eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Emigrant szuka wolności gospodarczej

Emigrant szuka wolności gospodarczej

2019-05-08 12:02

Emigrant szuka wolności gospodarczej

Emigracja © Thomas Reimer - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Polacy od XVIII wieku emigrują na Zachód w poszukiwaniu pełniejszych możliwości samorealizacji, które stwarza nie tylko dobrobyt tamtejszych społeczeństw, ale i zwykle większy zakres wolności. Również po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej ci, którzy wyjechali, wybierali jedne z najbardziej wolnych gospodarczo krajów Europy i świata – Wielką Brytanię, Niemcy, Irlandię czy Holandię.

Przeczytaj także: Emigracja zarobkowa: te zawody pozwolą ci zwiedzić świat

  • Migracja w kierunku krajów o większym zakresie wolności gospodarczej występuje na całym świecie. W latach 2010-2015 aż 4-krotnie więcej imigrantów osiadło w krajach o większym zakresie wolności gospodarczej od kraju pochodzenia niż odwrotnie. W poprzednich 20 latach ta zależność była jeszcze silniejsza.
  • Imigranci osiedlają się w krajach o większym zakresie wolności gospodarczej z dwóch powodów. Po pierwsze, zwykle kraje o większym zakresie wolności gospodarczej są bogatsze, umożliwiając imigrantom bardziej dostatnie życie.
  • Wyższa wolność gospodarcza przekłada się na szybszy wzrost gospodarczy i dobrobyt.Po drugie, imigrantom łatwiej znaleźć pracę w mniej regulowanych gospodarkach. Restrykcyjne regulacje pracy utrudniające znalezienie pracę młodym, utrudniają je tak samo imigrantom, którzy często gorzej znają język i mają trudności z udowodnieniem wartości swoich kwalifikacji zdobytych w kraju pochodzenia.
  • Naturalnie wolność gospodarcza nie wyczerpuje listy determinantów migracji, do których należy PKB per capita, odległość geograficzna i językowo-kulturowa, czy istniejące sieci migracyjne.
  • Dzisiaj Polska sama stała się krajem stwarzającym warunki rozwoju imigrantom z Ukrainy i Białorusi. Polacy w dalszym ciągu będą jednak emigrować aż nie zamkniemy luki rozwojowej w stosunku do bogatszych sąsiadów na Zachodzie. Pomoże w tym większy zakres wolności gospodarczej.

fot. mat. prasowe

Napływ polskich imigrantów do krajów UE w latach 2004-2016

Polscy emigranci w Unii Europejskiej wybierają jedne z najbardziej wolnych gospodarczo krajów Europy i świata – W. Brytanię, Niemcy, Irlandię czy Holandię.

fot. mat. prasowe

Napływ imigrantów do krajów o większej i mniejszej wolności gospodarczej od ich krajów urodzenia

W latach 2010-2015 aż 4-krotnie więcej migrantów napłynęło do krajów o większym zakresie wolności gospodarczej od swoich krajów pochodzenia niż do krajów o mniejszym zakresie wolności.

fot. mat. prasowe

Napływ Polaków do krajów o większej i mniejszej wolności gospodarczej od Polski

Praktycznie wszyscy polscy emigranci w ostatnich 25 latach wybierali kraje o większym zakresie wolności gospodarczej od Polski.

fot. mat. prasowe

Indeks wolności gospodarczej dla krajów UE-28 za 2016 rok

Polska, razem z Włochami, jest dopiero na 22 miejscu w Unii Europejskiej i 54 miejscu na świecie pod względem wolności gospodarczej.


Rafał Trzeciakowski

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: