eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Utrata danych a środowiska wirtualne

Utrata danych a środowiska wirtualne

2013-09-30 10:45

Utrata danych a środowiska wirtualne

Niemal połowa firm traci dane ze środowisk wirtualnych © Melpomene - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Aż 40 procent firm rocznie traci dane ze środowisk wirtualnych, przy czym tylko jednej trzeciej z nich udaje się odzyskać wszystkie utracone informacje. Mimo tego, aż osiemdziesiąt procent użytkowników biznesowych uważa, że przechowywanie danych w środowiskach wirtualnych zmniejsza ryzyko utraty danych albo w ogóle nie ma na nią wpływu – wskazują wyniki przeprowadzonego m.in. w Polsce badania firmy Kroll Ontrack. Specjaliści podkreślają, że przenoszenie plików do środowisk wirtualnych nie zwalnia z konieczności dbania o ich ochronę.

Przeczytaj także: Cloud computing a odzyskiwanie danych

Z badania, przeprowadzonego przez Kroll Ontrack wśród niemal ośmiuset specjalistów IT wynika, że aż 84 procent firm wykorzystuje wirtualizację do przechowywania plików. Prawie jedna trzecia badanych przyznaje, że około 75-100 procent ich zasobów informacyjnych magazynowanych jest w środowiskach wirtualnych. Spośród użytkowników biznesowych, przechowujących dane wirtualnie, 40 procent doświadczyło przynajmniej jednego przypadku utraty danych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To mniej niż w 2011, kiedy taka sytuacja spotkała 65 procent badanych. Mimo tego, ponad połowa badanych firm uważa, że wirtualizacja zmniejsza ryzyko utraty danych.

fot. mat. prasowe

Utrata danych biznesowych ze środowisk wirtualnych

40 procent firm doświadczyło przynajmniej jednego przypadku utraty danych w ciągu ostatnich 12 miesięcy


Wśród firm, które w zeszłym roku ucierpiały na skutek utraty danych ze środowisk wirtualnych, tylko 33 procent odzyskało wszystkie informacje. Oznacza to spadek o 21 procent w porównaniu z danymi z 2011 roku, gdy aż 54 procent ankietowanych było w stanie przywrócić 100 procent danych. Pozostałe 67 procent respondentów odzyskało tylko część danych.

fot. mat. prasowe

Utrata danych biznesowych ze środowisk wirtualnych (2)

Ponad połowa badanych firm uważa, że wirtualizacja zmniejsza ryzyko utraty danych


Przekonanie, że wirtualne środowiska są bezpieczniejsze, a ryzyko utraty danych mniejsze niż w przypadku innych sposobów przechowywania danych, to błąd. Utrata danych z wirtualnych maszyn może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami, takimi jak np. uszkodzenie systemu plików, awarie macierzy RAID czy uszkodzenia serwerów danych. Konsekwencje takich przypadków są zwykle bardzo poważne – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.

fot. mat. prasowe

Utrata danych biznesowych ze środowisk wirtualnych (3)

43 procent firm próbowało samodzielnie odtworzyć dane od zera


Na pytanie o to, w jaki sposób ankietowani próbowali odzyskać informacje najwięcej, bo aż 43 procent odpowiadało, że próbowali samodzielnie odtworzyć od zera dane. Tylko jeden na czterech korzystał z pomocy profesjonalnego dostawcy usługi odzyskiwania danych.

Odtwarzanie od zera informacji to bardzo kosztowna i zarazem czasochłonna metoda. Nie powinna być podstawowym rozwiązaniem, po jakie sięgają firmy w obliczu utraty danych. Warto rozważyć skorzystanie z pomocy dostawcy usługi odzyskiwania danych, który posiada odpowiednie procedury, technologie oraz doświadczenie pozwalające na sprawne odzyskanie plików ze złożonych środowisk wirtualnych – komentuje Paweł Odor.

Informacje o badaniu
W badaniu, które przeprowadzono w sierpniu 2013 r., udział wzięło 724 specjalistów IT. 223 z nich wypełniło ankietę osobiście, podczas odbywającej się w USA konferencji VMworld 2013, natomiast 466 ankietowanych z obszaru Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki oraz 35 z rejonu Azji i Pacyfiku odpowiedziało na ankietę online.

Przeczytaj także: Kroll Ontrack EasyRecovery 11 Kroll Ontrack EasyRecovery 11

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • biznesfactory.pl / 2013-10-01 09:43:38

    Dane w chmurce to świetne rozwiązanie dla wielu firm. Jak widać niesie to jednak za sobą również zagrożenia. Nasuwa sie na myśl pytanie ... dla kogo skierowane są takie usługi:
    http://www.biznesfactory.pl/data-center-w-standardzie-tier-iii-wynajmowac-czy-budowac/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: