eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport II 2014

Przetargi - raport II 2014

2014-04-01 09:46

Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2014


Produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych była o ponad pięć procent wyższa niż rok wcześniej, a po uwzględnieniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja sprzedana przemysłu w lutym 2014 była o 5,6 procenta wyższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Polacy też coraz śmielej kupują. W lutym 2014 sprzedaż detaliczna była o 7 procent wyższa niż przed rokiem i wzrosła w niemal wszystkich analizowanych przez GUS grupach. Spadek sprzedaży zanotowano tylko w firmach handlujących paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi, co wynika z dobrych warunków pogodowych w lutym.

– Kondycja polskiej gospodarki wyraźnie się poprawia. Rośnie eksport, wzrastające sprzedaż detaliczna wskazuje na rosnącą konsumpcję, czyli drugi po eksporcie czynnik napędzający w Polsce wzrost gospodarczy. Bardzo dobrymi prognostykami są malejące bezrobocie i wzrost zatrudnienia. W lutym po raz pierwszy od sześciu lat bezrobocie spadło w ujęciu rok do roku. Dane z rynku pracy świadczyć mogą o poprawiającej się koniunkturze, przedsiębiorcy zapewne powoli przestają się obawiać przyszłej sytuacji gospodarczej i powoli zwiększają zatrudnienie. Jeśli nie pojawią się żadne dodatkowe okoliczności, to w drugiej połowie roku sytuacja na rynku pracy zacznie zdecydowanie poprawiać – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Czynnikiem ryzyka są gospodarcze konsekwencje wydarzeń rozgrywających się za naszą wschodnią granicą. Prawie na pewno znacznie ucierpi nasz eksport do Rosji. Problemy z eksportem wieprzowiny są jedynie zapowiedzią konsekwencji, należy się spodziewać, że Rosjanie wkrótce zaczną mieć zastrzeżenia co „jakości” innych produktów. Ucierpi na tym sektor rolniczy i przetwórstwa spożywczego. Z drugiej strony sankcje przeciw Rosji mogą zwrócić uwagę inwestorów na inne rynki, w tym polski. Czas pokaże jak rozwinie się sytuacja – dodaje Beata Szkodzin.

Wiosna na budowach

W lutym 2014 największą roczną dynamikę wykazały postępowania przetargowe na prace budowlane. Na startujący miesiąc wcześniej niż zwykle sezon budowalny wskazuje duża dynamika przetargów na wstępne prace budowlane czy prace projektowe.

Według danych opracowanych przez serwis eGospodarka.pl, w styczniu 2014 roku najwyższy przyrost w skali rocznej zanotowały ogłoszenia na usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (w lutym 2014 roku o 46,28 proc. więcej ogłoszeń niż w lutym 2013), roboty w zakresie różnych nawierzchni (+30,39 w ciągu roku), przygotowanie terenu pod budowę (+26,84 procent), roboty w zakresie kształtowania terenów zielonych (+25,97 proc.), roboty budowlane w zakresie budowy linii energetycznych (+23,53 w relacji rdr), tynkowanie (+17,33 proc.), roboty budowlane w zakresie budowy rurociągów, linii komunikacyjnych i elektroenergetycznych, autostrad, dróg, lotnisk i kolei oraz wyrównywanie terenu (+15,38 procent), usługi projektowania architektonicznego (+15,12 proc.), roboty w zakresie nawierzchni dróg (+14,17 procent), roboty budowlane wykończeniowe, pozostałe (w lutym 2014 niemal 11 procent więcej niż rok wcześniej), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg (+9,88 proc.), roboty w zakresie burzenia, roboty ziemne (+9,62 proc.), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych, roboty drogowe, roboty budowlane czy roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: