eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport II 2016

Przetargi - raport II 2016

2016-03-25 12:03

Przetargi - raport II 2016

Budowlanka mocno ruszyła © lulu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W lutym 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 8 tysięcy 159 ogłoszeń, o ponad 45 procent więcej niż miesiąc wcześniej – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Powyborczy szok w instytucjach publicznych więc mija, a liczba przetargów zaczyna rosnąć. Ostro wystartował również sezon budowlany.

Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2016

Według danych zebranych i opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w lutym 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 8 tys. 159 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. To wynik o 45,33 procent wyższy niż miesiąc wcześniej. W relacji rocznej liczba ogłaszanych postępowań wprawdzie spadła o 3,09 procent, jednak spadek ten jest już znacznie mniejszy, niż jeszcze miesiąc wcześniej. Przypomnijmy – w styczniu 2016 roku spadek liczby ogłaszanych przetargów w relacji rocznej wyniósł aż 17,15 procent.

W lutym w spadki liczby ogłaszanych postępowań przetargowych w relacji rocznej odnotowano w dwóch spośród trzech analizowanych kategorii, czyli w dostawach towarów oraz dostawach usług. W relacji miesięcznej – względem stycznia 2015 – wzrosty, i to znaczne, odnotowano już we wszystkich trzech analizowanych kategoriach, przy czym absolutnym rekordzistą okazało się budownictwo. W lutym w BZP pojawiło się bowiem aż o 126,41 procent więcej ogłoszeń na prace remontowo-budowlane niż jeszcze miesiąc wcześniej. Świadczy to o nieco wcześniejszym starcie sezonu budowlanego, do czego z pewnością przyczyniła się względnie mało surowa w tym roku zimowa aura. Rok wcześniej, w okresie styczeń-luty 2015, liczba przetargów na prace budowlano-remontowe wzrosła „tylko” o 66 procent.

Po wcześniejszych, dość gwałtownych spadkach liczby ogłaszanych postepowań postępowań przetargowych na dostawy towarów oraz usług, związanych po części ze zmianami po ubiegłorocznych wyborach, w lutym tendencja się już odwróciła i w relacji miesięcznej liczba postępowań zaczęła rosnąć. I tak w ciągu miesiąca liczba ogłoszeń przetargowych na dostawy usług wzrosła o 27,11 procent, zaś na dostawy towarów zwiększyła się o 21,94 procent. O bardzo dobrym wyniku w segmencie remontowo-budowlanym wspomniano już wcześniej.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W lutym 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 8 tys. 159 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.


Zupełnie już zaniknął efekt zmian w Prawie zamówień publicznych, dokonanych dwa lata temu (podnoszących progi wartości zamówień, przy których obowiązkowo stosuje się rygory PZP oraz wyłączających z pełnych rygorów przetargowych niektóre rodzaje zamówień). W ten sposób wyniki „rok do roku” są już w pełni porównywalne, gdyż obsługa procesu zamówień sprzed roku odbywała się już w tym samym otoczeniu prawnym co obecnie.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., luty, lata 2009-2016

W lutym w spadki liczby ogłaszanych postępowań przetargowych w relacji rocznej odnotowano w dwóch spośród trzech analizowanych kategorii, czyli w dostawach towarów oraz dostawach usług.


Gospodarka na fali wznoszącej


Luty 2016 roku był już dwudziestym z rzędu miesiącem, w którym ceny w relacji rocznej spadały. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych zmniejszyły się w lutym o 0,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Wbrew wcześniejszym prognozom, deflacja nie tylko nie wygasa, lecz w ujęciu rocznym jest większa niż w ostatnim kwartale 2015 r. Dodatkowo, dane o wskaźniku cen konsumenckich za styczeń zostały zrewidowane w dół do poziomu -0,9 proc.

W lutym 2016 roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników) wyniosło 5 mln 711,2 tys. osób i wzrosło w ujęciu rocznym o 2,5 proc. Wskaźnik zatrudnienia rośnie od 2014 roku i obecnie przekracza już 69 proc. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło zaś 4 tys. 137 złotych, i było wyższe o 3,9 proc. niż rok temu. Uwzględniwszy ujemny wskaźnik inflacji, realne wynagrodzenia wzrosły więc w lutym o 4,7 procent w relacji rocznej.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: