eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nadchodzi biuro w standardzie wellness

Nadchodzi biuro w standardzie wellness

2018-04-20 09:51

Nadchodzi biuro w standardzie wellness

Przyjazne biuro © Halfpoint - Fotolia.com

Dziś, żeby przyciągnąć najlepszych pracowników należy zadbać już nie tylko o ich portfel, ale też o samopoczucie. Europejskie korporacje najwyraźniej zdają sobie z tego sprawę. Z raportu CBRE „Wellness. Poznaj biurową przyszłość” wynika, że już 3/4 z nich opracowuje strategię wellness, a więc dbałości o to, by zatrudnieni dobrze czuli się w swoim miejscu pracy. Oczekują tego zresztą i sami pracownicy - 80% z nich przyznaje, że oferta w tym zakresie będzie decydowała o zatrudnieniu i zatrzymaniu ich w szeregach firmy przez kolejne 10 lat.
Jak podkreślają eksperci CBRE, już wkrótce kluczową rolę odegrają same budynki biurowe, które będą nie tylko zmieniane pod kątem wellness, ale i budowane z myślą o zapewnieniu tego rodzaju standardów.
- Biuro przyszłości jest zaawansowane technologicznie. Pełno w nim najbardziej nowoczesnych rozwiązań, ale nie tylko one decydują o tym, czy dany budynek uznamy za realizujący strategię wellness. Zakładamy, że do 2040 roku granice między pracą a życiem prywatnym zostaną zatarte. A to w naturalny sposób zmieni postrzeganie biura. To już nie będzie miejsce, w którym spędzamy obowiązkowo osiem godzin dziennie, ale przestrzeń, w której chcemy być, bo możemy się tam zrelaksować, w wygodnych warunkach omówić różne kwestie z klientami czy członkami zespołu, a nawet zadbać o własne zdrowie. W Polsce mamy kilka budynków, które już spełniają te założenia, a nowopowstające inwestycje dopasowują się do tych wymagań. Dobrym przykładem jest budowany właśnie biurowiec Podium Park w Krakowie – mówi Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE.

fot. Halfpoint - Fotolia.com

Przyjazne biuro

3 na 4 korporacje zmienią swoje biura, żeby lepiej dbać o samopoczucie pracowników.


W biurze jak w domu


Fundamentem idei wellness jest brak sztywnego harmonogramu pracy, co praktyce znaczy, że pracownicy mogą przyjść do biura kiedy chcą. A gdy już się w nim pojawią, nie powinno zabraknąć im komfortu. Stąd też nowoczesne biuro to już nie tylko atrakcyjna przestrzeń do pracy. To także fitness klub, oferta gastronomiczna, przychodnia czy bankomat. To wszystko powinno znaleźć się nawet nie w pobliżu, a w samym budynku biurowca. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy będą mogli w przerwach od pracy uporać się z codziennymi obowiązkami, aktywnie odpocząć czy zrelaksować się.
- Skoro przyjście do biura staje się wyborem a nie koniecznością, oczywiste jest, że musimy oferować zachęty, które sprawią, że pracownicy będą chcieli przychodzić do pracy. Komfortowe warunki przy biurku to zdecydowanie za mało. Cała przestrzeń ma sprzyjać relaksowi, dlatego najczęściej w budynkach typu wellness jest dużo zieleni, o którą, co ciekawe, mogą dbać sami pracownicy. W Podium Park zatrudnieni będą mogli uprawiać zioła, owoce czy warzywa – mówi Kamil Tyszkiewicz.

W zdrowym biurze, zadowolony pracownik


W 2017 roku pracodawcy i państwo wydali na zwolnienia chorobowe Polaków aż 18 mld zł (wynika z danych ZUS), a stres był drugą najczęstszą przyczyną nieobecności. Dodatkowo, z sondażu CBRE wynika, że aż 79% pracowników uważa starania o wypracowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym za stresujące. W związku z tym, biuro przyszłości musi oferować takie korzyści, które z jednej strony, wpłyną na obniżenie poziomu stresu, a z drugiej strony, zadbają o zdrowie pracownika. Jedne z najpopularniejszych rozwiązań to siłownia w miejscu pracy, dystrybutory żywności ze zdrowymi przekąskami czy wystarczająca liczba stojaków na rowery, co zachęca do korzystania z tej metody transportu.

Dla każdego coś odpowiedniego


Każdy pracownik ma inne potrzeby – czego innego oczekuje młody rodzic, a czego innego student, który godzi pracę z nauką. Dlatego firmy powinny podejść do tych osób indywidualnie. I to nie tylko w zakresie elastyczności godzin pracy. Można m.in. podejmować decyzje dotyczące przydzielania miejsc pracy w oparciu o liczbę godzin spędzanych w biurze (a nie pozycję w hierarchii organizacji) czy przydzielać stanowiska pracy przy oknach tym, którzy spędzają najwięcej czasu przy biurkach. Dodatkowo, warto zadbać o spersonalizowaną aplikację mobilną, która będzie połączona z systemem czujników w częściach wspólnych budynku. Takie rozwiązanie także zaproponowano w Podium Park, dzięki czemu każdy może swobodnie zarządzać warunkami panującymi w środku.
- Podium Park to kompleks biurowy powstający w Krakowie, charakteryzujący się ponadczasowymi rozwiązaniami z zakresu ekologii i nowoczesnych technologii. Naszą ambicją było stworzenie najbardziej przyjaznego środowiska pracy w skali europejskiej, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na komfort użytkowania przestrzeni przez ponad 6000 pracowników. W ramach tego projektu zaplanowaliśmy wiele udogodnień i unikalnych rozwiązań z myślą o środowisku naturalnym oraz komforcie przyszłych pracowników. Potwierdzeniem tego jest otrzymany certyfikat BREEAM INTERIM na najwyższym z możliwych poziomów oraz zakwalifikowanie do listy sześciu najbardziej ekologicznych inwestycji w Europie w prestiżowym konkursie BREEAM Awards 2018 – zauważa Wojciech Dobrzański, Prezes Zarządu Podium Investment.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: