eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IV 2016

Przetargi - raport IV 2016

2016-05-25 12:33

Przetargi - raport IV 2016

Budownictwo ostro ruszyło © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W kwietniu 2016 roku do Biuletynu Zamówień Publicznych trafiło 13 tysięcy 75 ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Był to wynik o jedną czwartą wyższy niż rok wcześniej i o niemal jedną trzecią lepszy niż zaledwie miesiąc wcześniej, w marcu 2016 roku. Efekt szoku wyborczego w zamówieniach publicznych już zatem zniknął.

Przeczytaj także: Przetargi - raport I kw. 2016

Według danych opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w czwartym miesiącu 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 13 tys. 75 ogłoszeń przetargowych. Kwiecień okazał się pierwszym miesiącem bieżącego roku, w którym liczba ogłaszanych postępowań wzrosła w relacji rocznej. I to wzrosła bardzo poważnie, bo aż o 25,22 procent.

W kwietniu wzrosty liczby ogłaszanych postępowań przetargowych w relacji rocznej odnotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach. Najwyższą roczną dynamikę zanotowały zamówienia na prace budowlane, których liczba rok do roku wzrosła o 37,2 procent. Bardzo dobry wynik zanotowano też w przypadku przetargów na dostawy usług (+18,4 procent) oraz dostawy towarów (wzrost rdr o 17,4 procent).

W relacji miesięcznej – względem marca 2016 roku – wzrosty odnotowano również we wszystkich kategoriach, przy czym najmocniejszy – ze względu na start sezonu budowlanego – zanotowano w zamówieniach na prace remontowo budowlane. W kwietniu w BZP pojawiło się aż o 61,8 procent więcej ogłoszeń z zakresu „budowlanki” niż w marcu. Dla porównania, rok wcześniej, w okresie marzec-kwiecień 2015, liczba przetargów na prace budowlano-remontowe wzrosła o 13,5 proc.

W relacji miesięcznej wzrosła także liczba postępowań na dostawy towarów oraz dostawy usług. W pierwszym przypadku zanotowano dynamikę na poziomie 13,7 procent, zaś na dostawy usług w ciągu miesiąca liczba ogłoszeń wzrosła o 20,7 procent.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W kwietniu w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 13 tys. 75 ogłoszeń przetargowych.


W kwietniu ostatecznie już zaniknął efekt szoku powyborczego, czyli gwałtownego spadku liczby ogłaszanych postępowań przetargowych, związany ze zmianą rządzącej konfiguracji partyjnej. Można przypuszczać, że nowe władze dokonały już przeglądu systemu zamówień publicznych w nadzorowanych organach i w pełni realizowane są już przetargi z „nowego rozdania”.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., kwiecień, lata 2009-2016

Wzrosty odnotowano również we wszystkich kategoriach, przy czym najmocniejszy – ze względu na start sezonu budowlanego – zanotowano w zamówieniach na prace remontowo budowlane.


Niejednoznaczne sygnały z gospodarki


Kwiecień 2016 roku okazał się być dwudziestym drugim z rzędu miesiącem, w którym ceny w relacji rocznej spadały. Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych zmniejszyły się w czwartym miesiącu roku 2016 o 1,1 proc w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Inflacja względem poprzedniego miesiąca wyniosła zaś +0,3 proc. Kwiecień był 7. z rzędu miesiącem w którym rosły ceny żywności.

W kwietniu 2016 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników) wzrosło o 4,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, co w połączeniu z deflacją na poziomie 1,1 proc. oznacza wzrost realnych aż płac o 5,7 procent. Nominalna i realna dynamika płac osiągnęła w kwietniu swój najwyższy poziom od marca ubiegłego roku. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4.313,57 złotych. Z kolei zatrudnienie zwiększyło się w relacji rocznej o 2,8 proc. i wyniosło 5 mln 729,7 tys. osób.

Jak podało ministerstwo pracy, w kwietniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 9,6 proc. i w porównaniu do marca spadła o 0,4 punktu procentowego. W kwietniu ubiegłego roku bezrobocie wynosiło 11,1 proc., czyli o 1,5 pkt. proc. więcej niż teraz. Tak niskie bezrobocie w kwietniu odnotowano po raz pierwszy od 1992 roku. Liczba bezrobotnych na koniec kwietnia 2016 roku wyniosła 1 mln 523,8 tys. osób i w porównaniu do marca spadła o 76,7 tys. osób. W kwietniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 139 tys. ofert pracy i aktywizacji zawodowej, o 25 procent więcej niż w kwietniu 2015 roku.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: