eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › W Łodzi stawiają na elastyczne powierzchnie biurowe

W Łodzi stawiają na elastyczne powierzchnie biurowe

2019-09-23 09:10

W Łodzi stawiają na elastyczne powierzchnie biurowe

Biurowiec © Mike Mareen - Fotolia.com

Jak wynika z opracowanego przez firmę Cresa raportu "Occupier economics: Rynek biurowy w Łodzi I poł. 2019”, na przestrzeni sześciu pierwszych miesięcy br. łączne zasoby biurowe łódzkiego rynku zdołały urosnąć o 13%, sięgając tym samym 496 700 mkw. Skumulowany, roczny wzrost w latach 2012-2019 wyniósł blisko 10%. Szczególną popularnością wśród najemców cieszą się w ostatnim czasie elastyczne powierzchnie biurowe.

Przeczytaj także: Biurowa Łódź przyspiesza

Łódź długo pozostawała w cieniu nie tylko pobliskiej Warszawy, ale również innych miast regionalnych. Dziś jednak ta centralnie położona aglomeracja konsekwentnie i z sukcesem pracuje nad poprawą swojego wizerunku. Starania te nie idą na marne, czego dowodzić może chociażby wzmożona aktywność inwestorów na rynku biurowym.
- Na rynku łódzkim rosnącą popularnością cieszą się powierzchnie biurowe oferowane w ramach elastycznych umów najmu, co przyciąga kolejnych operatorów takich biur, a to z kolei przekłada się na bogatszą ofertę dla najemców. Na rynku działają już między innymi Regus, Co:Spot oraz BiznesZone, a w tym roku dołączy do nich New Work, który swoją działalność ulokuje w biurowcach Imagine i Hi Piotrkowska – mówi Marta Pyziak, Dyrektor łódzkiego biura Cresa Polska. - Głównymi najemcami tego typu powierzchni są firmy, które z powodów operacyjnych nie są zainteresowane długoterminową umową najmu albo potrzebują stosunkowo niewielkiego biura. Z opcji elastycznego najmu korzystają m.in. startupy, freelancerzy oraz firmy w fazie szybkiego wzrostu. Wśród klientów operatorów biur elastycznych są coraz częściej duże korporacje, które wykorzystują je do realizacji konkretnych projektów albo jako biura tymczasowe – dodaje ekspertka.

Pierwsza połowa tego roku zaowocowała oddaniem do użytkowania dwóch projektów biurowych. Mowa tu o inwestycji Brama Miasta I (25 500 mkw., Skanska) oraz Sepia Office (2300 mkw., OPG Property Professionals). Do końca roku powierzchnie biurowe Łodzi mają powiększyć się o kolejne 60 000 mkw.

Wolumen transakcji najmu w pierwszej połowie bieżącego roku wyniósł prawie 33 000 mkw. i był o ponad 16% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Całość wynajętej powierzchni w tym roku stanowi już 62,5% średniego rocznego popytu odnotowanego w latach 2013-2018. Największą transakcją było podpisanie umowy najmu 5 000 mkw. w Hi Piotrkowska 155 przez New Work, Nordea Operations Centre wynajęło powierzchnię w dwóch biurowcach: Red Tower (3 300 mkw.) i w Cross Point (3 250 mkw.), a firma Flint Group dokonała ekspansji w biurowcu Łódź 1 (3 350 mkw.).

fot. Mike Mareen - Fotolia.com

Biurowiec

Elastyczne biura w Łodzi są coraz bardziej popularne.


Absorpcja w pierwszej połowie 2019 roku wyniosła 8200 mkw. i była na takim samym poziomie jak w analogicznym okresie przed rokiem.
- Wysoka podaż w drugim kwartale bieżącego roku spowodowała, że wskaźnik pustostanów wzrósł o 3,5 p.p. rok do roku i aktualnie wynosi 12,1%. Wygląda na to, że planując projekty w ostatnich dwóch latach, deweloperzy przecenili zdolności absorpcyjne rynku. Obecnie wskaźnik pustostanów wrócił do poziomów notowanych w latach 2012-2014 i jeszcze przynajmniej do początku 2020 roku będziemy obserwować jego trend wzrostowy. Absorpcja powierzchni pozostanie stabilna, jednak szybsza ekspansja rynku będzie ograniczona dostępem firm do dysponującej odpowiednimi kompetencjami kadry pracowniczej – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Czynsze wywoławcze w Łodzi wynoszą 8,5-9,5 EUR/mkw./mc w budynkach niższej klasy i 11-14 EUR/mkw./mc w budynkach wyższej klasy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: