2020-05-04 10:55
Biurowiec © pab_map - Fotolia.com
Przeczytaj także: Biurowce w Łodzi: kurs na 1 mln mkw.
Przypomnijmy, Łódzki Obszar Metropolitalny to centralnie usytuowany obszar Polski, w skład którego wchodzi 5 powiatów (powiat grodzki Łodzi oraz powiaty brzeziński, łódzki wschodni, pabianicki i zgierski). Liczy sobie około 2,5 tys. km², którą to powierzchnię zamieszkuje przeszło 1,1 mln osób. To trzecia co do wielkości aglomeracja naszego kraju oraz szósty, największy regionalny rynek biurowy.- Poprzedni tak wysoki popyt w Łodzi odnotowaliśmy w IV kw. 2016 roku. Wtedy ukształtował się on na poziomie 36 729 mkw. Obecnie wchodzimy w fazę relokacji i renegocjacji umów z tamtego okresu. Jeszcze w tym roku powinno pojawić się na rynku kilka transakcji, dlatego spodziewamy się, że pomimo pandemii, rok 2020 może być rekordowym dla Łodzi – mówi Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers International w Łodzi.
fot. pab_map - Fotolia.com
Biurowiec
Pierwszy kwartał 2020 roku przyniósł rekordowe zainteresowanie powierzchnią biurową w Łodzi.
- O ile deweloperzy jeszcze nie zwalniają tempa, o tyle najemcy wykazują zwiększoną ostrożność w podejmowaniu decyzji dotyczących powierzchni biurowych. Wiele firm zawiesiło znaczną część procesów związanych z najmem do czasu wygaśnięcia epidemii. Firmy w większości przeniosły swoich pracowników na pracę zdalną, przy czym w niektórych organizacjach ok. 5-10% pracowników musiało zostać w biurze. Konieczność szybkiego dostosowania się do nowej sytuacji, wiążąca się m.in. z zakupem dodatkowego sprzętu sprawiła, że część firm poszukuje teraz oszczędności, w tym także w kontekście kosztu najmu biurowców - mówi Andrzej Szczepanik, senior associate w łódzkim biurze Colliers International.
- Możliwe, że kolejne miesiące przyniosą większe zmiany na rynku nowych biurowców. Niektóre planowane projekty deweloperskie, dokładnie te, które jeszcze nie mają pozwoleń na budowę lub nie zawarły umów przednajmu, a nie rozpoczęły budowy, mogą zostać wstrzymane, dopóki sytuacja się nie poprawi - dodaje Marcin Włodarczyk.
- W czasach wysokiej niepewności gospodarczo-prawnej warto traktować się po partnersku. Mediacje i otwarta rozmowa mogą przynieść większe korzyści, gdyż w zależności od rozwoju sytuacji, pozycje negocjacyjne stron mogą się gwałtownie zmieniać - podkreśla Marcin Włodarczyk.
- Znaczna część firm może wręcz przyzwyczaić się do pracy zdalnej i uwierzyć w jej efektywność, a to w konsekwencji przyczyni się do ograniczenia wynajmowanej powierzchni biurowców. Czy tak będzie, przekonamy się w niedalekiej przyszłości. Warto bowiem pamiętać, że duża grupa pracowników nie ma warunków do efektywnej pracy w domu i czeka na powrót do biura. Ponadto wiele firm dopiero testuje zarządzanie rozproszonym zespołem. To ogromne wyzwanie dla menedżerów i pracowników. Następne miesiące pozwolą firmom zweryfikować, czy i w jakim stopniu chcą utrzymać zdalny model pracy - mówi Andrzej Szczepanik.
oprac. : eGospodarka.pl
Biurowce w Łodzi: za nami paradoksalny rok, co potem?
Nie tylko powierzchnie biurowe. Biznesowa Łódź kwitnie
Wysyp biurowców w Łodzi
Hossa na rynku biurowym w Łodzi będzie trwać
W Łodzi stawiają na elastyczne powierzchnie biurowe
Biurowa Łódź przyspiesza
Powierzchnie biurowe w Łodzi złapały wiatr w żagle
Łódź rozwija powierzchnie biurowe i hotele
Łódź sięga po pół miliona mkw. biur
Dzień dobry, moja sprawa wygląda następująco. 5 lat temu kupiłam łódź, która jest używana w mojej firmie i zaliczona do jej majątku oraz ...
Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur
Raty kredytów rosną dużo szybciej niż ceny najmu
Branża eventowa ruszyła z impetem, ale ma 360 mln zł zaległości
Ceny ubezpieczenia OC zaskakują
Jak bardzo opłaca się praca w gamedev? Wynagrodzenia od 6 tys. brutto
EUR/CHF poniżej parytetu
Sprzedaż mieszkań spadła