eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Język niemiecki: gwarancja pracy i wysokich zarobków

Język niemiecki: gwarancja pracy i wysokich zarobków

2019-12-11 10:30

Język niemiecki: gwarancja pracy i wysokich zarobków

Warto uczyć się niemieckiego © denisismagilov - Fotolia.com

O ile władanie angielskim staje się wśród Polaków wręcz standardem, o tyle już język niemiecki zna stosunkowo niewielka rzesza z nas. Z tego też względu stawki, jakie pracodawcy potrafią zaoferować niemieckojęzycznym pracownikom są całkiem pokaźne.

Przeczytaj także: Jakich języków obcych potrzebuje brytyjski rynek pracy?

Z analizy HRK wynika, że ogłoszenia o pracę, w których nie wspomina się o wymogu znajomości angielskiego, należą dziś do rzadkości. Co więcej, niemal 8 na 10 pracodawców wymaga, aby zatrudnieni znali ten język na poziomie C1/C2, a 4 na 10 życzy sobie znajomości słownictwa technicznego czy biznesowego. Jest to niezbędne przede wszystkim w przypadku firm, których codziennością są kontakty z zagranicą, a także w sektorze usług dla biznesu, gdzie angielski jest właściwie oficjalnym językiem wewnętrznej komunikacji.

Na popularności istotnie zyskuje również język niemiecki, co jest m.in. następstwem pojawiania się w naszym kraju coraz liczniejszego grona inwestorów z krajów niemieckojęzycznych.

Obecnie ponad 2/3 firm z niemieckim kapitałem, w ogłoszeniach o pracę podaje wymóg bardzo zaawansowanej, zaawansowanej lub profesjonalnej znajomości języka niemieckiego. Tego typu zapis możemy spotkać na stanowiskach m.in. związanych z obsługą klienta, tzw. call center – czytamy w najnowszym raporcie Pro Progressio.

fot. denisismagilov - Fotolia.com

Warto uczyć się niemieckiego

Znasz język niemiecki? Bez problemu znajdziesz pracę.


„Nauczanie języka niemieckiego i zapotrzebowanie na osoby niemieckojęzyczne na rynku pracy” mówi Ewa Trojak, ekspert HRK SSC/BPO, dodając, że najczęściej znajomości języka niemieckiego poszukują pracodawcy z branży finansów, księgowości, obsługi klienta, HR oraz wsparcia IT. Ze względu na brak pracowników z tą umiejętnością, oferowane wynagrodzenie bywa naprawdę atrakcyjne.

Jak podaje ekspertka jest ono zależne od branży – najlepiej opłacani są specjaliści IT, specjaliści z branży finansowej oraz księgowości. Oczywiście, na jego wysokość wpływ ma również staż pracy oraz lokalizacja. Wyłączając stanowiska z branży IT, specjalista w Warszawie może liczyć na wynagrodzenie powyżej 6 000 zł brutto, a starszy specjalista nawet do 10 000 zł brutto. Z kolei w Krakowie, Gdańsku czy Poznaniu stawki te mogą być niższe, ale wraz z upływem czasu będą się one zrównywać z tymi oferowanymi w stolicy.

Według wszelkich przewidywań ekspertów rynku pracy, zapotrzebowanie na pracowników ze znajomością języka niemieckiego wciąż będzie rosnąć. Jakość usług świadczona przez zlokalizowane w Polsce centra usług wspólnych jest obecnie bardzo wysoko oceniania, przez co polski rynek wciąż jest atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów, nawet pomimo rosnących kosztów pracy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: