eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IV 2016

Przetargi - raport IV 2016

2016-05-25 12:33

Przeczytaj także: Przetargi - raport I kw. 2016


Jak podał GUS, w kwietniu 2016 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 6 proc. rok do roku. W stosunku do marca bieżącego roku była niższa o 3,1 proc. Sprzedaż detaliczna wzrosła rdr o 5,5 proc. w cenach stałych, i o 3,2 proc. w cenach bieżących. Większość (26 na 34) działów przemysłu odnotowało wzrost produkcji sprzedanej.

Zaskoczył niestety niepokojący wynik szybkiego szacunku PKB w I kwartale. Jak podał GUS, w I kwartale 2016 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zmniejszył się realnie o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 2,5 proc. PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Wyniki te mocno zaskoczyły ekonomistów, którzy spodziewali się znacznie lepszych danych.
– Polska gospodarka faluje. Od początku roku zarówno przemysł, jak i sprzedaż detaliczna, rosną raz słabiej, raz mocniej. Po relatywnie słabym styczniu, w lutym przemysł wzrósł o prawie 7 proc., aby w marcu ponownie wyhamować, a w kwietniu mocno wzrosnąć. Tak samo sprzedaż detaliczna, gdzie po słabym styczniu, mieliśmy dobry luty, słaby marzec i dobry kwiecień. Mocno niepokoją nienajlepsze dane GUS dotyczące dynamiki PKB w I kwartale bieżącego roku. Mimo że są to dane szacunkowe, które prawdopodobnie będą skorygowane, to ich wymowa jest nienajlepsza. Dynamika PKB okazała się być bowiem znacząco niższa od prognoz – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Bardzo niepokoi stan finansów publicznych. Z prasy dochodzą informacje o opóźnieniach wypłat środków w ramach programu 500+, spowodowanych brakiem przekazywania pieniędzy przez budżet centralny. Zachwianie płynności państwowej kasy jest niestety dość prawdopodobne, szczególnie wobec niższych od zakładanych wpływów budżetowych. Z nowego podatku od instytucji finansowych państwo zbiera mniej, niż zamierzało. Nadal nie ma podatku od handlu detalicznego, ale już wiadomo, że wpływy będą niższe od zakładanych wcześniej. Dodatkowo utrzymująca się deflacja istotnie zmniejsza wpływy z podatku VAT. Przy zapowiadanych kolejnych wydatkach, państwowa kasa jest już napięta do granic możliwości – dodaje Beata Szkodzin.

Budownictwo ostro ruszyło. Szkolenia ciągle w odwrocie


W kwietniu 2015 najwyższą dynamiką – i to zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rok do roku – charakteryzowały się przetargi na prace budowlano-remontowe.

W czwartym miesiącu roku w BZP najczęściej pojawiały się ogłoszenia na roboty budowlane (1.366 ogłoszeń), roboty instalacyjne elektryczne (760), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (631), roboty w zakresie nawierzchni dróg (601), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (582), roboty drogowe (535), przygotowanie terenu pod budowę (507 ogłoszeń), roboty w zakresie budowy dróg (506), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (469), roboty remontowe i renowacyjne (453), roboty w zakresie naprawy dróg (417), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (389 ogłoszeń).

W ciągu roku (kwiecień 2016 względem kwietnia 2015) najmocniej wzrosła liczba przetargów na usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej (w kwietniu 2016 o 104,94 proc. więcej niż rok wcześniej), nadzór nad projektem i dokumentacją (+100 proc.), roboty budowlane w zakresie budowy linii energetycznych (+92 proc. rdr), usługi projektowania architektonicznego (+91,37 proc.), roboty w zakresie różnych nawierzchni (+72,73 proc. rdr), roboty w zakresie budowy dróg (+68,11 proc.), instalowanie urządzeń oświetlenia drogowego (+67,62 proc.).

Najmocniejsze spadki dotknęły zamówienia na usługi szkolenia zawodowego (spadek o 34,75 proc. rdr), usługi szkoleniowe (-30,36 proc. rdr), pakiety oprogramowania i systemy informatyczne (-27,08 proc.), urządzenia komputerowe (-14,43 procent), komputery przenośne (-8,82 procent rdr).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: