eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Google zapłaci 90 mln USD grzywny?

Google zapłaci 90 mln USD grzywny?

2006-03-14 11:45

Google potwierdziło w ubiegłym tygodniu, że zgodziło się zapłacić 90 milionów dolarów grzywny zasądzonej w procesie "click fraud", wytoczonym przez firmy, które twierdziły, że zapłaciły za oszukańcze kliknięcia.

Przeczytaj także: Reklama w wyszukiwarkach podatna na oszustwa

Google zostało zaskarżone w Arkansas w lutym ubiegłego roku za zjawisko, w którym firmy płacące za reklamy typu pay per click twierdziły, że kliknięcia były wytwarzane fałszywie po to, aby ich kampanie wyglądały na bardziej udane.

Oszukańcze kliknięcia mogą być wytwarzane zarówno przez pracowników opłaconych za siedzenie przy komputerze i klikanie na reklamy, jak i oprogramowanie, które może automatycznie klikać w reklamy i używać różnych adresów IP, żeby pozorować przypadkowych użytkowników.

Google oświadczyło, że pozwoliło już reklamodawcom na domaganie się odszkodowania za kliknięcia, które ich zdaniem są nieważne, na 60 dni przed oficjalnym zawiadomieniem firmy. Jednak w myśl nowego porozumienia, które musi zostać zatwierdzone przez sędziego w Arkansas, gdzie proces został początkowo wytoczony, Google stwierdziło, że zezwoli reklamodawcom na ubieganie się o zwrot pieniędzy za wątpliwe klinięcia, które wydarzyły się kiedykolwiek w okresie od 2002 roku, jeśli zostały wprowadzone jako pay per click.

Google stwierdziło, że w ramach porozumienia rekompensata będzie przyznawana w formie kredytu na zakup nowych reklam na jego stronach, chociaż całkowite odszkodowania nie przekroczą 90 milionów dolarów.

Tymczasem Google, które w ubiegłym tygodniu ostrzegło nieumyślnie, że „silni konkurenci próbowali grupować przepływ” doczekało się spełnienia swoich prognoz, gdy w ostatnich dwóch dniach pojawiły się trzy nowe wyzwania wobec jego dominacji na polu wyszukiwań.

Akcje Google spadły o więcej niż 3 proc, po tym, jak firma przyznała się do przypadkowego dołączenia wewnętrznych notek dotyczących strategii firmy do prezentacji w Analyst day. Przewidzieli oni przychody z reklam w wysokości 9,5 miliarda dolarów, który uzależniony jest jednak od tego, czy Google pokona rywali.

 

1 2

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: