eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Gospodarka o obiegu zamkniętym - korzystna ekonomicznie i środowiskowo

Gospodarka o obiegu zamkniętym - korzystna ekonomicznie i środowiskowo

2018-10-02 09:22

Gospodarka o obiegu zamkniętym - korzystna ekonomicznie i środowiskowo

Gospodarka o obiegu zamkniętym - korzystna ekonomicznie i środowiskowo © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dążenie do powszechnego wprowadzania modelu gospodarki o obiegu zamkniętym oraz racjonalne gospodarowanie zasobami to podstawy zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju. Ten model gospodarki jest przyjazny dla środowiska, ale także dla... portfela. Na czym polega i jak można go wprowadzić w praktyce?

Przeczytaj także: Państwa członkowskie a gospodarka odpadami

Grupa Veolia – ważny dostawca usług związanych z sektorami wodno-kanalizacyjnym, energetycznym oraz gospodarki odpadami – w Polsce od lat. Współpracuje na tym polu z władzami lokalnymi oraz sektorem biznesowym. Veolia przeprowadza audyty dotyczące procesów energetycznych i proponuje rozwiązania pozwalające na ich optymalizację pod kątem zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Odpady – rosnący problem


W sierpniu 2016 r. wdrożono w Polsce nowy Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO). Wyszczególnia on zakres działań niezbędnych dla zintegrowanej gospodarki odpadami, wpisującej się w model gospodarki o obiegu zamkniętym. Zgodnie z wyliczeniami zawartymi w KPGO, w 2020 r. ilość odpadów wytwarzanych przez jednego mieszkańca wynieść ma średnio 277 kg rocznie, w 2025 r. – 291 kg, natomiast w 2030 r. – 306 kg. Jest to wynik plasujący się poniżej unijnej średniej, wynoszącej obecnie 475 kg odpadów przypadających na jednego mieszkańca UE. Jeśli chodzi o ogólną ilość wytwarzanych w kraju odpadów komunalnych, przewiduje się, że w 2020 r. wyniesie ona 10,9 mld ton, a w 2030 r. – 11,8 mln ton. Jak sobie poradzić z przetworzeniem takich ilości odpadów?

Podstawę stanowi kierowanie się zasadami hierarchii, której celem jest zminimalizowanie obciążenia, jakie odpady wywierają na środowisko naturalne. Najistotniejszym działaniem jest przeciwdziałanie powstawaniu odpadów. Jeśli natomiast chodzi o te odpady, które powstały, najważniejszym zadaniem jest prowadzenie działań zmierzających do ich powtórnego użycia, recyklingu czy poddania innego rodzaju procesom odzysku. Jeżeli określone odpady nie mogą być poddane żadnemu tego typu procesowi, należy je unieszkodliwić.

fot. mat. prasowe

Jak rozwiązać problem odpadów?

Najważniejszym zadaniem jeśli chodzi o odpady, które już powstały, jest prowadzenie działań zmierzających do ich powtórnego użycia, recyklingu czy poddania innego rodzaju procesom odzysku. Jeżeli określone odpady nie mogą być poddane żadnemu tego typu procesowi, należy je unieszkodliwić.


Jak rozwiązać problem odpadów?


Filarem racjonalnej gospodarki odpadami jest rozwinięcie systemu selektywnego zbierania śmieci. Do istotnych kwestii należy także rozwój technologii termicznego przekształcania odpadów pozwalającej jednocześnie na produkcję ciepła i energii elektrycznej. Zgodnie z założeniami wyszczególnionymi w pakiecie dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym, a także obowiązującymi regulacjami prawnymi, odsetek odpadów komunalnych poddanych recyklingowi powinien kształtować się na poziomie 50% w 2020 r. oraz 60% w 2030 r. Poziom wymagany aktualnie to 18%, co oznacza, że Polska musi w stosunkowo krótkim czasie zacząć poddawać odzyskowi i recyklingowi aż trzy razy więcej odpadów niż obecnie.

Recykling a termiczne przekształcanie odpadów


Recykling oraz spalanie odpadów (termiczne przekształcanie ich) to działania wzajemnie uzupełniające się. Grupa Veolia wdraża w Polsce zasady wtórnego (surowcowego) wykorzystania zarówno odpadów komunalnych, jak i przemysłowych, w sektorze energetycznym natomiast działa na rzecz rozwoju kogeneracji i ciepła systemowego.

Stosowane obecnie technologie termicznego przekształcania odpadów to całkowicie bezpieczny dla środowiska sposób pozyskiwania energii z odpadów, które nie nadają się do powtórnego wykorzystania. Szczególna uwaga należy się w tym miejscu tzw. „paliwu alternatywnemu” (Pre-RDF), czyli frakcji resztkowej, która pozostaje po recyklingu odpadów komunalnych. Ponieważ paliwo alternatywne nie może być gromadzone na składowiskach odpadów (prawo zabrania składowania odpadów o wartości opałowej powyżej 6 MJ/kg), termiczne przekształcenie tych nienadających się do dalszego recyklingu odpadów jest jedyną możliwością wykorzystania ich. Proces ten może odbywać się w cementowniach oraz ciepłowniach i elektrociepłowniach. Na szczególną uwagę zasługują tu ciepłownie i elektrociepłownie. Preferowany sposób przekształcania termicznego odpadów to poddanie ich procesowi w dedykowanych instalacjach, a nie w istniejących ciepłowniach i elektrociepłowniach opartych na spalaniu węgla.

W polskich miastach jest miejsce na niewielkie tego typu instalacje, które przetwarzałyby po około 10 tys. ton paliwa alternatywnego rocznie o mocy cieplnej ok. 5 MW. To wystarczająca ilość na potrzeby lokalnego systemu ciepłowniczego celem pokrycia zapotrzebowania letniego. Veolia oferuje rozwiązania, które pozwalają na efektywne wykorzystanie paliwa alternatywnego przez samorządy. Produkowane ciepło trafiałoby do miejskich sieci ciepłowniczych. Korzyści z tego są dwojakie: po pierwsze spadek cen ciepła dla mieszkańców, po drugie natomiast – wykorzystanie nadwyżki odpadów, których nie można składować, a za których odbiór gminy musiały do tej pory płacić. Reasumując – odpady, które mogą zostać użyte powtórnie lub poddane recyklingowi, zostaną wykorzystane, zaś pozostałe odpady nienadające się do dalszego wykorzystania (stanowiące paliwo alternatywne), mogą być przetwarzane termicznie w niewielkich, lokalnych instalacjach ciepłowniczych. Powstałe w ten sposób ciepło może być wykorzystane do ogrzewania mieszkań oraz grzania wody.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą Veolia

oprac. : materiał partnera

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: