eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Języki obce pomagają w pracy

Języki obce pomagają w pracy

2014-09-25 12:56

Języki obce pomagają w pracy

Angielski potrzebny do pracy © Coloures-pic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Już w 44 procentach ogłoszeń o pracę pojawia się wymóg znajomości angielskiego pojawia - wynika z badania zrealizowanego przez Pracuj.pl. Osobom, które nie władają tym językiem, najtrudniej będzie znaleźć posadę w administracji biurowej, B+R oraz IT, gdzie wymaga się go niemal w 75 procentach przypadków. Niemiecki i francuski cieszą się o wiele mniejszym zapotrzebowaniem.

Przeczytaj także: Znajomość języków zwiększa szanse na rynku pracy

O karierę w IT bez angielskiego będzie trudno


Angielski w pracy najbardziej potrzeby jest specjalistom ds. IT. 74% ofert skierowanych do ekspertów z obszaru rozwoju oprogramowania i 70% ofert skierowanych do specjalistów z zakresu administracji zawiera wymóg znajomości tego języka. „Znajomość języka angielskiego zapewnia dostęp do wiedzy. Instrukcje, manuale, fora i blogi technologiczne – to narzędzia na co dzień potrzebne w pracy a najlepsze, najciekawsze i najbardziej aktualne zazwyczaj są właśnie w języku angielskim. Często też same systemy, czy to tworzone, czy utrzymywane są w języku angielskim. Od tego języka nie da się uciec w naszej branży” – tłumaczy Maciej Chwiłoc, Dyrektor Rozwoju Produktu w Grupie Pracuj.

Administracja biurowa i działy finansowe potrzebują poliglotów


Do pracy w administracji biurowej również konieczny jest angielski; 62% ofert pracy zawiera wymóg znajomości tego języka. Co ciekawe, dwukrotnie częściej niż wśród wszystkich ogłoszeń wymaga się języka niemieckiego; ofert pracy do administracji biurowej ze znajomością tego języka jest 18%. Język francuski pojawia się w niemal co dziesiątej ofercie.

Podobną sytuację można zaobserwować w przypadku ofert dla ekonomistów i finansistów, co szósta z nich zawiera wymóg znajomości języka angielskiego, niemal co siódma języka niemieckiego, a co dziesiąta francuskiego. Może to wynikać z faktu, że finansiści często znajdują zatrudnienie w outsourcingu. „Umiejętność komunikowania się w co najmniej dwóch językach obcych jest szczególnie wymagana w sektorze centrów usług wspólnych, między innymi na stanowiskach finansowo-księgowych” - tłumaczy Magdalena Zagrodnik – Team Leader SSC/BPO w firmie doradztwa personalnego People.

Czy można obejść się bez znajomości angielskiego?


Angielski jest też bardzo potrzeby w pracy w turystyce/hotelarstwie, marketingu, HR czy inżynierii; ponad połowa ofert pracy z tych obszarów zawiera wymóg języka angielskiego. Analiza ofert pracy wskazuje, że znajomość tego najpopularniejszego języka obcego niemal zawsze pomaga w znalezieniu pracy. Najrzadziej wymagany jest w branżach związanych z call center, szkoleniami, edukacją, sprzedażą, ale i tu wymóg jego znajomości znajduje się w niemal w co czwartej ofercie pracy.

fot. mat. prasowe

Języki obce na rynku pracy

O karierę w branży IT bez znajomości angielskiego może być naprawdę trudno. Wymagania dotyczące znajomości tego języka zawiera aż 70 procent ofert.


Co oprócz angielskiego?


Drugim najbardziej pożądanym językiem obcym wśród pracodawców jest język niemiecki, niemal co dziesiąte ogłoszenie o pracę zawiera wymóg znajomości tego języka. Znajomość niemieckiego również przyda się osobom planującym pracę za granicą, to właśnie z Niemiec pochodzi 37% zagranicznych ofert. Na trzecim miejscu plasuje się język francuski, 3% ofert zawiera wymóg znajomości tego języka. Znajomość języka włoskiego i holenderskiego znajdziemy w 2% ofert pracy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: