eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport I kw. 2016

Przetargi - raport I kw. 2016

2016-04-27 14:13

Przetargi - raport I kw. 2016

Budownictwo wygrywa © thanapun - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W pierwszym kwartale 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 23 tys. 663 ogłoszenia o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. To wynik o ponad 8,4 procent gorszy niż rok wcześniej, w pierwszym kw. 2015 roku – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Spadek ten można powiązać ze zmianą konfiguracji na polskiej scenie politycznej. W wielu instytucjach publicznych postępowania przetargowe mocno ograniczono, redukując do niezbędnego minimum, lub nawet wstrzymano. Spadki to również efekt swego rodzaju konsolidacji budżetowej.

Przeczytaj także: Przetargi - raport II 2016

Jak obliczył serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w pierwszym kwartale 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 23 tys. 663 ogłoszenia, wobec 25 tysięcy 840 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Różnica w liczbach bezwzględnych wyniosła więc 2 tys. 177 ogłoszeń. Spadek względem poprzedniego kwartału – IV kw. 2015 roku – wyniósł z kolei niemal 25 procent (24,97 proc.), w ostatnim kwartale ubiegłego roku w BZP ogłoszono 31 tys. 537 postępowań o udzielenie ZP).

Z kolei tylko w marcu 2016 roku w BZP pojawiło 9 tys. 890 ogłoszeń przetargowych, o 7 procent mniej niż w marcu 2015 i o ponad 21 proc. więcej niż miesiąc wcześniej, w lutym 2016 roku.

Przyczyna spadków w relacji rocznej (zarówno kwartalnych, jak i miesięcznych) tkwi najprawdopodobniej w mocnej rekonfiguracji politycznej związanej z ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Doniesienia wskazują, że w wielu instytucjach publicznych realizowane przetargi nowe władze albo wstrzymały, albo poddały dość głębokiej weryfikacji. W efekcie liczba ogłaszanych w BZP postępowań o udzielenie ZP dość poważnie spadła. Kolejną z przyczyn jest bardzo napięty budżet Państwa. Duże wydatki na rządowy program 500+ w połączeniu z wpływami podatkowymi mniejszymi od zakładanych skutkują większą dyscypliną budżetową. Niektóre wydatki są przesuwane w czasie, z innych instytucje publiczne się wycofują.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W pierwszym kwartale 2016 r. zauważalny jest spadek liczby ogłoszeń we wszystkich kategoriach w porównaniu z analogicznym okresem poprzednich lat


Zestawienie w relacji miesięcznej wskazuje na startujący sezon budowlany. W ciągu miesiąca liczba postępowań na prace remontowo-budowlane wzrosła o 28,5 procent. W pozostałych analizowanych kategoriach wzrosty również były znaczące. Liczba ogłoszonych postępowań na dostawy usług wzrosła w ciągu miesiąca o 15,9 procent, a na dostawy towarów o 19,5 procent. Wzrost ten jest wyższy niż wynikający z prostego porównania liczby dni roboczych w marcu i lutym, można więc domniemywać, że opisany powyżej efekt „politycznego” zamrożenia przetargów zaczyna słabnąć.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych w tys., I kwartał, 2009 - 2016

Spadek ogłoszeń o przetargach spowodowany jest między innymi zmianami na scenie politycznej


Rynek pracy na dużym plusie. Rodzina 500+ napędzi gospodarkę?


Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w marcu 2016 roku stopa bezrobocia wyniosła 10 proc., wobec 10,3 proc. w lutym. Stopa bezrobocia jest niższa od tej sprzed roku o 1,6-1,5 pkt proc., a w urzędach pracy zarejestrowanych jest o ok. 270 tys. osób mniej. 10 proc. to najniższa stopa bezrobocia zanotowana w marcu od początku prowadzenia tego badania przez GUS. W najlepszym jak dotychczas roku 2008 stopa bezrobocia była o 0,9 pkt. proc. wyższa.

Liczba pracujących w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 pracowników była w marcu o 2,7 proc. wyższa niż przed rokiem i wyniosła 5 mln 726,7 tys. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o marcu o 3,3 proc. rdr. W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 5,2 proc. i wyniosło 4 351,45 zł. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw po raz kolejny osiągnęło rekordowo wysoki poziom, jednak płace w ujęciu nominalnym rosną najwolniej od 16 miesięcy.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: