eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks wolności gospodarczej 2014

Indeks wolności gospodarczej 2014

2014-01-15 11:22

Indeks wolności gospodarczej 2014

Indeks wolności gospodarczej 2014 © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

14 stycznia bieżącego Heritage Foundation i Wall Street Journal ogłosiły doroczny Index of Economic Freedom 2014. Polska zajęła w rankingu 50 pozycję, co w stosunku do ubiegłego roku oznacza awans o 7 miejsc. Taka lokata wskazuje, że w zakresie gospodarki pozostajemy krajem „umiarkowanie wolnym”. Na czele rankingu wolności gospodarczej Hongkong, Singapur i Australia.

Przeczytaj także: Indeks wolności gospodarczej 2008

- Oczywiście cieszymy się, że Polska awansowała w tym najbardziej prestiżowym rankingu wolności gospodarczej - powiedział Marcin Nowacki, dyrektor ds. międzynarodowych WEI. - Warto jednak zauważyć, że nasz awans wynika w zasadzie z działań podjętych w dwóch ministerstwach - Ministerstwie Sprawiedliwości i Ministerstwie Infrastruktury.

Wskaźnik wolności gospodarczej dla świata wynosi 60,3 punktów i jest niemal o jeden punkt poniżej średniego wyniku z 2013 roku. W skali świata wolność gospodarcza począwszy od 2008 roku jest systematycznie ograniczana.

Polska zajęła 50 miejsce na świecie (na 186 badanych krajów) i w porównaniu do ubiegłego roku awansowała o 7 miejsc. Jest to najlepszy wynik w historii rankingu dla Polski.

Polska osiągnęła lepszy wynik w porównaniu do 2013 r. o 1,0 pkt otrzymując łącznie 67 punktów. Znacząca poprawa nastąpiła głównie w łatwości prowadzenia biznesu dzięki deregulacji zawodów oraz w barierach inwestycyjnych, gdzie uproszczono procedury związane z wydawaniem pozwoleń na budowę. Swoboda handlu jest bardzo dobrze oceniana – zajmujemy tutaj 11 pozycję na świecie. W obszarach praw własności oraz poziomu korupcji zajęliśmy odpowiednio 41 lokatę.

fot. mat. prasowe

Indeks wolności gospodarczej - Polska

Polska osiągnęła lepszy wynik w porównaniu do 2013 r. o 1,0 pkt otrzymując łącznie 67 punktów. Znacząca poprawa nastąpiła głównie w łatwości prowadzenia biznesu dzięki deregulacji zawodów oraz w barierach inwestycyjnych, gdzie uproszczono procedury związane z wydawaniem pozwoleń na budowę.


Pośród państw europejskich Polska zajmuje 23 miejsce na 43 badanie kraje i ma wynik powyżej globalnej średniej. chodzi o wydatki publiczne Polska spadła o 5 miejsc i zajmuje dopiero 145 miejsce na 186 badanych państw.

- Na pewno 50 miejsce jest lepsze niż 57. Uważam jednak, że powinniśmy aspirować do elitarnego grona krajów wolnych gospodarczo. W Europie należy do nich jedynie Szwajcaria. Ponadto przed nami jest aż 22 kraje europejskie. Chciałbym też zwrócić uwagę, że wolność zależy wyłącznie od woli politycznej – nie wymaga nakładów inwestycyjnych. Wystarczy stworzyć dobre warunki prawno-instytucjonalne do prowadzenia biznesu - powiedział Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

fot. mat. prasowe

Średni wskaźnik wolności gospodarczej

Wskaźnik wolności gospodarczej dla świata wynosi 60,3 punktów i jest niemal o jeden punkt poniżej średniego wyniku z 2013 roku.


W regionie Europy Środkowej i Wschodniej najwyższą pozycję ma Estonia (4 miejsce w Europie). Wysoko są Niemcy (8 pozycja), Litwa (11 pozycja) i Czechy (15 pozycja). Z nami pozostają Węgrzy, Słowacy i Ukraina.

Za kraje wolne gospodarczo Heritage Foundation uznaje tylko 6 krajów na świecie: Kanadę, Hongkong, Singapur, Australię, Nową Zelandię oraz Szwajcarię.

- Warto zwrócić uwagę na ścisłą korelację poziomu wolności gospodarczej z poziomem dochodu narodowego per capita – zwrócił uwagę Tomasz Wróblewski, dyrektor ds. relacji z mediami Warsaw Enterprise Insititue. – W krajach wolnych jest ona zdecydowanie wyższa niż w pozostałych, a pomiędzy krajami wolnymi gospodarczo a tymi, gdzie tej wolności nie ma – jest przepaść. W Europie w 5 najbardziej wolnych krajach średni PKB per capita wynosi $36,730, a w 5 najmniej wolnych zaledwie $13,727. Jest więc o co się bić i jest to dowód, że wolność niesie ze sobą zamożność.

fot. mat. prasowe

Średni dochód per capita wg regionów

W Europie w 5 najbardziej wolnych krajach średni PKB per capita wynosi $36,730, a w 5 najmniej wolnych zaledwie $13,727.


Pierwsza dziesiątka rankingu przedstawia się następująco:
  1. Hongkong (90,1)
  2. Singapur (89,4)
  3. Australia (82,0)
  4. Szwajcaria (81,6)
  5. Nowa Zelandia (81,2)
  6. Kanada (80,2)
  7. Chile (78,7)
  8. Mauritius (76,5)
  9. Irlandia (76,2)
  10. Dania (76,1)

Na 11 miejscu analitycy Heritage Foundation plasują Estonię (75,9) a na 12 – Stany Zjednoczone (75,5).


Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: