eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zawodna kopia bezpieczeństwa

Zawodna kopia bezpieczeństwa

2014-04-01 11:00

Zawodna kopia bezpieczeństwa

Kopie bezpieczeństwa nadal zawodzą © Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Statystyki pokazują, że tworzenie kopii bezpieczeństwa powszednieje. Niestety okazuje się również, że w wielu przypadkach zabieg ten jest zupełnie bezużyteczny - niemal 2/3 przedsiębiorstw przebadanych na potrzeby tegorocznego badania Kroll Ontrack przyznała, że w momencie utraty danych posiadany przez nie backup na nic się nie zdał. Dlaczego? Najczęstszą z przyczyn jest tu brak systematyczności przy tworzeniu kopii oraz błędy użytkowników.

Przeczytaj także: Polacy a kopie zapasowe

Jak wskazują wyniki badania przeprowadzanego od dwóch lat przez firmę Kroll Ontrack zajmującą się odzyskiwaniem danych, w ostatnim roku liczba użytkowników rozczarowanych nieskutecznością posiadanej kopii bezpieczeństwa wzrosła na świecie o pięć procent – w 2013 roku taka sytuacja spotkała 60 procent badanych. Uczestnicy tegorocznego badania w celu wykonania kopii bezpieczeństwa najczęściej sięgali po: zewnętrzny dysk twardy (59 procent), chmurę (15 procent) oraz archiwa taśmowe (10 procent). Ponad połowa z nich (55 procent) zadeklarowała, że codziennie wykonywała kopie bezpieczeństwa, nie uchroniło ich to jednak przed utratą danych.

Utrata informacji dotyczyła zarówno danych biznesowych, jak i prywatnych. Firmowe informacje utraciło 64 procent badanych, podczas gdy w 2013 roku odsetek ten wynosił 67 procent. Utrata prywatnych danych dotknęła 36 procent uczestników badania (w 2013 roku było to 33 procent). Spośród 35 procent ankietowanych, którzy nie mieli kopii bezpieczeństwa w chwili utraty danych, ponad połowa zadeklarowała, że sięgną po rozwiązania backupowe. Ci
z badanych, którzy mimo utraty danych nie mają zamiaru wykonywać kopii bezpieczeństwa, przyznawali, że powstrzymuje ich przede wszystkim kwestia czasu, jaki trzeba na to poświęcić (na taki powód w 2014 roku wskazywało 49 procent badanych, a w 2013 roku – 55 procent). Drugim w kolejności powodem, wymienionym przez 27 procent badanych, były koszty rozwiązań backupowych.

fot. Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Kopie bezpieczeństwa nadal zawodzą

Jak wskazują wyniki badania przeprowadzanego od dwóch lat przez firmę Kroll Ontrack zajmującą się odzyskiwaniem danych, w ostatnim roku liczba użytkowników rozczarowanych nieskutecznością posiadanej kopii bezpieczeństwa wzrosła na świecie o pięć procent – w 2013 roku taka sytuacja spotkała 60 procent badanych.


– Technologie backupowe są coraz powszechniej dostępne, dlatego rośnie liczba ich użytkowników. Jak jednak pokazują wyniki naszego dorocznego badania, tworzenie kopii bezpieczeństwa to zaledwie pierwszy krok w kompletnej strategii backupu. Równie ważne jest regularne kontrolowanie jego funkcjonowania i poprawności – komentuje Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

Zdaniem ekspertów, niezależnie od metody czy regularności backupu, jego skuteczność mogą zniweczyć niedopatrzenia, takie jak:
  • okazjonalne wykonywanie kopii zapasowych, brak zautomatyzowania procesu
  • niepoprawna konfiguracja systemu tworzenia backupu powodująca, iż nie zostaje on przeprowadzony, gdy komputer jest wyłączony w czasie zaplanowanego procesu
  • błędy oprogramowania
  • brak miejsca na zapisanie kopii bezpieczeństwa
  • nieuwzględnienie w planie backupu wszystkich urządzeń tego wymagających
  • utrata pliku przed zaplanowanym utworzeniem kopii bezpieczeństwa

Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono wśród 642 klientów Kroll Ontrack w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

Przeczytaj także: 6 rad jak wybrać backup 6 rad jak wybrać backup

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: