2019-09-26 11:26
Przeczytaj także: Hossa na rynku biurowym w Łodzi będzie trwać
Łódź to jeden z ośmiu, głównych rynków regionalnych naszego kraju. W II połowie br. jej łączne zasoby biurowe przekroczą 500 000 mkw., co oznacza, że dysponować będzie podobną powierzchnią biur, co Katowice i Poznań, ale plasować się będzie ciągle w tyle za Trójmiastem, Wrocławiem i Krakowem. Dla porównania, warszawskie biurowce rozciągają się dziś na powierzchni 5,54 mln m kw. U schyłku I połowy br., Łódź dysponowała dokładnie 496 700 m kw. biur. Ponad 40% z nich powstało od 2015 r.„Deweloperzy dostrzegli w Łodzi potencjał. Do 2022 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście mogą wzrosnąć do ponad 700 000 m kw. Nigdy wcześniej w perspektywie trzyletniej nie prognozowano tu tak wysokiego poziomu nowej podaży. Wzrost dostępności wysokiej jakości biurowców może pomóc w przyciągnięciu do Łodzi nowych firm” – mówi Dariusz Karwański, dyrektor w dziale powierzchni biurowych, reprezentacja wynajmującego, Savills.
fot. mat. prasowe
Nowa podaż, popyt i pustostany w Łodzi
Od 2015 r., z wyjątkiem 2017 r., na rynek dostarczano podobny wolumen nowej podaży, ok. 35 000 m kw.
„Rosnący wskaźnik pustostanów w połączeniu z dużą liczbą nowych projektów biurowych planowanych przez deweloperów rodzi pytanie o zasadność tak szybkiego rozwoju rynku biurowego w Łodzi, jaki aktualnie obserwujemy. Deweloperzy zdecydowali się skorzystać z dostępności atrakcyjnych gruntów w mieście, skuszeni niewątpliwym potencjałem, jaki oferuje Łódź. Dzięki większej liczbie nowych projektów dostępnych w mieście popyt na powierzchnie generowany będzie nie tylko przez debiuty nowych firm oraz ekspansję tych, które są już obecne na tym rynku, ale również przez najemców, którzy nie posiadają w tej chwili biura w budynku klasy A i chcieliby się przenieść do nowoczesnych obiektów” – dodaje Dariusz Karwański z firmy doradczej Savills.
„Ogromną przewagą Łodzi nad innymi regionalnymi rynkami biurowymi jest bliskość stolicy. Strategiczne położenie Łodzi sprawiło, że stała się ona logistycznym centrum Europy. Rozwój rynku magazynowego w regionie Polski Centralnej będzie również stymulował popyt na powierzchnie biurowe w obrębie samego miasta. To również od lat jeden z największych w Polsce ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu. Moim zdaniem Łódź jest skazana na sukces” – podsumowuje Adam Pustelnik, dyrektor ds. rozwoju biznesu, Savills.
oprac. : eGospodarka.pl
Biurowce w Łodzi: za nami paradoksalny rok, co potem?
Popyt na biurowce w Łodzi nigdy nie był wyższy
Biurowce w Łodzi: kurs na 1 mln mkw.
Nie tylko powierzchnie biurowe. Biznesowa Łódź kwitnie
W Łodzi stawiają na elastyczne powierzchnie biurowe
Biurowa Łódź przyspiesza
Powierzchnie biurowe w Łodzi złapały wiatr w żagle
Łódź rozwija powierzchnie biurowe i hotele
Łódź sięga po pół miliona mkw. biur
Dzień dobry, moja sprawa wygląda następująco. 5 lat temu kupiłam łódź, która jest używana w mojej firmie i zaliczona do jej majątku oraz ...
3 cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi
Ceny materiałów budowlanych. Jest szansa na powrót do normalności?
Sprzedaż nieruchomości dziecka - jak wygląda procedura?
Planujesz sprzedaż mieszkania? To dobry moment
Młodzi ludzie coraz później opuszczają dom rodzinny. Winna pandemia?
Nikkei 225 najwyżej od stycznia po "Dniu Góry"
MF zaostrza nadzór nad firmami w zakresie rejestrowania sprzedaży