eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Motywowanie pracowników: podział zysku i świadczenia pozapłacowe

Motywowanie pracowników: podział zysku i świadczenia pozapłacowe

2014-04-02 00:44

Przeczytaj także: Tworzenie unikalnej jakości pracy


Urlop

Pracownicy doceniają większą liczbę dni urlopu wypoczynkowego od wymiaru urlopu gwarantowanego przez kodeks pracy. Wypoczęci pracownicy pracują lepiej.

Dokształcanie

Bardzo ważna jest dbałość o to, aby pracownicy ciągle uczyli się nowych rzeczy.

Pracownicze programy emerytalne

Pracownicze programy emerytalne to dodatkowe, grupowe ubezpieczenie emerytalne opłacane przez pracodawcę. Dzięki takiemu programowi pracownicy otrzymają w przyszłości wyższą emeryturę.

Podział zysków

Podział zysków to system, w którym pracodawca dzieli się zyskiem z pracownikami. System ten opiera się na założeniu, że sukces firmy jest zasługą wszystkich w niej zatrudnionych. Metoda SIM popiera takie rozwiązanie.

Jednostronne zobowiązanie

Podział zysków opiera się na jednostronnym zobowiązaniu pracodawcy. Zobowiązanie to może w każdej chwili ulec zmianie lub zostać zniesione.

Oddzielne życie

Musisz zadbać o to, aby pracownicy nie traktowali podziału zysku jako części wynagrodzenia. Nigdy nie należy powoływać się na podział zysków, gdy podwyżki, które przyznajesz pracownikom, są niewielkie lub gdy w ogóle nie chcesz ich przyznać. Podział zysków musi żyć oddzielnym życiem, obok przyjętego systemu wynagradzania.

Określenie podział zysków często rozumie się jako sytuację, w której szczodry pracodawca dzieli się z pracownikami „swoim” zyskiem. Ja rozumiem je w ten sposób: pracownik otrzymuje rozsądną część zysku firmy, ponieważ przyczynił się do jego wytworzenia. Dlatego też systemem podziału zysków objęci powinni być wszyscy pracownicy.

Niewłaściwe przesłanki

Właściciele firm, którzy wprowadzają system podziału zysków, są czasem rozczarowani faktem, że nie przyczynia się on bezpośrednio do zwiększenia efektywności. Uważam, że tak nigdy nie będzie. Gdyby pracownicy mieli pracować lepiej tylko ze względu na fakt podziału zysków, coś by tu było nie w porządku. Ambicje ludzi skłaniające ich do wykonywania swojej pracy jak najlepiej mają głębsze podłoże.

Może być na przykład tak

Aby wskazać jeden z możliwych sposobów podziału zysków wybrałem przykład naszej firmy. Opieram się na wynikach firmy za rok obrachunkowy 2008/2009.

Mieliśmy wtedy 43 pracowników. Nasz rok obrachunkowy skończył się 30 kwietnia 2009 roku i zamknął się zyskiem brutto w wysokości 5 996 000 koron (główna siedziba firmy BL Info znajduje się w Szwecji). Obrót wyniósł 46,8 miliona koron.

Stosowany przez nas system podziału zysków w opiera się na kilku zasadach, które opisuję w kolejności i uzupełniam komentarzem.

Zysk brutto

Jako podstawę do obliczenia podziału zysków przyjęliśmy zysk brutto firmy. Zysk brutto wyliczamy standardowo, zgodnie z zasadami obowiązującymi dla spółek handlowych, czyli jako przychód ze sprzedaży pomniejszony o koszty działalności operacyjnej, koszty finansowe i ewentualne zdarzenia nadzwyczajne.


Zysk brutto za rok obrachunkowy 2008/2009 wyniósł 5 996 000,00 zł.

W przypadku działalności gospodarczej osoby fizycznej lub spółki cywilnej można obliczyć zysk w taki sam sposób, jak robią to spółki z o.o. Należy jednak pomniejszyć zysk o wynagrodzenie wypłacone właścicielowi/właścicielom.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: