eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport II 2014

Przetargi - raport II 2014

2014-04-01 09:46

Przetargi - raport II 2014

Wiosna na budowach © khunaspix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Styczniowy spadek liczby przetargów w segmencie budowlano-remontowym okazał się być jedynie chwilowy, bowiem w lutym zamówienia z tego segmentu wzrosły ponad wieloletnią średnią – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Duży udział w tym wzroście miała wyjątkowo łaskawa w tym roku aura, ale zwyżkowa tendencja w przetargach budowalnych staje się coraz wyraźniejsza, choć jej trwałość jest jeszcze trudna do ocenienia.

Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2014

Dane zebrane i opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w lutym 2014 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 12 tys. 913 ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, niemal tyle samo co w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. Spadek był kosmetyczny, bo wyniósł zaledwie 0,39 procenta. Spadek wystąpił tylko w jednej notowanej kategorii – w dostawach towarów. W relacji rocznej wyniósł on 2,83 procent. W pozostałych dwóch kategoriach zanotowano względne wzrosty, przy czym najwyższa dynamika wystąpiła w przypadku zamówień publicznych na prace budowlano-remontowe, na które w lutym 2014 roku pojawiło się 3 tys. 319 przetargów, o 2,56 procenta więcej niż rok wcześniej. Za dobry wynik budownictwa odpowiada z pewnością wyjątkowo łaskawa w tym roku aura, ale dane płynące z gospodarki również wskazują na stopniowo poprawiającą się kondycję budownictwa.

Lekki wzrost wystąpił również w kategorii dostaw usług, jednak był on znacznie mniejszy niż w zamówieniach na prace remontowo-budowlane, wyniósł bowiem tylko 0,17 procenta.

Mocny start sezonu budowlanego w zamówieniach publicznych widać również w zestawieniu miesięcznym. W lutym 2014 pojawiło się w BZP o 82,56 procent więcej przetargów na prace budowlane niż miesiąc wcześniej, w lutym 2014. Dotychczas sezon budowlany startował mocno w marcu, w tym roku jednak – głównie ze względu na wspomniane już dobre warunki pogodowe – organizatorzy przetargów zdecydowali się na zlecanie prac nieco wcześniej.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

Dane zebrane i opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w lutym 2014 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 12 tys. 913 ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.


W lutym 2014 liczba przetargów ogłaszanych w dwóch kategoriach – w dostawach usług oraz dostawach towarów – nie różniła się istotnie od wyników obserwowanych w ostatnich latach. Wyjątek stanowią zamówienia na roboty budowlane, bowiem tegoroczny wynik w tym segmencie jest wyższy od wieloletniej średniej. O poprawie w tym sektorze i tak można już mówić, gdyż w stosunku do lat mocnego spowolnienia gospodarczego (lata 2010-2012) liczba zamówień na prace zauważalnie wzrosła.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP, w tys., luty, lata 2009-2014

W lutym 2014 liczba przetargów ogłaszanych w dwóch kategoriach – w dostawach usług oraz dostawach towarów – nie różniła się istotnie od wyników obserwowanych w ostatnich latach.


Gospodarka w lepszej formie. Odbicie na rynku pracy

Dane płynące z gospodarki wskazują, że zaczyna ona coraz wyraźniej przyspieszać. Powoli poprawia się sytuacja na rynku pracy, a tegoroczny luty okazał się na przestrzeni ostatnich lat mocno nietypowy. Jak podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w lutym bezrobocie spadło w relacji miesięcznej po raz pierwszy od 2008 roku, a stopa bezrobocia wyniosła 14 proc. Pod koniec lutego pracy nie miało 2 mln 257 tys. osób, o 3,7 tys. mniej niż w styczniu.

Na takie zachowanie rynku pracy, poza poprawiającą się sytuacją ekonomiczną, mogły mieć również warunki pogodowe, znacznie lepsze niż rok wcześniej, dzięki którym nie było konieczności przerywania części prac, m.in. w budownictwie.

Sygnały o poprawie na rynku potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Jak podał GUS, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2014 roku wyniosło 5 mln 508,2 tys. osób. Dane te oznaczają wzrost w stosunku do stycznia o 2,2 tys. osób, a w porównaniu do lutego 2013 r. wzrost o 11,2 tys. Rok temu, w lutym 2013 roku nastąpił w relacji miesięcznej spadek zatrudnienia o 10 tys., a w lutym roku 2012 zatrudnienie zmniejszyło się względem stycznia o 18 tys. osób. Ostatnio miesięczny (względem stycznia) wzrost zatrudnienia w lutym wystąpił w 2011 r.

Rosną także płace. Według GUS, w lutym 2014 w firmach zatrudniających 10 i więcej osób, przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło 3 tys. 856,37 zł i w relacji rocznej wzrosło o 4,0 proc., a wobec poprzedniego miesiąca (stycznia 2014) wzrosło o 1,3 proc. W porównaniu z poprzednimi latami w tym roku miesięczna dynamika wzrostu wynagrodzeń (za okres styczeń-luty) była wyższa.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: