eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Elastyczne formy zatrudnienia, czyli same korzyści?

Elastyczne formy zatrudnienia, czyli same korzyści?

2018-10-23 09:54

Elastyczne formy zatrudnienia, czyli same korzyści?

Praca w domu © kerkezz - Fotolia.com

Do 2030 roku wzrost elastycznych form zatrudnienia ma przynieść globalnej gospodarce dodatkowe 10,04 biliona dolarów. Korzyści z tego tytułu odczują również pracodawcy i pracownicy - wynika ze zleconego przez firmę Regus badania dotyczącego światowych zmian w praktykach obecnych w miejscu pracy.

Przeczytaj także: Elastyczna praca w ponad 80% firm

Analiza, której przeprowadzenia podjęli się niezależni ekonomiści, objęła swoim zasięgiem 16 kluczowych rynków i przyniosła pogłębione wnioski odnośnie elastycznych form zatrudnienia, obecnie i w perspektywie nadchodzących lat.

KORZYŚCI EKONOMICZNE


Badanie dowodzi, że w większości krajów rozwiniętych do roku 2030 elastyczne formy pracy będą odpowiadać za 8 do 13% całego zatrudnienia. To dobre wieści zważywszy chociażby na fakt, że taka organizacja aktywności zawodowej ma przynieść korzyści tak firmom, jak i pracownikom. W pierwszym przypadku mowa jest o oszczędnościach, redukcji kosztów operacyjnych oraz poprawie produktywności.

Ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem przestrzeni biurowej i miliony godzin zaoszczędzonych na dojazdach to główne elementy, które przesądzają o wzroście wartości dodanej brutto elastycznej pracy w gospodarce. Prognozy wskazują, że z największym przyrostem stanowisk w elastycznych biurach będziemy mieć do czynienia w Polsce i Chinach.

Przewiduje się, że dzięki elastycznym formom zatrudnienia wartość dodana brutto osiągnie największy wzrost w Chinach i w Indiach, wynoszący potencjalnie odpowiednio 193% i 141%. Dla Chin oznacza to 1,4 biliona dolarów, a dla Indii — 375,8 miliarda dolarów rocznie. W USA, procentowy wzrost gospodarczy z elastycznych form pracy wyniesie nieco mniej — 109%, jednak wartość dodana brutto jest najwyższa — 4,5 biliona dolarów.

fot. kerkezz - Fotolia.com

Praca w domu

Do roku 2030, przewidywany wzrost elastycznych form pracy może wnieść do światowej gospodarki nawet 10,04 tryliona dolarów.


KORZYŚCI INDYWIDUALNE


Badanie wykazało, że elastyczna praca wpływa pozytywnie nie tylko na światowe gospodarki, ale pomaga ona również osobom aktywnym zawodowo. Pracownicy z elastycznych biur niemal dwa razy częściej potwierdzą, że lubią swoją pracę niż ich koledzy zza tradycyjnych biurek.

Ogromne znaczenie ma tu fakt, że ci pierwsi, oszczędzają niezwykle dużo czasu na dojazdach. Według modelu przyspieszonego rozwoju, który określa scenariusz badania, gdzie wzrost elastycznych form zatrudnienia jest szybszy niż obecnie, liczba godzin zaoszczędzonych na dojazdach do pracy wyniosłaby do roku 2030 - 3,53 miliarda. To równowartość czasu spędzanego w pracy rocznie przez 2,01 miliona osób.

Według modelu przyspieszonego rozwoju najwięcej godzin na dojazdach zaoszczędziliby pracownicy z Chin, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Osoby pracujące w Chinach zyskałyby dzięki zaoszczędzonym godzinom po dwie godziny, a pracownicy w Stanach Zjednoczonych mogliby cieszyć się niemal całym dodatkowym dniem wolnym.
„Elastyczne formy zatrudnienia to potężne narzędzie mogące przynieść korzyści nie tylko firmom, ale również społecznościom i całym gospodarkom. Stało się to możliwe dzięki rosnącej popularności elastycznej pracy, którą obecnie praktykują przedsiębiorstwa na całym świecie. Niezwykle ekscytujące jest analizowanie sposobów, w jakie nasze społeczeństwo mogłoby odnieść korzyści dzięki elastycznym formom pracy — zwłaszcza, że prognozy rozwoju do 2030 roku pokazują, jak kluczowym czynnikiem dla przyszłych dekad jest praca elastyczna. Mamy nadzieję, że firmy wykorzystają okazję, aby stać się częścią tej rewolucji miejsc pracy i będą nadal oferować pracownikom elastyczne zatrudnienie na całym świecie” – przyznaje Ian Hallett, dyrektor zarządzający grupy, przyznaje.

„Jak pokazuje badanie, elastyczna praca niesie ze sobą znaczące korzyści dla społeczeństwa, począwszy od oddania ludziom większej ilości ich prywatnego czasu po wzrost gospodarczy - dzięki tworzeniu miejsc pracy i poprawę produktywności. Prognozy dowodzą, że elastyczne formy zatrudnienia mają duży potencjał gospodarczy, z którego powinny czerpać firmy i osoby indywidualne w ciągu najbliższych lat” – mówi Steve Lucas, specjalista ekonomii rozwoju i autor sprawozdania z badania.

INFORMACJE O BADANIU
Badanie firmy Regus poddało analizie wpływ społeczno-gospodarczy elastycznej pracy w 16 krajach: Australii, Austrii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Hong Kongu, Indiach, Japonii, Holandii, Nowej Zelandii, Polsce, Singapurze, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: