Square Games, który nabył 100% akcji we włoskim Rortos za 45 milionów euro. Przedmiotem działalności spółki jest tworzenie symulatorów lotniczych na urządzenia mobilne, ale w swoim portfolio pochwalić się może również tytułami przeznaczonymi na komputery osobiste i konsole do gier. Równocześnie, sam Ten Square jest w zaawansowanej fazie sprzedaży, będąc na celowniku azjatyckich gigantów – komentuje Artur Wilk, Menedżer w Navigator Capital Group .
fot. mat. prasowe
Liczba i wartość transakcji
Największą transakcją w III kwartale 2021 r. było przejęcie UPC Polska.
Na przestrzeni całego roku od spółek zaangażowanych w procesy fuzji i przejęć, a także doradców, docierały do nas sygnały o wzmożonej aktywności rynku, dlatego nieznaczny spadek liczby transakcji w trzecim kwartale nie jest istotny dla prognoz na końcówkę roku, ani na rok 2022. Możemy spodziewać się m.in. dalszego wzmocnienia trendu, który zarysował się w branży Real Estate, czyli transakcji obejmujących bijący nowe rekordy cenowe rynek mieszkaniowy, które prowadzimy w systemie Virtual Data Room. Cały rynek M&A w Polsce dojrzewa do momentu, w którym akwizycje staną się jednym z elementów strategii rozwoju firmy, które dzięki takim procesom będą mogły nabywać kompletne zespoły ekspertów, których już zaczyna brakować na rynku zatrudnienia, i w ten sposób ewoluować. Z drugiej strony wciąż problemem jest skuteczna sukcesja firm rodzinnych, powstałych w latach 90. Kolejne okresy napędzane będą zatem nie tylko przez konsolidację sektora TMT, ale fuzje międzybranżowe służące rozwojowi zaplecza informacyjnego, logistycznego i poszerzające ofertę firm dla istniejących i nowych klientów – komentuje Marcin Rajewicz, Account Manager w FORDATA.
oprac. : eGospodarka.pl
Fuzje i przejęcia w Polsce w 2021 roku
Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2021 r.
Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2020 r. Jeszcze bez efektu COVID-19
Fuzje i przejęcia w Polsce w IV kw. 2019 r. Głównie TMT
Fuzje i przejęcia w Polsce w III kw. 2019 r.
Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2019 r.
Fuzje i przejęcia generują ruch na rynku biurowym
Fuzje i przejęcia w Polsce w IV kw. 2018 r.
Fuzje i przejęcia w Polsce 2018 r.
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Wynagrodzenia 2022. Najwyżej i najniżej opłacane branże
Szybka sprzedaż dużego mieszkania problematyczna w 2023 roku?
W branży budowlanej przybywa dłużników
Cena akcji Meta Platforms +23,28 proc.
W 2023 roku utrzymał się mniejszy popyt na kredyty mieszkaniowe
Wynajem długoterminowy i Rent a Car w IV kw. 2022 r.
Zmiana pracy w 2023 r. to ostatnia wypłata niższa nawet o 300 zł