eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport I kw. 2016

Przetargi - raport I kw. 2016

2016-04-27 14:13

Przeczytaj także: Przetargi - raport II 2016


Nadal mocno trzyma deflacja, choć ceny w relacji miesięcznej zaczynają rosnąć. Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2016 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, wyniósł 0,9 procent. Ty samym marzec był już dwudziestym pierwszym z rzędu miesiącem, w którym ceny w relacji rocznej spadały. Jednak ceny w relacji miesięcznej już rosną. W marcu 2016 roku były one o 0,1 procent wyższe niż miesiąc wcześniej, w lutym 2016. Za spadki cen w relacji rocznej odpowiadają głównie malejące ceny paliw. Rosnąć jednak zaczynają już ceny żywności oraz odzieży i obuwia.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w marcu 2016 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Produkcja budowlano-montażowa spadła o 15,8 proc. w ciągu roku. W marcu wzrost odnotowały 23 działy przemysłu (na łącznie 34), jeszcze w lutym było to 29 działów, a w marcu ubiegłego roku 30 działów. Czwarty miesiąc z rzędu spada produkcja sprzedana maszyn i urządzeń. Spadki te wskazują na słaby popyt na maszyny i urządzenia oraz na usługi związane z ich instalowaniem i konserwacją, czyli sygnalizują malejącą skłonność do inwestycji.

Poniżej oczekiwań wypadła marcowa sprzedaż detaliczna. Sprzedaż detalicznej w cenach bieżących wzrosła w marcu o 0,8 proc., a w cenach stałych o 3 proc. Tak słaby wzrost wystąpił pomimo tego, że w tym roku sprzyjające konsumpcji Święta Wielkanocne wypadły właśnie w marcu, a nie w kwietniu.
Sygnały płynące z polskiej gospodarki są wprawdzie niejednoznaczne, ale raczej nic nie wskazuje na odwrócenie trendu wzrostowego. Impuls inflacyjny związany z programem Rodzina 500+ skompensuje wkrótce deflację, a wzrost konsumpcji związany z tym programem poprawi dynamikę PKB. Bardzo dobrze wygląda sytuacja na rynku pracy. Niskie bezrobocie utrzymuje się pomimo obecności imigrantów zarobkowych z Ukrainy, których liczbę szacuje się już nawet na około milion osób. To zresztą właśnie Ukraińcy ograniczają nieco presję płacową, co pozwala naszej gospodarce utrzymywać konkurencję kosztową. Umiarkowany wzrost płac w połączeniu ze słabą złotówką otwiera z kolei naszym przedsiębiorstwom drogę na rynki zagraniczne – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Niestety budownictwo zdaje się tkwić trwale w dołku. Środki unijne z bieżącej perspektywy jeszcze nie napływają, a na krajowe środki publiczne lokowane są między innymi na realizację programu Rodzina 500+. Niestety, napięty budżet dość mocno ogranicza skalę zamówień publicznych, co widać w liczbie ogłaszanych postępowań przetargowych. Minister finansów jest obecnie pod presją dość znacznych wydatków, przy niepewnych przychodach. Już teraz wiadomo, że z podatku od instytucji finansowych przychody będą niższe od zakładanych, a każdy miesiąc opóźnienia wprowadzenia podatku handlowego również zwiększa zagrożenie dla równowagi budżetu. Niestety wydatki są jak najbardziej rzeczywiste, a część przychodów, zarówno z podatków, jak i uszczelnienia systemu podatkowego jest na razie jedynie wirtualna – dodaje Beata Szkodzin.

Budownictwo wygrywa. Pogrom branży szkoleniowej


Pierwszy kwartał bieżącego roku upłynął pod znakiem budownictwa. W I kw. 2016 roku najczęściej pojawiały się ogłoszenia przetargowe na roboty budowlane (1589 razy), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (938 razy), roboty instalacyjne elektryczne (927), roboty w zakresie naprawy dróg (797), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (791), roboty w zakresie nawierzchni dróg (677), przygotowanie terenu pod budowę (673), roboty drogowe ( 651), roboty w zakresie budowy dróg (621), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (580), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych ( 547), roboty remontowe i renowacyjne (523), roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków (516 razy).

Liderami wzrostów względnych są jednak głównie przetargi na prace związane z przygotowaniami do robót budowlanych. W I kw. 2016 roku względem analogicznego kwartału roku poprzedniego najmocniej wzrosła liczba ogłoszeń na usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej (o 82,47 proc.), usługi nadzoru nad projektami i dokumentacją (o 81,60 proc.), instalowanie urządzeń oświetlenia drogowego (o 41,33 proc.), usługi ochroniarskie (o 38,81 proc.), usługi projektowania architektonicznego (o 32,99 procent) oraz roboty budowlane w zakresie budowy linii energetycznych (wzrost o 31,28 proc.).

W I kw. 2016 roku najpoważniejsze spadki dotknęły zamówienia na usługi edukacyjne i szkoleniowe (w 1Q 2016 w BZP pojawiło się o 90,71 procent mniej ogłoszeń niż w analogicznym okresie ubiegłego roku), usługi szkoleniowe (spadek o 74,83 proc.), usługi szkolenia zawodowego (spadek o 67,43 proc.).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: