eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wolność gospodarcza: spadek USA w rankingu

Wolność gospodarcza: spadek USA w rankingu

2008-09-30 13:59

Poziom wolności gospodarczej utrzymał na całym świecie tendencję wzrostową jednak znacząco spadł w Stanach Zjednoczonych od 2000 r. - wnika z opublikowanych 17 września 2008 r. przez the Cato Institute i Canada's Fraser Institute badań.

Przeczytaj także: Indeks wolności gospodarczej 2008

W 2000 r. gospodarka Stanów Zjednoczonych została sklasyfikowana na drugim miejscu pod względem wolności gospodarczej w dorocznym raporcie „Wolność Gospodarcza Świata” przygotowywanym przez Jamesa Gwartneya z Florida State University i Roberta Lawsona z Auburn University. W tegorocznej edycji raportu USA spadły na ósmą pozycję, za Hong Kongiem (sklasyfikowanym na pierwszym miejscu), Singapurem, Nową Zelandią, Szwajcarią, Wielką Brytanią, Chile i Kanadą.

Jeszcze większego znaczenia niż spadek USA w rankingu nabrał spadek wskaźników wolności gospodarczej: w skali od 0 do 10, Stany Zjednoczone spadły z 8.55 w 2000 r. do poziomu 8.04, określonego w tegorocznej edycji raportu „Wolność Gospodarcza Świata” (the Economic Freedom of the World). Tylko pięć krajów doświadczyło większego spadku w tym okresie: Zimbabwe, Argentyna, Niger, Wenezuela i Gujana.

„Przepisy prawa, wydatki rządowe i regulacje są obszarami, w których Stany Zjednoczony odniosły najbardziej niepokojące spadki we wskaźnikach tej dekady,” spostrzegł Ian Vasquez, director of Cato's Center for Global Liberty and Prosperity.

Raport „Economic Freedom of the World” klasyfikuje 141 krajów pod względem wielu czynników w pięciu szerokich obszarach:
  • rozmiar administracji;
  • struktura prawna i ochrona prawa własności;
  • przystępność koncepcji „sound money”;
  • wolności w handlu międzynarodowym;
  • przepisy kredytowe, prawa pracy i biznesowe.
Ponieważ zredukowanie światowego ubóstwa realizowane jest dzisiaj z największym zaangażowaniem, tegoroczny raport zawiera rozdział badający powiązania pomiędzy wolnością gospodarczą a ubóstwem. Przy użyciu różnych pomiarów niedostatku, autorzy rozdziału - Dr. Gwartney i Seth Norton z Wheaton College, odnaleźli silne, pozytywne relacje pomiędzy wolnością gospodarczą a redukcją ubóstwa.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: