eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 5 trendów biurowych, na które warto zwrócić uwagę

5 trendów biurowych, na które warto zwrócić uwagę

2018-06-19 11:22

5 trendów biurowych, na które warto zwrócić uwagę

Biuro © arsdigital - Fotolia.com

Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących latach swoje triumfy święcić będzie praca elastyczna, co oznacza m.in., że to pracownicy w znacznej zadecydują o tym, gdzie i kiedy będą wykonywać swoje zawodowe powinności. Zmieniać się będą również biura, których zadaniem będzie odpowiadać na zmieniające się potrzeby pracujących. Jak będą się prezentować? CBRE, organizator konkursu OFFICE SUPERSTAR 2018, wskazuje 5 trendów biurowych bazujących na dbałości o dobrą kondycję pracowników. Warto na nie zwrócić uwagę już dziś.

Przeczytaj także: Nadchodzi biuro w standardzie wellness

– Zwiększone zainteresowanie dbałością o dobre samopoczucie w miejscu pracy to pochodna aktualnych trendów demograficzno-społecznych. Jednym z nich jest wzrost średniej długości życia, który powoduje, że w biurze należy pogodzić potrzeby różnych pokoleń. Rośnie również społeczna świadomość. Zatrudnieni dążą do obniżenia stresu i zachowania równowagi między życiem zawodowym a osobistym, przez co te dwa światy zaczynają się coraz bardziej przenikać. Firmy mają jeszcze około dwudziestu lat na dopasowanie się do tego trendu, bo właśnie wtedy granica między domem a pracą się zatrze. W konkursie OFFICE SUPERSTAR poszukujemy i wyróżniamy te organizacje, które wyprzedzają epokę i już teraz uznają biuro za coś więcej niż tylko miejsce pracy – mówi Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE.

Trend 1: Swoboda


Elastyczny harmonogram pracy i biuro, które jest przestrzenią służącą spotkaniom oraz wymianie myśli – na tym właśnie bazuje idea wellness. Jeżeli tylko pracownikom udaje się dobrze współpracować z resztą zespołu, zarządzanie własnym czasem powinno spoczywać w ich gestii. A jak już pojawią się w biurze, to wówczas warto dołożyć starań, aby zapewnić im zarówno komfortowe miejsca do pracy, jak również przestrzeń służącą odpoczynkowi lub wymianie myśli między współpracownikami. Zasadniczym atutem takiego podejścia jest możliwość wspólnej pracy ludzi, którzy są rozproszeni po całym globie. Jest to tendencja, która coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, ponieważ coraz częściej zdarza się, że w skład zespołów projektowych wchodzą pracownicy z różnych stron świata.

Trend 2: Dbanie o starsze generacje pracowników


Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego zakładają, że już w 2050 roku w Polsce zabraknie nawet 10,5 mln pracowników w wieku produkcyjnym, niezbędnych do utrzymania aktualnego stosunku do osób w wieku emerytalnym. A to oznacza, że w interesie pracodawców jest budowanie programów zachęcających do pozostawania aktywnym zawodowo jak najdłużej. Ten trend również wpisuje się w strategię wellness. Warto postawić m.in. na większą elastyczność oraz szeroką gamę niekonwencjonalnych metod organizacji pracy. Umowy mogą precyzować liczbę godzin na rok, ale sposób ich przepracowania powinien już zależeć od samego pracownika – byle udało się dotrzymać terminów oraz uniknąć zatorów.

fot. arsdigital - Fotolia.com

Biuro

Coraz więcej biur jest tak projektowanych, aby spełniać założenia strategii wellness.


Trend 3: Zdrowy tryb życia


W interesie pracodawców jest troszczenie się o zdrowie swoich pracowników – dzięki temu m.in. obniża się wskaźnik absencji. Dlatego właśnie nowoczesne biura są projektowane w taki sposób, aby zachęcać do dbania o siebie. Pomysły są różne: od zapewnienia dostępu do porad dietetycznych w miejscu pracy, programów zachęcających do ćwiczeń, zdrowych przekąsek dostępnych w dystrybutorach z żywnością, siłowni w siedzibie firmy, po zajęcia gimnastyczne w przerwie obiadowej.
– Coraz więcej biur jest tak projektowanych, aby spełniać założenia strategii wellness. Dbanie o zatrudnionych przyczynia się do poprawy ich stanu zdrowia, zwiększenia wydajności i poprawy produktywności. W dodatku „zdrowe” biuro to świetna karta przetargowa, w rynkowej rywalizacji o przyciągnięcie lub zatrzymanie najlepszych pracowników – podkreśla Kamil Tyszkiewicz.

Trend 4: Obniżenie poziomu stresu


Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w 2017 roku Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich 229 mln dni, a stres był drugą najczęstszą przyczyną nieobecności. Ponadto, z sondażu CBRE wynika, że aż 79% pracowników uważa swoje starania o wypracowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym za stresujące. Dlatego firmy, działając zgodnie ze strategią wellness, powinny pomóc pracownikom w obniżeniu poziomu stresu. Do możliwych rozwiązań należy m.in. oferowanie elastyczności w zakresie wyboru czasu i miejsca pracy czy zaaranżowanie stref relaksu.

Trend 5: Indywidualne podejście


Każdy pracownik ma inne potrzeby – czego innego oczekuje młody rodzic, a czego innego student, który godzi pracę z nauką. Dlatego firmy powinny podejść do tych osób indywidualnie. I to nie tylko w zakresie elastyczności godzin pracy. Można m.in. podejmować decyzje dotyczące przydzielania miejsc pracy w oparciu o liczbę godzin spędzanych w biurze (a nie pozycję w hierarchii organizacji) czy udostępniać stanowiska pracy przy oknach tym, którzy spędzają najwięcej czasu przy biurkach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: