eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport II 2016

Przetargi - raport II 2016

2016-03-25 12:03

Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2016


Jak podał GUS, w lutym stopa bezrobocia wyniosła 10,3 proc. wobec 10,3 proc. w styczniu. Rynek pracy wyraźnie się rozkręca. W lutym pracodawcy zgłosili do urzędów pracy niemal 129 tys. ofert zatrudnienia. To o ponad 48 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W lutym liczba ofert pracy była też wyższa o ponad 33 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Najwięcej ofert pracy zgłoszono w województwie mazowieckim (6,3 tys.), wielkopolskim i małopolskim (3,8 tys.).

Przemysł wrócił na ścieżkę szybszego wzrostu, po słabym styczniu 2016 r., gdy produkcja sprzedana przemysłu wzrosła jedynie o 1,4 proc., w lutym wzrost wyniósł już 6,7 proc. rok do roku. Lutowe dane GUS wskazują, że wzrost odnotowano w 29 spośród 34 działów przemysłu, największy w produkcji mebli (o 17 proc. rdr), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 13,8 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 13,1 proc.), wyrobów z metali (o 13,4 proc.). Rewelacyjnie radzi sobie przemysł motoryzacyjny, którego produkcja wzrosła w lutym o 11,6 proc. rdr. ( w styczniu było to 4,5 proc.).

Niestety budownictwo nadal tkwi w dołku, nie mogąc wyjść na prostą. W lutym produkcja budowlana spadła aż o 10,5 procent, wobec spadku w styczniu o 8,6 proc. Największy spadek (o 20,5 proc. rdr) dotknął firmy specjalizujące się w inżynierii lądowej i wodnej.

Sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 3,9 proc. w cenach bieżących (a o 6,2 proc. w cenach stałych). Największy wzrost sprzedaży detalicznej odnotowano w podmiotach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 14,6 procent, wobec spadku przed rokiem o 2,9 proc.) oraz w podmiotach prowadzących sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (hipermarkety, dyskonty, wzrost o 8,5 proc., wobec wzrostu o 7,3 przed rokiem).
– Sygnały dochodzące z gospodarki wskazują, że znajduje się na ścieżce trwałego wzrostu. Nie widać na razie poważniejszych średnioterminowych zagrożeń dla tego stanu rzeczy. Należy wprawdzie oczekiwać zaostrzenia polityki fiskalnej państwa, ale władze podatkowe zapowiadają raczej uszczelnienie systemu podatkowego, niż wzrost obciążeń. Widać też już pierwsze próby prowadzenia przez państwo bardziej aktywnej polityki gospodarczej, głównie poprzez podmioty przez państwo kontrolowane. Czas pokaże, na ile te działania okażą się skuteczne – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Stan gospodarki jest dość dobry. Po dwóch miesiącach 2016 roku, można już prognozować, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale tego roku nie będzie niższy niż 3,5 procent. Niestety nadal nie można pochwalić stanu finansów publicznych. Poprzez opóźnienia we wprowadzaniu podatku handlowego rząd może mieć problem ze spięciem tegorocznego budżetu. Sytuacja nie jest niestety dla ministra finansów komfortowa, bo wydatki na program 500+ ruszą już od kwietnia, a część dochodów mających go finansować jest obecnie tylko na papierze – dodaje Beata Szkodzin.

Budownictwo: mocna pobudka


W lutym 2015 największą miesięczną dynamikę wykazały postępowania przetargowe na prace budowlane. Wprawdzie w miesiącu tym – ze względu na startujący sezon budowlany – liczba ogłoszeń przetargowych zawsze rośnie, to jednak w tym roku wzrost ten jest nadspodziewanie wysoki. Szczegółowa analiza profilu ogłaszanych przetargów pozwala dodatkowo umieścić zamówienia budowlane na pozycji lidera.

W lutym w BZP najczęściej pojawiały się ogłoszenia na roboty budowlane (545 ogłoszeń w lutym), roboty w zakresie naprawy dróg (328 ogłoszeń przetargowych w lutym), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (325), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę™ i roboty ziemne (307), roboty instalacyjne elektryczne (301), roboty w zakresie nawierzchni dróg (272), roboty drogowe (250), przygotowanie terenu pod budowę (234), roboty w zakresie budowy dróg (219), roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków (196), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (187), roboty remontowe i renowacyjne (172), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (165).

W ciągu roku (luty 2016 względem lutego 2015) najmocniej wzrosła liczba przetargów na usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej (wzrost rdr o 95,35 proc.), nadzór nad projektem i dokumentacją (+62,22 proc.), usługi ochroniarskie (+56,67 proc.), roboty murarskie i murowe (+53,33 proc.), instalowanie znaków drogowych (+45,98 proc.), roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania (45,28 proc.) oraz roboty budowlane w zakresie rurociągów do odprowadzania wody burzowej (+39,44 proc.).

Najmocniejsze spadki dotknęły zamówienia na usługi szkoleniowe (spadek rdr o 78,26 proc.), usługi szkolenia zawodowego (-64,63 proc.), pakiety oprogramowania i systemy informatyczne (-44,59 proc.), komputery przenośne (-35,53 proc.), usługi ubezpieczeniowe (spadek w ciągu roku o 24,76 proc.).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: