eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Biuro w "chmurze" - świat przyszłości

Biuro w "chmurze" - świat przyszłości

2014-04-03 09:44

Biuro w "chmurze" - świat przyszłości

Biuro w "chmurze" - świat przyszłości © Natalia Merzlyakova - Fotolia.com

W swojej codziennej pracy, coraz więcej firm korzysta z wirtualnych dysków. Przedsiębiorstwa oparte na tzw. „chmurze”, mają szansę, jeśli nie wyeliminować biurokrację, to przynajmniej znacznie ją ograniczyć. Marzenie o „biurze bez papieru” staje się powoli na naszych oczach rzeczywistością! Wszystko wskazuje na to, że w ten sposób będzie działało w niedalekiej przyszłości większość globalnych korporacji. Na czym w ogóle polega ten fenomen?

Przeczytaj także: Rośnie zaufanie do cloud computing

Mobilność – klucz do zrozumienia rzeczywistości

W dobie globalizacji, struktura większości spółek jest bardzo rozproszona i z reguły składa się z oddziałów zlokalizowanych w różnych częściach świata. W przypadku koncernów działających globalnie trudno nawet wskazać, gdzie znajduje się główna siedziba. Firmy stały się po prostu mobilne, podobnie zresztą jak ich pracownicy. To już nie kwestia optymalizacji kosztów, ale warunek skuteczności. Obecnie kapitał nieustannie przemieszcza się z kraju do kraju, a za nim podążają managerowie. Czasem z góry wiadomo, że dana filia powstaje tylko na pewien czas, dlatego niekiedy nie mam sensu budowania tam siedziby. Wysłani specjaliści, przez pewien czas będą nadzorować inwestycję i pracę miejscowej kadry … Po czym cały „interes” przenosi się w inne miejsce. I tak przynajmniej kilkanaście razy.

Wirtualny dysk – innowacyjna technologia przyszłości

Wydaje się, że tzw. „chmura” to jedna z ciekawszych innowacji, jaka została przedstawiona światu w ostatnim czasie. Praktycznie każda globalna firma, która ma coś wspólnego z technologią internetową, ma swój serwer w „chmurze” (Dropbox, SkyDrive, Google Drive, Sugar Sync to tylko te najpopularniejsze). Z tego rozwiązania korzystają zarówno zwykli internauci, mali przedsiębiorcy, jak i światowi liderzy biznesu. Jednym słowem - wszyscy, którzy muszą mieć dostęp do pewnego zasobu informacji w każdym miejscu na ziemi. Dane umieszczone na dysku w przestrzeni internetowej, pozwalają lepiej organizować pracę oraz sprawniej zarządzać zadaniami i personelem.

fot. Natalia Merzlyakova - Fotolia.com

Biuro w "chmurze" - świat przyszłości

Wydaje się, że tzw. „chmura” to jedna z ciekawszych innowacji, jaka została przedstawiona światu w ostatnim czasie. Praktycznie każda globalna firma, która ma coś wspólnego z technologią internetową, ma swój serwer w „chmurze”.


Dysk w chmurze oferuje firmom ogromne możliwości. Najpopularniejszym i jednym z pierwszych jest Dropbox. To wbrew pozorom bardzo proste narzędzie. Wystarczy zainstalować klienta tej aplikacji i założyć konto w serwisie. Na naszym komputerze zostanie wówczas utworzony folder, w którym będziemy mogli przechowywać różnego rodzaju pliki. Korzystając z tego systemu na komputerze, nasz folder będzie się automatycznie synchronizował z serwerem w Internecie. To znaczy, że wszystkie pliki zapisane w katalogu, będą także odnotowane na serwerze Dropbox i natychmiastowo dostępne pod każdą szerokością geograficzną i z każdego urządzenia. Analogicznie sprawa wygląda z plikami zapisanymi w folderze na smartfonie.

Dropbox firmom oferuje nie tylko wygodą, ale i bezpieczeństwo. W chwili obecnej nie trzeba przewozić ważnych danych na nośniku pamięci. Możemy je umieścić na wirtualnym dysku i korzystać z nich kiedy i gdziekolwiek chcemy. W przypadku utraty tradycyjnego nośnika, nie tracimy danych – możemy je swobodnie odzyskać dzięki internetowemu dyskowi.

Oczywiście firma może każdy folder udostępniać dowolnej grupie pracowników. Po otrzymaniu zgody, będą oni mogli pliki nagrywać, usuwać i edytować. Istnieje także możliwość udostępnienia pliku osobie trzeciej, która nie ma konta w serwisie. Praca nad jednym dokumentem z udziałem kilku, rozsianych po całym świecie osób? Teraz to już możliwe.

Digitalizacja biura – nowy etap

Wprowadzenie maszyn liczących, a potem komputerów osobistych odmieniło bezpowrotnie pracę w biurze. Obecnie mamy do czynienia z kolejnym etapem tej wciąż trwającej rewolucji. Do tej pory nieosiągalnym celem było stworzenie biura bez papieru, jednak wraz z rozwojem technologii i powstaniem wirtualnych dysków, nawet to śmiałe marzenie ma się szansę zrealizować. Co będzie następne?

oprac. : Grupa TENSE Grupa TENSE

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: